sobota, 9 maja 2015

Robert D. Kaplan 'Bałkańskie upiory.Podróż przez historię'


Opinia:
Okładka książki Bałkańskie upiory. Podróż przez historięMoim skromnym zdaniem to świetna książka. Autor podzielił Bałkany na kilka kraje i w poszczególnych rozdziałach opisuje swój pobyt tam, spostrzeżenia, rozmowy z ludźmi (nie wiem skąd się komuś wziął komentarz, iż nie ma ludzi, ani miejsc?!), skupia się na nastrojach i mentalności, a następnie przy każdym kraju, każdym regionie analizuje zawsze skomplikowaną historię danego kraju i regionu. Prawdę mówiąc, nie sądziłam, że Bałkany mają tak świetną historię i aż taki rachunek krzywd. Los dał im znajdować się na trasie ekspansji mocarstw: Turcji, Prus, Rosji, ZSRR. Kaplan analizuje mechanizmy tkwiące w tych ludziach, i to, co z tego tygla może wyniknąć.
Książka powstała na początku lat 90-tych, więc zapowiedzi autora się sprawdziły, ale moim zdaniem wciąż jest aktualna. W różnych, zmieniających się warunkach międzynarodowych kolejny region bałkański może stać się terenem rozgrywek 'szachów mocarzy'. A to Wołoszczyzna, a to Mołdawia, a to Grecja.
Bardzo, ale to bardzo przeraził mnie opis tego, jak w czasie II wojny światowej potraktowano Żydów. Wpuszczenie żywych ludzi na taśmę rzeźniczą?! Poziom rzezi i okrucieństwa przewyższał to co robiono nam, Polakom przez UPA na Wołyniu. I te gwałty na kobietach. To tragiczne,m że jakakolwiek się wojna nie działa (wojna wywołana przez naparzających się mężczyzn, w istocie, bo nie znam wojny wywołanej przez kobietę), to zawsze gwałcono kobiety. I Kaplan opisuje różne wojny, różne pacyfikacje przy okazji kolejnych konfliktów w kolejnych krajach. Zawsze gwałcono kobiety: a to Osmańczycy, a to ci, a to tamci. Jako płeć czuję się pokrzywdzona.
http://www.pepsieliot.com/wp-content/uploads/2014/11/ba%C5%82kany.jpg
Poza przebogatą warstwą historyczną książki, mamy też prze ciekawe opisy zwiedzanych monastyrów, fresków, starych domków, leśnych głuszy. Zafrapowały mnie te leśne monastyry Rumunii. Chciałabym je zobaczyć kiedyś w życiu.

Bardzo ciekawa na końcu jest analiza Grecji, której się wiele wybacza, której dziejów najnowszych się nie pamięta. 'Kochanka Zachodu', była kochanką domagającą się przywilejów i gardzącą zarazem swoim łaskawcą. Kaplan opisuje dzieje sprzed kilkunastu lat, i nie spodziewał się chyba, że znów Grecja pojawi się na arenie świata.

A inne kraje bałkańskie, po które mocarz wyciąga łapki?

To znakomita książka, która skłania do szukania dodatkowych informacji o tym regionie Europy.
10 gwiazdek

12 komentarzy:

 1. Niewiele wiem o Bałkanach, a szkoda. Książkę zatem chętnie przeczytam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Czyli jak zwykle Wydawnictwo Czarne nie zawiodło:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wspaniała książka. 3 dni ślęczenia, ale warto.

   Usuń
  2. Jak warto, to chętnie sięgnę!

   Usuń
 3. bardzo dobra recenzja , wygada na to ze ksiazka rowniez

  OdpowiedzUsuń
 4. bardzo dobra recenzja , wygada na to ze ksiazka rowniez

  OdpowiedzUsuń
 5. Polecę mojemu wujowi. Bałkany to jego konik.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Musi to być mądry wujek, bo z z tej książki wyłania się obraz bardzo skomplikowanych relacji politycznych, jeśli się wdać w szczegóły. Ale rzeczywiście to fascynuje.
   Pozdrawiam wujka.

   Usuń
 6. Czytałem :) Bałkany mają niesamowitą historię. Polecam Ci 2 tomy Barbary Jelavich, Leszka Podhorodeckiego: Dzieje narodów, państw i rozpad konfederacji, Tito - zagadka stulecia Pero Simicia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może da obszerne? Poluję na nowy reportaż z Czarnego o Bałkanach. Taki z chłopcem na okładce.

   Usuń

Dziękuję Wam za komentarze i odzew. Zawsze je czytam i w miarę możliwości staram się na nie odpowiadać. Pozwalam na umieszczanie komentarzy anonimowych, ale proszę o podpisywanie się. Jeśli jesteś blogerem, którego nie znam, a chciałbyś, żeby zajrzała na Twój blog, to daj link.
Usuwam komentarze rasistowskie i obraźliwe. To mój blog, więc nie widzę powodu, żebym miała znosić kalumnie na swój temat.
Jednakże zdarzało się, że blogger sam wrzucał całkiem sensowne komentarze do spamu. Nie zawsze zaglądam tam, więc wtedy napisz, to opublikuję.