poniedziałek, 15 czerwca 2015

Charlie Boorman i Ewan McGregor 'Wielka wyprawa' i 'Wielka wyprawa na południe' - motocyklem przez świat....

Okładki książek, o których piszę
Dzisiaj napiszę Wam o książkach podróżniczych, które bardzo, bardzo lubię.  Są to relacje z wypraw motocyklowych aktora Charlie'go Boormana  
  i Ewana MCGregora

Były dwie wspólne wyprawy. Obie sfilmowane. Jechał z nimi kamerzysta. Również na motocyklu. Był nim sympatyczny Claudio von Planta. 
Tutaj w środku z Boormanem i MCGregorem
Trasa wyprawy (strzałki) - mapka z książki 'Long way round'


Okładka książki Wielka wyprawa
Okładka polskiego wydania
Pierwsza książka o angielskim tytule 'Long Way Round', pod którym można znaleźć również sfilmowaną wersję, przetłumaczona została na język polski jako 'Wielka wyprawa', to odbyta w 2004 roku motocyklowa wyprawa z Londynu, przez Europę Zachodnią, Czechy, Ukrainę, Kazachstan, Mongolię, Rosję przez syberyjską Drogę Kości do Magadanu, potem przez Alaskę, Kanadę i USA m.in. przez fabrykę Harleya. 
Według mnie warto jest tę serię zarówno czytać, jak i obejrzeć. W książce mamy relację raz Charliego, a raz Ewana. Mówią oni o tym jak im minął dzień, kogo spotkali, jak tęsknią za domem, jak im się układa współpraca, jak drogi i tak dalej... 
Książka nie jest dogłębną analizą zwiedzanych krajów, bo nie taki był cel podróży. Jest za tym radosną, pełną witalności relacją z podróży przez kompletnie inne dla brytyjskich uczestników i szwajcarskiego kamerzystę (ale bardzo cierpliwego) miejsca, przez drogi i bezdroża. Widzimy więc jakie są drogi, jak kupuje się paliwo, jak pomagają ludzie, czy na kompletnym bezludziu gdzieś w piaskach Kazachstanu można naprawić motor? Czy mafia ukraińska udzieli gościny?  Czy w syberyjskiej rzece z wodą po czubki ciężarówki da się przejechać, skoro drewniany mostek, jeszcze zbudowany przez zesłańców Stalina, łamie się pod ciężarem wróbla, a mieszkańcy w takich wypadkach czekają na mrozy albo polegają na solidnych radzieckich ciężarówkach i ich życzliwych kierowcach, którzy pomogą wędrowcom z dalekiego kraju...
 Taka była ta wyprawa. Pełna niespodzianek i optymizmu. Nie ma tego w filmie, za to jest zaznaczone w książce, iż nasi bohaterowie już na Alasce zatęsknili za Syberią, gdzie nie było prądu, dróg i cywilizacji. Za to było wspaniale. W Alasce było nudno. Poszli do marketu i kupili sobie odzież. Ukradziono im pieniądze i w ogóle było bez przygód. Niby ta sama strefa klimatyczna, a jednak inaczej..... 
Wędrówka kończy się wjazdem do Nowego Jorku. 

A że podróż nie była nieautentyczna świadczy fakt, iż Ewan Mc Gregor już po powrocie do kraju zdecydował się na adopcję dziecka, które spotkał w sierocińcu w Mongolii, gdzie ekipa reprezentowała misję UNICEF-u.zdjęcia z wyprawyKolejne zdjęcia z wyprawy: tutaj Syberia i Droga Kości


Okładka książki Wielka wyprawa na południe
 okładka polskiego wydania
Druga książka o polskim tytule 'Wielka wyprawa na południe' ma oryginalny tytuł 'Long way down' i pod takim tytułem należy szukać wersji filmowej. Wyprawa odbyła się w 2007 roku. Prowadziła przez Afrykę, z wyłączeniem krajów niebezpiecznych. Mamy więc Tunezję, Egipt, Sudan, Etiopię, Kenię, Rwandę, Tanzanię, Zanzibar, Botswanę i RPA. Zgodnie z przyjętą koncepcją wyprawy nasi motocykliści skupiają się na tym co widać, czyli drogach, ludziach i środowisku naturalnym. Jest pięknie. Najpiękniejsze momenty to, moim zdaniem, wizyta w rezerwacie dla goryli i zwiedzanie wodospadów i bagien południowoafrykańskich. Wyprawa spotykała się z mieszkańcami, pełnymi uśmiechu i sympatii dla obcych. Mamy też ślady historii. Najbardziej przejmująca była wizyta w rwandyjskim muzeum masakry, gdzie cały budynek był wypełniony czaszkami ofiar. 
Jako element dodatkowy, troszkę stonowany w filmie, a pokazany w książce, jest wizyta żony McGregora, która postanowiła potowarzyszyć mężowi, czym zburzyła harmonię grupy i męską solidarność. Panowie musieli się rozjechać, a nasza Kość Niezgody ze wspaniałym uśmiechem brnęła motocyklem przez w miarę bezpieczny odcinek Botsfany, zdaje się.  
Obie książki są pełne zdjęć z wyprawy, w których mnie jako czytelniczkę ujęło to amatorskie ujęcie. Widokówki mogę obejrzeć sobie w innych miejscach. 

Trasa z książki 'Long way down'


Zdjęcia z wyprawyObaj panowie planowali również odbycie w roku 2013 wyprawy przez Amerykę Południową pod tytułem "Long Way UP'. Niestety, mamy już 2015 a wyprawy nie ma. Za to Charlie Boorman nie zrezygnował z jeżdżenia po świecie. Odbył i nakręcił jeszcze kilka wypraw:
- w 2006 roku 'Race to Dakar' (jeszcze w Afryce)!
Okładka książki Wszelkimi środkami transportu
Okładka polskiego wydania
- w 2008 'By Any Means' ('Wszelkimi środkami transportu'): podróż różnymi środkami transportu przez Azję, Oceanię do Australii.
- w 2009 roku ciąg dalszy przedsięwzięcia, ale w drugą stronę:  'Right to the Edge: Sydney to Tokyo by Any Means'
-  w 2011 i 2012 'Extreme Frontiers' ('Najdalsze granice'), najpierw w Kanadzie, a potem w RPA.
Russ Malkin.JPGProducentem był Russ Malkin, organizator 'Long way round' i 'Long way down'.Moje opinie o książce z LC:
 'Wieka wyprawa':
Cóż powiedzieć o tej książce? Chyba to, że skłoniła mnie ona do obejrzenia wszystkich programów z udziałem Charliego Boormana. W tej części poznajemy zakątki Czech, Ukrainy, Gruzji, Kazachstanu i Drogę Kości. No a poza tym, Evan McGregor i Charlie Boorman zwiedzają przepiękne miejsca i spotykają się z ludźmi, żyjącymi innym trybem niż przeciętny Europejczyk. W ciągu całej wyprawy przebija szacunek dla ludzi, podziw dla natury. I to, ze nawet w najbardziej odludnym miejscu pojawia się pomoc, schronienie i gościnność.
7 gwiazdek
"Wielka wyprawa na południe':
Jako wierny fan serii czytałam z zapartym tchem. I inaczej jest chyba, gdy zna się film, a inaczej, gdybym tylko czytała. Bo książka i film uzupełniają się. Przemilczano kulturalnie w książce napięcia z powodu dołączenia Eve. Natomiast zarówno Boorman, jak i McGregor rozpisali się o tym co czuli, o ludziach spotkanych, o dzieciach, o drogach.... Czyli to, za co lubię tę serię.
Tym, którzy chcieliby dopiero zacząć, radziłabym zacząć od 'Long Way Round' i niesamowitej Drogi Kości. Ale i wyprawa do Afryki jest poruszająca. Wydawało mi się, że skoro znam film, to książka będzie czystym dodatkiem, przyjemnością, ale okazało się, że spotkania z dziećmi, o których piszą nasi motocykliści poruszyły mnie niesamowicie, nawet bardziej niż w filmie. I co gorsza, od czasu 2007 roku, gdy odbywała się ta wyprawa, Afryka Arabska przeszła rebelie i zamieszki. Kolejne ofiary, kolejne cierpiące dzieci. Słusznie spotkałam się z powiedzeniem o Afryce, że to kontynent piękny i straszny. I cieszę się, że tacy słynni ludzie propagują zwiedzanie tego niesamowitego kontynentu i poznawanie ludzi. Szkoda tylko, że w Polsce częściej słyszę o czerpaniu z Afryki trofeów i bestialskich polowań. Sądzę, że seria zdjęć ma większą wartość niż chwalenie się kłami niewinnych zwierząt, co można zauważyć o niektórych.
Jeszcze raz o serii, którą lubię bardzo. Jej urok to duża dawka optymizmu i radości nowych wrażeń, różne miejsca i ludzie i taka chęć spotykania ludzi, poznawania ich bez protekcjonizmu, żeby porównywać ich sposób życia z europejskim. Chyba za to tak lubię tą serię, za tą bezpośredniość, której często tak brakuje 'na żywo'. 
7 gwiazdek

Podsumowując, chcę Was zaprosić do czytania i oglądania tej miłej, wesołej i 'pełnej świata' serii.... Dzięki której polubimy motocyklistów w skórach.....  Mamy tak mało książek o radosnym podejściu do świata i ludzi, więc cieszmy się i korzystajmy z tego, co jest....

1 komentarz:

Dziękuję Wam za komentarze i odzew. Zawsze je czytam i w miarę możliwości staram się na nie odpowiadać. Pozwalam na umieszczanie komentarzy anonimowych, ale proszę o podpisywanie się. Jeśli jesteś blogerem, którego nie znam, a chciałbyś, żeby zajrzała na Twój blog, to daj link.
Usuwam komentarze rasistowskie i obraźliwe. To mój blog, więc nie widzę powodu, żebym miała znosić kalumnie na swój temat.
Jednakże zdarzało się, że blogger sam wrzucał całkiem sensowne komentarze do spamu. Nie zawsze zaglądam tam, więc wtedy napisz, to opublikuję.