piątek, 13 marca 2015

Joanna Sałyga 'Chustka'

Książki o życiu i śmierci. Joanna Sałyga 'Chustka'

Joanna Sałyga, Chustka

Właściwie do tej książki powinnam ukuć nową półeczkę 'blogerskie', bo 'biograficzne' w tym kontekście trąci myszką. Po prostu mamy do czynienia z nowym gatunkiem literackim, takim synkretycznym, choć widzę podobieństwa gatunkowe z 'Dziennikiem pisanym nocą'.
Ale od początku.
Przede wszystkim dziękuję za pożyczenie mi książki. Dobra Duszyczko - uszczęśliwiłaś mnie.
Przyznałam książce 9 gwiazdek, w tym 8 za książkę, a 9-ta jest za nowatorstwo gatunkowe. Nie jestem znawczynią współczesnej literatury 'życiowej', jak to ładnie nazwałam, ale moim zdaniem, książka - gatunkowo- jest warta pracy teoretycznoliterackiej. To novum gatunkowe, warte opisania.
Ale powinnam przejść do wrażeń: 'miałam gulę w gardle'. Niesamowity język, bardzo ekspresywny, trochę epiki, trochę liryki. Pisanie TAKIEGO bloga wymagało odwagi do pisania ludziom o swoim życiu. Podziwiam więc takich bloggerów, i uważam, ze czynią wielką rzecz, bo dają ludziom nadzieję.
Pani Joanna, Chustka, była w moim wieku. Zostawiła małe dziecko, Syna, nie wiedząc co z nim będzie. To wywołuje reakcję czytelnika.
Pięknie pisała o tym wszystkim, z wielkim talentem pisarskim, bez wielosłowia, z ogromnym wyczuciem języka.
Każda kolejna strona przybliżała mnie do końca książki, ale i jednocześnie przybliżała do śmierci Chustki. Troszkę jestem rozdygotana po lekturze, bo nie czytałam bloga wcześniej. Dopiero dziś, wczoraj.
Uważam, że dzieląc się z czytelnikami swoim życiem, Chustka podzieliła się sobą i dała nam porządnie nowatorskie dzieło literackie.
9 gwiazdek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję Wam za komentarze i odzew. Zawsze je czytam i w miarę możliwości staram się na nie odpowiadać. Pozwalam na umieszczanie komentarzy anonimowych, ale proszę o podpisywanie się. Jeśli jesteś blogerem, którego nie znam, a chciałbyś, żeby zajrzała na Twój blog, to daj link.
Usuwam komentarze rasistowskie i obraźliwe. To mój blog, więc nie widzę powodu, żebym miała znosić kalumnie na swój temat.
Jednakże zdarzało się, że blogger sam wrzucał całkiem sensowne komentarze do spamu. Nie zawsze zaglądam tam, więc wtedy napisz, to opublikuję.