sobota, 30 maja 2015

Kate Morton 'Strażnik tajemnic'

Opinia:
Okładka książki Strażnik tajemnicWreszcie trafiłam na książkę współczesnej autorki, która dorównuje Agacie Christie. Nie jest to kryminał, ale znakomita powieść obyczajowa. Jest to książka o człowieku, a właściwie o kobiecie, o tym, czy człowiek się zmienia, kim byli nasi rodzice. Napisałam, że dorównuje Agacie Christie, bo dostrzegłam w powieści ten sam rys humanistyczny, takie samo współczucie dla pokrzywdzonych i takie samo głębokie spojrzenie w człowieka.
Akcja rozgrywa się w dwóch planach czasowych, współcześnie i w roku 1941. Mamy klamrę narracyjną, to samo zdarzenie zarówno rozpoczyna, jak i kończy. Ale na początku opis niczego nie wyjaśnia. Dopiero na końcu....
Po tym niewyjaśnającym niczego opisie z roku 1941 mamy wspomnienia Lauren, w planie współczesnym oskarowej aktorki, wspomnienia z dzieciństwa, gdy była świadkiem tego, że ich ukochana matka skrywa tajemnicę. Współcześnie więc, gdy widzi matkę umierającą, postanawia dociec prawdy i dowiedzieć się wszystkiego o tym, jaka była jej matka zanim została kochającą mamą. Przegląda rzeczy, pyta ludzi i stopniowo zaczyna wiedzieć więcej. A jednocześnie czytelnik poznaje tę historię z 1941 roku oczami Dorothy i jej koleżanki 'z pierwszej ręki' w drugim planie czasowym, z roku 1941.
Akcja biegnie niespiesznie, ale fascynująco. Postacie są pełne emocji, namiętności i dramatyzmu. Czytelnik przewraca kartki z ciekawością. Mamy dramaty w stylu Agathy Christie, choć to nie kryminał, a więc dramat osobowości, dramat uczuć. Jednym słowem świetna fabuła.
Mamy więc pamięć i skomplikowane losy ludzkie, mamy miłość i marzenia. Oraz osobowość narcystyczną i utalentowanego fotografa.
Bardzo ciekawie się to czyta. Świetna powieść. Dosyć gruba, więc na kilka wieczorów.
 6 gwiazdek
Znalezione obrazy dla zapytania Kate Morton
Autorka, Kate Morton, to Australijka, młode pokolenie, rocznik 1976. Ma dyplom uniwersytecki z literatury angielskiej i pisze doktorat. została żoną muzyka jazzowego. 
Poza 'Strażnikiem tajemnic' (The Secret Keeper) z 2012 roku, napisała:
 • 2006: Dom w Riverton (The House at Riverton)
 • 2008: Zapomniany Ogród (The Forgotten Garden)
 • 2010: Milczący Zamek (The Distant Hours)

9 komentarzy:

 1. Porównanie autorki do Agathy Christie bardzo mnie zaintrygowało. Będę musiała przyjrzeć się tej książce :) W dodatku jestem ciekawa tej historii osadzonej w latach 40. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Od czasu do czasu lubię sięgać po tego typu literaturę, więc może kiedyś się skuszę ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Przyznam, że nie słyszałam o tej książce wcześniej. Zaintrygowałaś mnie i to bardzo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też o tej autorce nie słyszałam. To prezent od koleżanki. Powiedziała, że książka jest dobra. I rzeczywiście.

   Usuń
 4. bardzo dobra recenzja

  OdpowiedzUsuń
 5. Skoro warto przeczytać, to ja chętnie sięgnę po tę książkę, brzmi interesująco.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję Wam za komentarze i odzew. Zawsze je czytam i w miarę możliwości staram się na nie odpowiadać. Pozwalam na umieszczanie komentarzy anonimowych, ale proszę o podpisywanie się. Jeśli jesteś blogerem, którego nie znam, a chciałbyś, żeby zajrzała na Twój blog, to daj link.
Usuwam komentarze rasistowskie i obraźliwe. To mój blog, więc nie widzę powodu, żebym miała znosić kalumnie na swój temat.
Jednakże zdarzało się, że blogger sam wrzucał całkiem sensowne komentarze do spamu. Nie zawsze zaglądam tam, więc wtedy napisz, to opublikuję.