wtorek, 19 maja 2015

Marcin Wroński 'Kino Venus' i 'A na imię jej będzie Aniela'

Marcin Wroński 'Kino Venus'

Pierwszy z kryminałów, które dziś zaprezentuję to druga część kryminałów lubelskich Marcina Wrońskiego z Zygą Maciejewskim. 
Jest rok 1931, Lublin: pełen ludzi niepewnego prowadzenia się, brudu, smrodu i ubóstwa, przekupnych władz i mafii, zarabiających na czym się da. Zyga Maciejewski trafia do służby mundurowej w Lublinie i tu próbuje pracować swoimi niekonwencjonalnymi metodami. Sprawa zaczyna się od informacji o zaginięciu pod Warszawą Lilli Byoros, córki zamożnego handlarza. Niespodziewanie sprawa przechodzi do środowiska żydowskiej biedoty w Lublinie.... Okazuje się, że tylko niecodzienne metody Zygi, jego znajomość jidysz i dziwne znajomości 'na mieście' oraz negatywny stosunek do władz i elit pozwolą rozwikłać zagadkę. 
Obraz Lublina w książce nie jest różowy, nie wygląda jak film z Jadwigą Smosarską. Za to jest prawdziwy i oparty na rzetelnych badaniach historycznych....
Kino Venus
Okładka książki Kino Venus
Okładki książki
Okładka książki Kino Venus

Moja opinia z 6 maja 2014:
No więc przeczytałam wreszcie pierwszy z dwóch kryminałów Wrońskiego, prezenty gwiazdkowe. To jest dopiero trafny wybór, po prostu świetna książka.
Kryminał retro, jak to sam autor określił, zachwycił mnie. Akcja wciągająca, intryga trzymająca w napięciu, postacie napisane barwnie, Lublin - aż chce się wsiąść w busa i przemierzyć uliczki, a do tego problemy aktualne. Sam komisarz Maciejewski podbił moje serce, swoją niedoskonałością i zaangażowaniem w sprawy. Problem z szefem też znajomy.
Inną zaletą kryminału jest język. Barwny, zawierający zwroty w jidysz. Czytałam z ciekawością. Zauważyłam też ciekawą cechę języka autora: opisując postać stosuje porównania dostosowane do cech tej postaci.
Cudze chwalicie, swego nie znacie. Pan Wroński pisze o wiele lepiej niż Rowling i Larsen.
Że też wcześniej nie trafiłam na tego autora.

8 gwiazdek

Marcin Wroński 'A na imię jej będzie Aniela' 

"A na imię jej będzie Aniela' to część trzecia serii o komisarzu Maciejewskim. Znów sprawa dotyczy kobiet i dziwnych zabójstw popełnianych w imieniny Anieli 9 września. Zaczyna się w 1938 roku i popełniane jest co roku. Łatwo wyliczyć, że następne morderstwo popełniono już po wybuchu wojny, a następne w ogarniętym okupacją Lublinie, Lublinie, gdzie Niemcy utworzyli getto, gdzie jest Majdanek i gdzie na pewno jest o wiele więcej zmasowanych morderców niż ten ów dziwny zabójca kobiet. 
Najpierw mamy więc Kampanię Wrześniową. Wroński świetnie opisał bombardowania, panikę i chaotyczne działania ludzi i służb. Mamy poetę, który ginie w bombardowaniu miasta: pewnie odpowiednik literacki Józefa Czechowicza.
Potem Niemcy się rozgaszczają na Zamku Lubelskim i zaczyna się apokalipsa. Zyga zapisuje się do policji i ciągle szuka mordercy. Jeździ to tu to tam, zagląda do getta, wspomina o Majdanku, a nawet wtyka głowę do ... burdelu dla Niemców w getcie, prowadzonego przez Żyda, gdzie łamie się zasady czystości rasy aryjskiej..... (przepraszam za nazwanie tego wprost, ale elegancki lokal toto nie był).
U Wrońskiego nie ma póz, nie ma szufladkowania. Natomiast mamy nazwane czyny: zło jest złem, a ci, którzy z pozoru pracują dla Niemców, są przyzwoitsi niż Porządni Obywatele. Bo w książce to Porządna Obywatelka napisała donos do 'Szanownego Pana Giestapo'. Przełożony Zygi, Austriak, jest przyzwoitym człowiekiem, a pod płaszczykiem Walk Rasowych szumowiny prowadzą biznesy. Pokazuje to spraw domu publicznego w getcie. Autor ciągnie akcję aż do wkroczenia Rosjan, więc widzimy likwidację getta, kolejne dymy nad Majdankiem i smutny koniec wojny dla Zygi.
Akcja jest wartka, a dbałość o szczegóły świadczy o szacunku dla czytelnika. Widać wiele pracy włożonej w napisanie książki. 
Komisarz ma imię mojego Taty, więc już go lubię. Powiem, że przeczytałam "Kwestję krwi' więc wiem co będzie z Maciejewskim. I czekam na dalsze części! Apeluję o nie do autora.


Okładka książki A na imię jej będzie Aniela Okładka książki A na imię jej będzie Aniela


Moja opinia z 14 maja 2014:
Drugie spotkanie z kryminałem Wrońskiego i dawnym Lublinem przebiegło świetnie. Świetny kryminał, a przede wszystkim świat, który wciąga.
Na pewno przeczytam inne części historii Zygi Maciejewskiego.
Naszymi, polskimi kryminałami retro możemy się chwalić na świecie.
 
8 gwiazdek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję Wam za komentarze i odzew. Zawsze je czytam i w miarę możliwości staram się na nie odpowiadać. Pozwalam na umieszczanie komentarzy anonimowych, ale proszę o podpisywanie się. Jeśli jesteś blogerem, którego nie znam, a chciałbyś, żeby zajrzała na Twój blog, to daj link.
Usuwam komentarze rasistowskie i obraźliwe. To mój blog, więc nie widzę powodu, żebym miała znosić kalumnie na swój temat.
Jednakże zdarzało się, że blogger sam wrzucał całkiem sensowne komentarze do spamu. Nie zawsze zaglądam tam, więc wtedy napisz, to opublikuję.