niedziela, 5 kwietnia 2015

Paweł F. Nowakowski 'Maryja. Biografia Matki Bożej"Opinia:
Okładka książki Maryja. Biografia Matki BożejKsiążkę oceniam bardzo pozytywnie. Autor poważnie traktuje czytelnika i nie serwuje nam sentymentalnej papki, lecz rzetelnie, ale i ciekawie przedstawia dwa tysiące lat tekstów, dyskusji, listów i sporów o Maryję.
W czasach mody na apokryfy ośmielił się przedstawić różne, ale istniejące opowieści o Maryi. Dlaczego nie przemilczał, lecz wspomniał nawet o tych heretyckich dla katolika? Bo jak sam napisał, uważa, że przemilczanie pobudza ciekawość i różnych sensacyjnych pisarzy czy scenarzystów. A jak sam powiedział, po filmie nikt nie czyta rzeczowych dyskusji. No więc pokazuje to co napisano o Maryi. Ocenia miarodajność źródeł, ich daty powstania i kręgi, w których powstały.
Jest to więc lektura ciekawa, pełna anegdot i żartów z czytelnikiem. Przy okazji dowiedziałam się, ze o Maryi Dziewicy napisano w Koranie.
Jest to nie tylko książka dla zapalonych katolików, ale przede wszystkim dla osób ciekawych historii religii i różnorakich pism.

Tak jakoś mi się więc ta książka ułożyła w ciąg z serią pani prof. Świderkówny. A ponadto, była pozytywną odskocznią po traumatycznej książce Wojciecha Tochmana o Rwandzie.
8 gwiazdek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję Wam za komentarze i odzew. Zawsze je czytam i w miarę możliwości staram się na nie odpowiadać. Pozwalam na umieszczanie komentarzy anonimowych, ale proszę o podpisywanie się. Jeśli jesteś blogerem, którego nie znam, a chciałbyś, żeby zajrzała na Twój blog, to daj link.
Usuwam komentarze rasistowskie i obraźliwe. To mój blog, więc nie widzę powodu, żebym miała znosić kalumnie na swój temat.
Jednakże zdarzało się, że blogger sam wrzucał całkiem sensowne komentarze do spamu. Nie zawsze zaglądam tam, więc wtedy napisz, to opublikuję.