poniedziałek, 22 czerwca 2015

Karol Modzelewski 'Zajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca'

Okładka książki Zajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca Książka wydana przez Iskry w roku 2013. W 2014 uhonorowana nagrodą Nike. Biografia działacza Solidarności, legendy opozycji i profesora historii średniowiecznej, pana Karola Modzelewskiego.
Jest to solidna książka. Przeczytanie jej zajęło mi ponad tydzień. Nie sposób jest przeczytać ją jednym ciurkiem, bo zbyt jest ona pełna dat, miejsc i ludzi.
Można ją nazwać biografią, chociaż niezupełnie. Autor, pan Karol Modzelewski, snuje opowieść o swoim życiu, życiu ‘trudnym, ale nie nudnym’ jak to zabawnie ujął prof. Bartoszewski o sobie. Zaczyna się w Moskwie w roku 1937, bo tam się urodził. Zaraz po narodzinach jego prawdziwego ojca zabrało NKWD. Właściwie to zaczęło się na Śląsku, przed wojną, gdzie jego przybrany ojciec inżynier organizował strajki komunistów w obronie praw najbiedniejszych. Ale wróćmy do autora. Snuje on opowieść o swoim dzieciństwie w ZSRR w domu dziecka podczas Wojny Ojczyźnianej, o wychowaniu w duchu patriotycznym. Wyjaśnia, że jego pierwszym językiem był rosyjski. Matka była Rosjanką, a prawdziwy ojciec rosyjskim komunistą, torturowanym przez NKWD, a potem jak się okazało zesłanym na Syberię. Ojciec przybrany do Moskwy trafił z nakazu światowej partii komunistycznej i trafił prosto w paszczę lwa. Ostatecznie został jego ojcem, to on go ukształtował psychicznie i dał mu nazwisko. Dzięki niemu trafił do Polski.
Modzelewski snuje opowieść o dziecku, które stopniowo zastąpiło tożsamość rosyjską – polską, o uczeniu się miłości do tego kraju. W tej części wywodu uogólnia ją o opowieść o mechanizmach budowania tożsamości. Mówi, że u dzieci ważną rolę odgrywa grupa rówieśnicza, no i oczywiście rodzina. Ważne jest to co mówi w związku z obiema tożsamościami, że w każdej z nich zbiorowość miała wspólnego wroga, tych złych i tych dobrych, ogólne symbole i pieśni, którymi kształcono w dzieciach poczucie wspólnoty. Gdy trafił do Polski, pisze Modzelewski, było mu trudno zaakceptować fakt, że kompletnie inaczej traktowano radzieckich żołnierzy: w radzieckim sierocińcu nauczono ich kultu munduru żołnierza radzieckiego. Tutaj byli najeźdźcą. Ale opowiada autor, ze w pełni poczuł, że są najeźdźcami w roku 1956.
Dalej mamy cała historię życia Modzelewskiego, która splotła się z historią Polski i historią Solidarności oraz szeroko pojętej opozycji. A zaczęło się od ZMP. Autor przyznaje się do tego. Wyjaśnia, przedstawia. Bo swój wywód opowiada również do młodych czytelników, i to do nich czyni ‘wtręty’ wyjaśniające, jak to było. Opowieść Modzelewskiego jest długa, pełna opowieści a to o pobytach w więzieniach przez działalność opozycyjną, a to spotkań i dyskusji ideologicznych z innymi opozycjonistami. Trzeba chyba zauważyć, że najbliżej duchowo i ideologicznie był mu Jacek Kuroń.
Mamy w książce całą plejadę czołowych postaci polskiej opozycji niepodległościowej, ale i opowieści o strażnikach, o adwokatach i prokuratorach, o rektorach i robotnikach z różnych zakładów.
Dla człowieka takiego jak ja, i młodszych niż ja, bo ja pamiętam lata osiemdziesiąte z dzieciństwa, książka jest prezentacją historii Polski powojennej. Historią, którą autor opowiedział aż do teraz. Po roku 1989 mamy czas Balcerowicza i podziały społeczno-polityczno-świadomościowe u ludzi, które są skutkiem takiego, a ni innego przeprowadzenia Polski od gospodarki sterowanej po wolnorynkową.
Ostatnia część jest próbą analizy teraźniejszości. Jest to jedyna analiza tak szeroka, z którą się spotykam, analiza trafna i obejmująca całość, która bierze się z tej całej historii, opisanej przez autora w tej książce. Końcówkę książki autor skierował do młodych ludzi, którzy odziedziczą po pokoleniu Modzelewskiego cały ten ‘grajdoł’ (przepraszam za wyrażenie). Mamy więc do nich i do wszystkich skierowaną diagnozę bolączek rzeczywistości, która – jak to ocenił Modzelewski – jest skutkiem działań wcześniejszych, a więc:
- rozbicie środowiska robotniczego;
- kompletna degradacja solidarności pomiędzy ludźmi;
- głęboki i trwały podział Polski na ‘naszych’ i ‘waszych’, na tych którzy ‘są na fali’ i tych ‘poza burtą’;
- brak lewicy;
- liberalizm;
- przeogromne zjawisko populizmu w naszej polityce.
Na koniec autor wyjaśnia tytuł książki. Mówi, że pochodzi on z wiersza Majakowskiego, rewolucyjnego poety rosyjskiego, idola Modzelewskiego z dzieciństwa. Tam chciano ‘zajeździć kobyłę historii’, ale co wyszło to wiadomo. I kieruje autor słowo do młodych, że oni też zechcą tę kobyłę ujarzmić. Autor jest pełen obaw i zarazem wyrzutów sumienia, jako reprezentant pokolenia, któremu rewolucja nie do końca się udała. Czuje się odpowiedzialny i chce przestrzec.
Chciałam jeszcze zauważyć kwestię w tej książce marginesową, ale dla mnie ważną. Jest to postawa autora wobec życia. Pan Modzelewski przedstawia swoje koleje losu, dzieciństwo, młodość, studia, działalność naukową, polityczną i społeczną, życie rodzinne, czy raczej kolejne jego zakręty. Daje się wyraźnie stwierdzić, że działalność opozycyjna kosztowała go sporo, bo małżeństwo i stracone lata działalności naukowej, którą również ukochał. Tę działalność naukową jednak udało mu się przeprowadzić, pisząc nawet w więzieniu. Przypomnijmy, że była to historia średniowieczna, a szczególnie życie chłopów feudalnych.
Wysnułam sobie z tego budujący wniosek, iż trzeba w życiu mieć jakąś odskocznię, żeby nie zwariować. Tak jak pan Modzelewski. I trzeba dawać z siebie wszystko, poświęcać się temu co się robi, pokochać swoją pracę i widzieć w niej sens. A przede wszystkim rozróżniać sprawy istotne od tych, które mogą poczekać, albo na które nie mamy wpływu lub potoczą się równie dobrze bez nas. Autor parokrotnie mówi o tym, że musiał decydować pomiędzy polityką a nauką. Gdy to było potrzebne, porzucał pracę, życie i jechał pisać, działać, przemawiać, być więzionym, ale parokrotnie odsuwał się od tej działalności, wybierając pracę naukową. I to jest właśnie przykład męskiej dojrzałości. Jeśli jest się mężczyzną, to trzeba brać życie za karby, decydować się na coś, co uważamy za słuszne, albo jedynie możliwe w danej sytuacji, a potem z brzemieniem tej odpowiedzialności żyć. Nie mówić, to nie ja, to inni, ale BRAĆ ODPOWIEDZIALNOŚĆ. Przyjmować klęskę i do niej się przyznawać. Pan Modzelewski mówi młodym: przepraszam, bo to moje pokolenie zafundowało wam to co macie. Nie każdy zdobędzie się na takie słowa, nie każdy zaakceptuje ujemny bilans zysków i strat.
Przez tydzień poznałam życie mądrego człowieka oraz przybliżyłam sobie historię swojego kraju, dzieje PRL i tego co po tym zostało, a czego zabrakło. Podsumowując ten przydługi wywód, stwierdzam, że jest to ważna książka, książka dekady, którą warto przeczytać, jeśli się chce mówić o współczesności i historii. Wielką wartością tej książki są rozważania nad tożsamością, nad psychologią grupy i narodu oraz nad pojęciem populizmu w polityce.
Wieki i ważny głos w polskiej współczesności. Słusznie uhonorowany nagrodą Nike.
Polecam i wierzę w to, że i młodzież, do której autor skierował ostatnie słowa sięgnie po tę – nie da się ukryć – obfitą książkę. 
8 gwiazdek

2 komentarze:

 1. ALMOS:
  Bardzo dobra recenzja, ja również wysoko oceniam wspomnienia Modzelewskiego. Nie wiem czy młodzież sięgnie… Jednego bym nie chciał: żeby książkę dołączono do spisu lektur, wtedy z pewnością młodzież się zniechęci…
  Almos

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tydzień nad tym myślałam i doszłam do wniosku, że nie sięgnie. Szkoda. Lektura nie zostanie, bo jest za długa.

   Usuń

Dziękuję Wam za komentarze i odzew. Zawsze je czytam i w miarę możliwości staram się na nie odpowiadać. Pozwalam na umieszczanie komentarzy anonimowych, ale proszę o podpisywanie się. Jeśli jesteś blogerem, którego nie znam, a chciałbyś, żeby zajrzała na Twój blog, to daj link.
Usuwam komentarze rasistowskie i obraźliwe. To mój blog, więc nie widzę powodu, żebym miała znosić kalumnie na swój temat.
Jednakże zdarzało się, że blogger sam wrzucał całkiem sensowne komentarze do spamu. Nie zawsze zaglądam tam, więc wtedy napisz, to opublikuję.