wtorek, 23 czerwca 2015

Barbara Łopieńska 'Książki i ludzie: Rozmowy Barbary N.Łopieńskiej'

Okładka książki Książki i ludzie: Rozmowy Barbary N. Łopieńskiej Dziś wspomnę książkę, która jest takim 'must-read' dla każdego szanującego się mola-bibliofila.Są to rozmowy o domowych biblioteczkach z różnymi osobami, profesorami, naukowcami, można powiedzieć z autorytetami. Książkę wydało wydawnictwo Twój Styl w 1998 roku.
Autorka to polska dziennikarka i autorka kilku książek, m.in. wywiadu-rzeki z Henrykiem Markiewiczem i książki 'Męka twórcza. Z życia psychosomatycznego intelektualistów', składającej się z wywiadów z wybranymi przez autorkę intelektualistami. 

Książkę, która dziś prezentuję, dodałam do półki 'Biograficzne' dla porządku, ale właściwie powinna być półka 'rozmowy'. Są to wywiady o książkach przeprowadzone z najwybitniejszymi Polakami w latach 90tych. Większość z rozmówców już nie żyje przez co książkę czytałam tym bardziej chętnie.
Że rozmowy przeprowadzono w ubiegłej dekadzie - to widać bez sprawdzania daty wydania książki. Dlaczego? Bo nie ma celebrytów. Rozmówców wyselekcjonowano starannie. Każdy z nich to osobowość w swojej dziedzinie, a przy okazji inny typ czytelnika i zbieracza książek.
Mamy więc chomików i pedantów, bibliofilów i 'segregowaczy'. Ktoś lubi kryminały i beletrystykę, a inny nie. Ktoś lubi Manna i Prousta, a inny nie. Zwraca uwagę we wszystkich biblioteczkach staranność doboru, wybitność ich posiadaczy. Często rozmówcy mówią, że kupują książki w antykwariatach, a nie te nowości.
Troszkę się rozchorowałam po przeczytaniu książki, bo ja również jestem typem konserwatywnego czytelnika i uświadomiłam sobie ile mi jeszcze brakuje do przeczytania i posiadania. A ile książek do tego, żeby mój dom wyglądał jak u pani profesor Marii Janion? Ale i tak marzeniem jest biblioteczka Władysława Broniewskiego, żeby książki móc wozić dorożką. Ale o tym nie było już w książce...
7 gwiazdek

7 komentarzy:

 1. Nie powiem przeraża mnie ta książka i nawet bym jej nie tknęła jakbym ją widziała. (Wiem jestem wredna) Aczkolwiek wszystko co wymieniłaś że jest w tej książce jest ciekawe. Dom w książkach ee tam fajnie nie narzekaj :D
  http://kochamczytack.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To bardzo ciekawe, że napisałaś szczerze. A co Cię w niej przeraża? Opisywane postacie? Naprawdę chcę wiedzieć, bo to ciekawe socjologicznie.

   Usuń
 2. Książka niestety nie dla mnie.

  Mały offtop: zauważyłam, że napisałaś u kogoś, ze masz problem z dodawaniem kogoś do obserwacji. Ja też mam ten problem. Kilka dni temu przestała mi tez działać "Lista blogów" a wczoraj zniknęła... Musiałam wszystko pododawać na nowo. A obserwować w ogóle nie mogę nikogo :/ Czasami jak się wyloguję i zaloguję to działa, ale przeważnie nie... Nie wiem, co się dzieje.

  Pozdrawiam, Insane z przy-goracej-herbacie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki, że napisałaś. Chyba pierwszy raz jesteś u mnie?! Witam. Napisałam w tej sprawie do googla, ale milczą.
   Pomyślałam sobie nawet, żeby spróbować dodać taki widget nie z blogspotu, tylko z innych stron zajmujących się blogowymi gadżetami. JAk myślsz?

   Usuń
 3. Odpowiedzi
  1. To miło mi :) Bo książka naprawdę jest ciekawa. Żałuję,że nie ma ilustracji, ale może w wersji papierowej były. Nie wiem.

   Usuń

Dziękuję Wam za komentarze i odzew. Zawsze je czytam i w miarę możliwości staram się na nie odpowiadać. Pozwalam na umieszczanie komentarzy anonimowych, ale proszę o podpisywanie się. Jeśli jesteś blogerem, którego nie znam, a chciałbyś, żeby zajrzała na Twój blog, to daj link.
Usuwam komentarze rasistowskie i obraźliwe. To mój blog, więc nie widzę powodu, żebym miała znosić kalumnie na swój temat.
Jednakże zdarzało się, że blogger sam wrzucał całkiem sensowne komentarze do spamu. Nie zawsze zaglądam tam, więc wtedy napisz, to opublikuję.