piątek, 22 maja 2015

Halina Korolec-Bujakowska 'Mój chłopiec, motor i ja'

Okładka książki Mój chłopiec, motor i jaDzisiaj będzie o książce wspomnieniowo-podróżniczej. Do przeczytania jej zachęciła mnie wspaniała okładka. Książka wydana została w roku 2011  w serii 'Seria z drzewem'. 
Autorka urodziła się w 1907 roku w Wilnie, a zmarła w 1971 roku w USA. Po wojnie mieszkała w Kalkucie w Indiach. Książka, o której piszę, jest reportażem z podróży poślubnej przez całą Europę, Turcję, Syrię, Irak, Persję, Indie, Birmę, Indochiny do Szanghaju w latach 1934-1936, odbytej motocyklem. Jest to więc świadectwo minionego świata i świadectwo minionej epoki. Czasów przedwojennych, o których młoda para nie wiedziała, że właśnie odchodzą. 
Dla mnie książka, czy raczej obrazy opisywane w książce były porównaniem z tymi opisanymi przez Wacława Korabiewicza w 'Kajakiem do Indii'. Różnica jest kolosalna na korzyść Korabiewicza. Ale czytelnicy nie obciążeni 'balastem' tego wspaniałego pióra (mówię o Korabiewiczu), chyba zachwycą się książką. Poza tym była to podróż poślubna, rzecz mi obca. Ale, podobnie, myślę, że wiele czytelników rozpłynie się we wspomnieniach swoich podróży z ukochanym. Ciekawe jest to, że autorka pisze, iż po powrocie z tej 'mega-podróży' spotkała ich wojna, rozłąka. Więc tak sobie pomyślałam, że ta historia uczy, iż trzeba korzystać z chwil, póki nam je daje los, bo nie wiadomo co nas spotka. Halina Korolec-Bujakowska miała co wspominać: wspaniałego, opiekuńczego męża, z którym przemierzyła pół świata.

Jeszcze wspomnę o obrazie polskich przedwojennych dróg opisanych na początku książki.  Lata 30-te XX wieku, a na drogach motocykl. Młode małżeństwo wyruszyło z Druskiennik. Warto przeczytać jakie wrażenie robił, czy dużo było wtedy pojazdów, czy łatwo było kupić benzynę. Mamy także opis Bliskiego Wschodu z lat 30-tych XX wieku, Bliskiego Wschodu, który był inny niż teraz. Syria pełna była Europejczyków. Wspomnijmy na przykład Agathę Christie, która tam mieszkała ze swoim młodym mężem archeologiem... A co mamy teraz? Mamy też inne Indie, inne Chiny... Ja to wszystko z większym talentem obserwacyjnym czytałam u Korabiewicza, ale i na tę książkę warto jest spojrzeć. 
Oceniłam ją na 3 gwiazdki, ale polecam. Bo nie każdy jest takim fanem dawnych podróżników jak ja, za to więcej osób zainteresuje się opowieścią kobiety, młodej mężatki, która przeżywała tak piękną miłość. I jakie zawierzenie mężowi! Przecież w tamtych czasach kobiety nie podróżowały tak swobodniej jak teraz! Nie było Martyny Wojciechowskiej i Beaty Pawlikowskiej.  Podróż motocyklem była sprawdzianem męskości dla Stanisława Bujakowskiego. I tak sobie myślę, ze nasze babki były mądrzejsze od nas. Nasze pokolenie już nie sprawdza swoich mężczyzn. A powinniśmy. 

zdjęcie z książki

Moja opinia z LC z maja 2014 roku:
Wszystkim się książka podoba, ma piękną okładkę, ciekawą genezę, a mnie się nie podobała. Co tam nie podobała, znudziła mnie śmiertelnie. Ledwie skończyłam, gdyby nie muzyka w tle, to bym nie dała rady.
Konkretnie, to w podobnych latach podróżował Wacław Korabiewicz. Dotarł do Indii. Opisuje to książka 'Kajakiem do Indii'. Jest konkretniejsza niż 'Mój chłopiec, motor i ja'. Styl Haliny Korolec-Bujakowskiej jest dla mnie zbyt kwiecisty, zbyt emocjonalny. W dodatku narratorka przechodzi z jednego wydarzenia w drugie. Często musiałam kilkakrotnie przechodzić do tego samego fragmentu, żeby zorientować się w podróży. Jedyne co mnie zaciekawiło, to opis reakcji świata na śmierć Piłsudskiego.
Świat, który widzieli nasi podróżnicy jest światem przeszłości. Jest to gościnna Arabia, dziwne Indie, i 'obrośnięty' Daleki Wschód'. Ale wszystko jak dla mnie napisane na kolanie, takimi fragmentami. Po przeczytaniu serii 'Naokoło Świata' od reportaży z podróży oczekuję więcej.
W tym wszystkim ciekawa jest relacja pomiędzy młodymi małżonkami. Taka podróż to sprawdzian dla związku, czy on nie wyrzuci jej z kosza, czy ona nie będzie zrzędzić. To tyle plusów. 
3 gwiazdki

11 komentarzy:

 1. To kolejna książka, która kiedyś koniecznie muszę przeczytać;) Właśnie ze względu na ten obraz Dalekiego Wschodu i ówczesne realia życia. Bo jakoś tamten świat wydaje mi się dużo bezpieczniejszy od obecnego, mimo, że brakowało mu tylu udogodnień.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bliski Wschód był zdecydowanie bardziej przyjazny.

   Usuń
 2. A właśnie, my nie sprawdzamy swoich facetów. A szkoda. Ciekawa książka.

  OdpowiedzUsuń
 3. A ja bym chętnie poznała ten tytuł :) Co to musiała być za podróż poślubna!

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak zwykle bardzo ciekawa recenzja.
  Pozwoliłam sobie nominować tego bloga do Liebster Blog Award. Jeśli chcesz skorzystać, zapraszam tutaj:
  http://ksiazkolubna.blogspot.com/2015/05/lba-nominacja-blogu-ksiazkolubna.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam w moich skromnych progach blogowych! Dziękuję za nominację. Cieszę się z niej. Skorzystam z chęcią.

   Usuń
 5. Rzucam się zwykle na takie lektury, więc i tej pozycji będę wypatrywać w zaprzyjaźnionych bibliotekach. Dzięki za informację!
  Korabiewicza kojarzę, napisał taką fajną książkę o krzyżach "Śladami amuletu", miałam wlasna, ale poszła między ludzi i nie wróciła. Ale polecam!

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję Wam za komentarze i odzew. Zawsze je czytam i w miarę możliwości staram się na nie odpowiadać. Pozwalam na umieszczanie komentarzy anonimowych, ale proszę o podpisywanie się. Jeśli jesteś blogerem, którego nie znam, a chciałbyś, żeby zajrzała na Twój blog, to daj link.
Usuwam komentarze rasistowskie i obraźliwe. To mój blog, więc nie widzę powodu, żebym miała znosić kalumnie na swój temat.
Jednakże zdarzało się, że blogger sam wrzucał całkiem sensowne komentarze do spamu. Nie zawsze zaglądam tam, więc wtedy napisz, to opublikuję.