środa, 24 czerwca 2015

Chas Newkey-Burden 'Adele. Dziewczyna, która rozkochała w sobie świat'Okładka książki Adele. Dziewczyna, która rozkochała w sobie światKsiążka w oryginale została opublikowana pod tytułem 'Adele. The Biography', w Polsce ma tytuł 'Adele. Dziewczyna, która rozkochała w sobie świat'. Wydało ją wydawnictwo Pascal w roku 2014. Zwróciłam uwagę na staranne wydanie: książka jest szyta, w twardej oprawie, z dyskografią na końcu i dwiema wkładkami ze zdjęciami gwiazdy.
http://www.algemeiner.com/wp-content/uploads/2014/03/chas.jpgAutorem jest Chas Newkey-Burden, brytyjski dziennikarz i pisarz, urodzony w roku 1973,  autor 29 książek, między innymi celebrytów i gwiazd  młodego pokolenia: poza Adele, Justina Biebera, Amy Winehouse, pary Brad i Angelina, Paris Hilton, Stephenie Meyer i Michaela Jacksona. Osobiście zainteresowałam się postacią Adele, bo cenię jej muzykę.

Jest to bardzo udana biografia Adele, współczesnej piosenkarki, która swoją osobą i swoim śpiewem rzeczywiście rozkochała w sobie świat. Polski wydawca zmienił drugą część tytułu z ‘The Biography’, na ‘Dziewczyna, która rozkochała w sobie świat’. Moim zdaniem – słusznie, bo mówienie o biografii osoby tak młodej, jest lekko ryzykowne. Nie wiadomo bowiem, co się zdarzy, co ją czeka.
Krytykujący książkę zarzucili jej brak nieznanych faktów, sekretów z życia Adele. Rzeczywiście tego nie ma. Na szczęście. Bo czułabym się zażenowana czytając taką książkę. Mamy za to ciekawie napisany życiorys artystki od dzieciństwa, przez szkołę, start ‘do kariery’, aż do roku 2011, gdy to ukazała się poniższa książka.
Autor nie szafuje melodramatami. Jest oszczędny i rzeczowy. Widać, że zbierał materiały opierając się na rożnych źródłach: na informacjach od Adele i jej bliskich, na wywiadach i rozmowach. I te różne opinie przywołał, budując obraz Adele jako osoby, piosenkarki i artystki.
Dowiadujemy się więc z jakiego środowiska wywodzi się Adele, jaką miała rodzinę, następnie poznajemy szkołę Brit, w której Adele rozwinęła swój talent i osobowość, szkołę do której uczęszczała też Kate Melua i Amy Winehouse. Potem mamy opis drogi do sławy, drogi, w której pomógł jej Internet, talent, samoświadomość artystyczna i łut szczęścia. W następnych rozdziałach autor opisał jej obie płyty, single i trasy koncertowe oraz najważniejsze występy, którymi zachwyciła świat. Sam koniec książki to dyskografia artystki, która dla mnie, jako słuchającej Adele z zamiłowaniem, jest jedną z ważniejszych części tej książki. Równie ważne są dla mnie rozdziały, w których Adele i autor tłumaczą piosenki z obu płyt. Poznajemy kolejność ich napisania, genealogię i fakty z życia Adele, które do tego doprowadziły. W kilku miejscach Adele wyjaśnia idiomy angielskie, których nie znałam, a są ważne do zrozumienia sensu piosenki, na przykład zwrot ‘rolling the deep’. Adele wyjaśnia też co idiomem nie jest, choć zostało to tak nadinterpretowane. Tak było ze zwrotem ‘chasing pavements’.
Autor przytacza również różne wypowiedzi Adele na różne tematy. To daje czytelnikowi obraz jej jako osoby, jej charakteru i temperamentu. Bardzo mnie zainteresował jej stosunek do sławy i to co mówi o swoich planach życiowych, o marzeniach. Interesujące były też wypowiedzi Adele o kosmetykach, które używa oraz o zmianie stylu w związku z potrzebą występów scenicznych, i o tym jak czuła się idąc do szefowej Vogue’a.
‘Adele. Dziewczyna, która rozkochała w sobie świat’ to książka na poziomie. Konsultował ją Piotr Metz, dziennikarz muzyczny z Trójki. A to już coś znaczy. Oznacza jakość i skupienie się na muzyce. Adele dokonała wielkiej rzeczy w muzyce. W świecie elektroniki i efektów specjalnych stworzyła muzykę, w której właśni muzyka jest najważniejsza, stworzyła płytę, która jest zwartą opowieścią, całością artystyczną. Udziela się w Internecie, ale prezentuje tak wysoką jakość, taki profesjonalizm, że słuchacz po raz pierwszy od dawna ma ochotę iść do sklepu muzycznego i kupić płytę.
I to właśnie w tej książce zostało wydobyte. Mamy optymistyczny i budujący obraz kobiety, która własnym talentem i samozaparciem wspięła się na wyżyny. Przedstawiono to krok po kroku, gdzie poszła, co zrobiła, a czego nie zrobiła. Ja nie mam talentów muzycznych, więc droga do sławy nie jest ‘dla mnie’, ale tak jak Adele znam środowisko, w którym szczytem marzeń dziewczyny jest gromadka dzieci. Zbudowała mnie więc jej historia, w której widać, ‘że jednak można’. I ze w tym całym blichtrze można pozostać sobą, czyli dwudziestodwulatką, która lubi przyjaciół i pizzę, fajne torebki i swoją mamę oraz boi się latać.
A dla Ministra Oświaty, kuratorów i dyrektorów szkół powinno się dedykować rozdział na temat szkoły Brit, której osiągnięcia to marzenia naszych ludzi zajmujących się oświatą. Przypomnijmy: zdawalność na poziomie 90%. Zaznaczono jednak dlaczego. Bo w szkole Brit ¾ uczniów odpada w trakcie edukacji. Mówi o tym Adele, gdy wspomniała, że o mało nie wyleciała ze szkoły za spóźnialstwo. I jeszcze jedno, a mianowicie to, że szkoła nie tłamsiła talentów uczniów, ale je dopracowywała i rozwijała.
Idąc tym tropem, należałoby dedykować też rozdział właścicielom wytwórni fonograficznych, którzy mogą się przekonać, że opłaca się nie tłumić osobowości artysty. Że naturalność popłaca.
To wspaniała, budująca książka, której nie żałuję, że przeczytałam. A rozdziały o piosenkach i dyskografia przydadzą mi się podczas słuchania płyt ‘19’ i ‘21’. 

Przyznaję książce 7 gwiazdek. 


Za udostępnienie książki dziękuję wydawnictwu Pascal

 Pascal.pl

7 komentarzy:

 1. Marzenia sie spelniaja jak sie wie czego sie chce jak sie w to wierzy i jak sie o to walczy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, uważam, że ta książka jest właśnie o tym.

   Usuń
 2. Uwielbiam Adele, jest świetna i naprawdę utalentowana. Kiedy wokół zalewa nas komputerowa muzyka i zniekształcone głosy, ona śpiewa przy akompaniamencie jedynie pianina... Cudnie.
  /Pozdrawiam,
  Szufladopółka

  OdpowiedzUsuń
 3. Po prostu ją kocham :) Dla mnie jest niepowtarzalna i niesamowita w tym, co robi :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A w dodatku jest rytmiczna na tyle, że można jej słuchać ćwicząc. Sprawdziłam.

   Usuń
 4. Mam tę książkę, ale jeszcze jej nie czytałam. Na pewno jednak wkrótce do niej zajrzę.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarze.

Wiecie, że usunę komentarze rasistowskie i obraźliwe. Dziękuję za uwagi.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Więcej- kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje zdjęcia

Więcej- kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje zdjęcia
Wschód słońca

Więcej: kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje stosiki

Więcej: kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje stosiki
Stosik na czerwiec 2018

Zapraszam też do mojego drugiego bloga - o poezji i obrazach pt. Z poetyckiej półki Łęckiej...