sobota, 6 czerwca 2015

Åsne Seierstad 'Księgarz z Kabulu' - o toksycznych rodzinach, o zniewoleniu kobiet i o tym dlaczego powinno się wychowywać córki jako niezależne kobiety


Okładka książki Księgarz z KabuluTak się przypadkowo złożyło, że na koniec takiej mini serii reportaży odłożyłam sobie 'Modlitwę o deszcz' i 'Księgarza z Kabulu'.
Dobrze, ze w tej właśnie kolejności, bo do czytania 'Księgarza' lepiej jest mieć podbudowę o realiach Afganistanu. Choć i bez tego można to czytać. Ja jestem osobą dociekliwą, więc lubię mieć orientację. Ale można tę książkę czytać jako opowieść o kobietach z Kabulu, książkę o rodzinach afgańskich i reportaż o losie Afganek.
Bo bohaterkami są kobiety z rodziny Sułtana i otoczenia, kobiety w różnym wieku, mężatki, panny, wdowy. Autorka, reporterka żyła jakiś czas w domu Sułtana, rozmawiała z nimi i poznała ich losy. Łączy je to, że ich byt zależy od mężczyzn. A dzielą charaktery. Są mądre i głupie, puste i chytre.
Pustych i głupich nie polubiłam. Do tego się przyznam. Na przykład nie miałam współczucia dla Szarify: pierwszej żony Sułtana, byłej nauczycielki, ale po prawdzie to kobiety pustej i jędzowatej. Reporterka opisuje jej dzień w Pakistanie. Dowiadujemy się, że ona 'pilnuje książek Sułtana' (no więc ma książki przed nosem, a całymi dniami siedzi na przyzbie i zbiera ploty. A gdy już doczekała się przyjazdu męża, to rozmawia z nim o wulgarnych kawałach. JAk już wróciła do kraju, to albo kłóci się z innymi kobietami, albo łazi za synami, co jest bezcelowe, bo oni i tak jej nie słuchają. Tak, to wina systemu, ale resztki rozumu trzeba zachować.
Za to bardzo przejęłam się losem Leili. To domowe popychadło, bracia mają sprawną służącą. Ale i kobiety zepchnęły na nią wszystkie obowiązki. Ciągle czytałam, że zamiatała izbę i gotowała. A w pokoju było 11 innych osób! Wszyscy ją opuścili. Biedna dziewczyna. Gdy już miała szansę się wyrwać, to lata poddaństwa i wyuczona postawa bierna, ale i chory i bezsensownie utrudniający system i urzędnicy uniemożliwili jej nawet to jedyne marzenie: pracę.
Mamy też panny, które w trakcie książki wyszły za mąż. Tej się powiodło, tamtej nie. Żona jest własnością męża, ale i tak zamążpójście może być jakąś szansą, na własne łóżko, na jakąś rolę w rodzinie (nawet wysoką, gdy małżonce uda się podbić serce męża. A z książki wynika, że to, co mąż oczekuje, to seks i dzieci. Ups. Synów oczekuje). Ale nie wszyscy opisani mężowie w tej książce to wredne świnie. Byli też i słabi, ale i byli mężowie kochający i dobrzy.
Podsumowując, książka opisuje chory i skostniały system rodzinny w Afganistanie po obaleniu reżimu talibów. To co Rosjanie zrobili dla kobiet, dawno zostało stłumione. Dano kobietom burki, zabroniono pracować i upchano je w małych klitkach. Konflikty zaś pozostawiono kobietom, 'bo mąż się nie zniża do waśni kobiet', ale mąż zniża się, do sprowokowania tych konfliktów. Bo jeśli się ustala zasadę, że w 3-pokojowym mieszkaniu mieszkają 2 żony, szwagierka, babka i nierówno przydziela obowiązki, to wiadomo, że atmosfera zrobi się skisła. Problem polega na tym, że chłopców nauczono, żeby ignorować uczucia kobiet. Kobiety powinny być albo ładne, albo zręczne i posłuszne jak pies. Bardzo współczułam Sonji i Leili. Obi ew tym samym wieku. Jedna musiała być służącą od roboty, a druga kurtyzaną. Obie nie były kowalami swego losu.
Pojawia się też motyw młodziutkiej żebraczki, zgwałconej na brudnym zapleczu sklepu z ołówkami. Znów to samo, czyli uprzedmiotowienie kobiety.
Pojawia się opowiadana historia o mężatce, która w 3 miesiące po ślubie zdradziła męża, za co została zabita przez rodzinę.
Pojawia się też dziewczynka, która idzie na schadzkę z chłopakiem, jak się okazuje obwiesiem leniem, który nie zagrzał miejsca ani w szkole, ani w pracy. I z takim oto cudem natury ją zaręczono. Bo taki był system.
Z tej całej plejady kobiet miałam nieodparte wrażenie, że ten cały system opresyjny został stworzony przez mężczyzn i dla mężczyzn, którzy - ci mężczyźni - jak to mężczyźni mają w zwyczaju - nie przewidzieli skutków ubocznych. Pozbawienie kobiet prawa do pracy, do posiadania swoich pieniędzy, do stanowienia o sobie, wreszcie prawa do tego, żeby poznawać chłopców, mężczyzn na neutralnym gruncie, sprawiło, że kobiety stały się ofiarami, często swojej głupoty.
Dziewczyn nikt nie uświadamia, są one jedynie towarem przetargowym, ale i często łatwym łupem dla obszarpańców takich jak ten Romeo od siedmiu boleści z historii Salighy. W systemie, w którym zwykła rozmowa z chłopakiem staje się przestępstwem dziewczęta, albo godzą się na swój los, albo robią głupoty.
Mężczyźni w książki z jednej strony chcą mieć nad kobietami władzę absolutną, a z drugiej - po kryjomu rozmawiają o tym, że drażni ich bierność kobiet. A nie da się zjeść jabłko i mieć jabłko.
Autorka opisała rodzinę afgańską, rodzinę dysfunkcjonalną, pozbawioną miłości i zrozumienia, bo tego w tym systemie nie było, za to opartą na rozkazach i spełnianiu rozkazów.
Książka porusza bardzo. Cały ten system jest chory, ale i kilka kobiet opisanych w książce mnie irytowało.
Afganistan - piekło kobiet.
A tytułowy księgarz z Kabulu to hipokryta, mówiący o postępie, o kulturze, zarabiający na tych dwóch rzeczach, ale w domu człowiek dbający tylko o pełną michę i seks w pokoju. Żonę traktuje jak maskotkę, i ona tą maskotką się czuje. Ustala i planuje życie dzieci, braci i sióstr. Kapitalista jedną noga, a średniowieczny sułtan drugą. Z każdej opcji wybierający to, co mu się opłaca.
A kobiety niech sobie urywają łby.
I tak też wychował swojego syna, żeby był okrutny, bezlitosny, żeby był hipokrytą, żeby zrobił świństwo złamiące życie siostrze, która latami go obsługiwała, żeby patrzył na to, jak się wyrzuca matkę i babkę, po latach ich troski.
Zamknięty krąg trwa, bo nie pozwala się pracować kobietom.
Jeszcze napiszę o swoich przemyśleniach podczas lektury tej książki.
Afganistan mamy na szczęście daleko, ale pewne wzorce zachowań opisane w książce widzę i w Polsce. Z łatwością mogłabym sypać imionami i nazwiskami osób, takich jak te z książki. A to głupia baba, spędzająca całe życie na gotowaniu mężowi, swataniu rodziny i plotkowaniu o sąsiadach, a szczególnie o ich potknięciach, a to siostra, która pół życia służyła rodzinie, którą zmanipulowano tak, ze nie poszła do szkoły, a to dziewczyna, która wyszła za mąż dla pieniędzy lub wprost przeciwnie - uległa bezsensownej namiętności do jakiegoś obwiesia spod ciemnej gwiazdy. A szukanie męża dla córki, wnuczki tzw. bogatego? Wmawianie jej od kołyski, z kim ma się zadawać, a z kim nie? I nie mówię tu o biednej wsi, mówię o zaobserwowanych rozmowach w domach bogatych, dobrze sytuowanych. No tak, nie ma tak,że pannę się chowa przed wybrankiem, ale podobne jest szacowanie zysków z małżeństwa.

W tej książce możemy się obserwować jak w krzywym zwierciadle.
Wielu rzeczy nie naprawimy ani u siebie, ani w świecie Arabek, ale można walczyć o to, żeby kobieta zarabiała na siebie, żeby nie zdawała się na łaskę i niełaskę rodziny.
Książka, która zostawia niezatarte wspomnienia. A fakt, że obserwacje poczyniła i spisała Norweżka, Skandynawka, podkreśla wszystkie wady systemu rodzinnego w Afganistanie.
Te kobiety w burkach mają piekło za życia. Jeśli będę miała w życiu dołek, to pomyślę sobie, że i tak mam szczęście, że nie urodziłam się w tym piekle kobiet.
Wolność to podstawowy przywilej człowieka, a to właśnie jest odbierane tamtejszym kobietom. W Polsce wielu samców chciałoby tak samo, na szczęście fakt, że my Polski możemy pracować, mamy warunki do kształcenia się, krzyżuje plany takim delikwentom. I każda dziewczynka powinna o tym pamiętać, każda matka powinna nie uczyć córki bycia 'królewną tatusia', której kreskówki Disneya robią papkę z mózgu, ale powinna pamiętać, żeby nie stać się niczyją własnością, żeby zdobyć zawód, utrzymanie.
Kilku mamom i babciom przydałoby się tę książkę dedykować.
6 gwiazdek

4 komentarze:

 1. Lubię czytać reportaże, więc myślę, że książka przypadłaby mi do gustu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sądzę, że tak. I że jest to książka również dla ludzie, którzy lubią czytać fabuły o życiu, tzw. ludzkie historie, bo w sumie są to historie ludzi.
   A że książka robi głębokie wrażenie, bo widzicie po tym, jak się rozpisałam.

   Usuń
 2. Bardzo współczuję Afgankom, dziękuję, że nie urodziłam się w ich kraju.. Książkę chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak widać po moim tekście, książka wzbudza wiele emocji czytelniczych. A nie napisałam, że mamy tam opis wesela i przygotowań ślubnych. Jest i malowanie stóp, i kupowanie prześcieradła i szminki. Naprawdę polecam.

   Usuń

Dziękuję Wam za komentarze i odzew. Zawsze je czytam i w miarę możliwości staram się na nie odpowiadać. Pozwalam na umieszczanie komentarzy anonimowych, ale proszę o podpisywanie się. Jeśli jesteś blogerem, którego nie znam, a chciałbyś, żeby zajrzała na Twój blog, to daj link.
Usuwam komentarze rasistowskie i obraźliwe. To mój blog, więc nie widzę powodu, żebym miała znosić kalumnie na swój temat.
Jednakże zdarzało się, że blogger sam wrzucał całkiem sensowne komentarze do spamu. Nie zawsze zaglądam tam, więc wtedy napisz, to opublikuję.