sobota, 9 maja 2015

Robert D. Kaplan 'Bałkańskie upiory.Podróż przez historię'


Opinia:
Okładka książki Bałkańskie upiory. Podróż przez historięMoim skromnym zdaniem to świetna książka. Autor podzielił Bałkany na kilka kraje i w poszczególnych rozdziałach opisuje swój pobyt tam, spostrzeżenia, rozmowy z ludźmi (nie wiem skąd się komuś wziął komentarz, iż nie ma ludzi, ani miejsc?!), skupia się na nastrojach i mentalności, a następnie przy każdym kraju, każdym regionie analizuje zawsze skomplikowaną historię danego kraju i regionu. Prawdę mówiąc, nie sądziłam, że Bałkany mają tak świetną historię i aż taki rachunek krzywd. Los dał im znajdować się na trasie ekspansji mocarstw: Turcji, Prus, Rosji, ZSRR. Kaplan analizuje mechanizmy tkwiące w tych ludziach, i to, co z tego tygla może wyniknąć.
Książka powstała na początku lat 90-tych, więc zapowiedzi autora się sprawdziły, ale moim zdaniem wciąż jest aktualna. W różnych, zmieniających się warunkach międzynarodowych kolejny region bałkański może stać się terenem rozgrywek 'szachów mocarzy'. A to Wołoszczyzna, a to Mołdawia, a to Grecja.
Bardzo, ale to bardzo przeraził mnie opis tego, jak w czasie II wojny światowej potraktowano Żydów. Wpuszczenie żywych ludzi na taśmę rzeźniczą?! Poziom rzezi i okrucieństwa przewyższał to co robiono nam, Polakom przez UPA na Wołyniu. I te gwałty na kobietach. To tragiczne,m że jakakolwiek się wojna nie działa (wojna wywołana przez naparzających się mężczyzn, w istocie, bo nie znam wojny wywołanej przez kobietę), to zawsze gwałcono kobiety. I Kaplan opisuje różne wojny, różne pacyfikacje przy okazji kolejnych konfliktów w kolejnych krajach. Zawsze gwałcono kobiety: a to Osmańczycy, a to ci, a to tamci. Jako płeć czuję się pokrzywdzona.
http://www.pepsieliot.com/wp-content/uploads/2014/11/ba%C5%82kany.jpg
Poza przebogatą warstwą historyczną książki, mamy też prze ciekawe opisy zwiedzanych monastyrów, fresków, starych domków, leśnych głuszy. Zafrapowały mnie te leśne monastyry Rumunii. Chciałabym je zobaczyć kiedyś w życiu.

Bardzo ciekawa na końcu jest analiza Grecji, której się wiele wybacza, której dziejów najnowszych się nie pamięta. 'Kochanka Zachodu', była kochanką domagającą się przywilejów i gardzącą zarazem swoim łaskawcą. Kaplan opisuje dzieje sprzed kilkunastu lat, i nie spodziewał się chyba, że znów Grecja pojawi się na arenie świata.

A inne kraje bałkańskie, po które mocarz wyciąga łapki?

To znakomita książka, która skłania do szukania dodatkowych informacji o tym regionie Europy.
10 gwiazdek

12 komentarzy:

 1. Niewiele wiem o Bałkanach, a szkoda. Książkę zatem chętnie przeczytam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Czyli jak zwykle Wydawnictwo Czarne nie zawiodło:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wspaniała książka. 3 dni ślęczenia, ale warto.

   Usuń
  2. Jak warto, to chętnie sięgnę!

   Usuń
 3. bardzo dobra recenzja , wygada na to ze ksiazka rowniez

  OdpowiedzUsuń
 4. bardzo dobra recenzja , wygada na to ze ksiazka rowniez

  OdpowiedzUsuń
 5. Polecę mojemu wujowi. Bałkany to jego konik.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Musi to być mądry wujek, bo z z tej książki wyłania się obraz bardzo skomplikowanych relacji politycznych, jeśli się wdać w szczegóły. Ale rzeczywiście to fascynuje.
   Pozdrawiam wujka.

   Usuń
 6. Czytałem :) Bałkany mają niesamowitą historię. Polecam Ci 2 tomy Barbary Jelavich, Leszka Podhorodeckiego: Dzieje narodów, państw i rozpad konfederacji, Tito - zagadka stulecia Pero Simicia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może da obszerne? Poluję na nowy reportaż z Czarnego o Bałkanach. Taki z chłopcem na okładce.

   Usuń

Dziękuję za komentarze.

Wiecie, że usunę komentarze rasistowskie i obraźliwe. Dziękuję za uwagi.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Więcej- kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje zdjęcia

Więcej- kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje zdjęcia
Wschód słońca

Więcej: kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje stosiki

Więcej: kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje stosiki
Stosik na czerwiec 2018

Zapraszam też do mojego drugiego bloga - o poezji i obrazach pt. Z poetyckiej półki Łęckiej...