poniedziałek, 20 lipca 2015

Elvira Seminara 'Nieprzyzwoite' - powieść kobieca przełamująca stereotypy gatunku.

Okładka książki NieprzyzwoiteDziś przypomnę Wam książkę, którą przeczytałam w zeszłym roku. Miała to być lekka lektura kobieca, a okazała się niesamowitym zaskoczeniem. To książka krótka, do przeczytania na jeden dzień, licząca 200 stron. Wydało ją wydawnictwo W.A.B. w ramach 'Serii z miotłą'. 
Piszę o niej dzisiaj, bo znalazłam tę książkę w środę, gdy to błąkałam się po księgarniach i sklepach. I ile pamiętam dobrze, była ona w koszach z książkami po 9.99 w Media Markt. Piszę nazwę sklepu, bo może ktoś się skusi? Naprawdę warto, choć książka nieznana. 

Oto moja opinia z lubimy czytać z 24 września 2014 roku (ach jak ten czas leci): 

Książka mnie zaskoczyła, pozytywnie zaskoczyła - swoją oryginalnością - i wbiła w kanapę. Zamierzałam dzisiaj czytać kolejną mdława historię z happy endem, ale w poszukiwaniu jakiejś interesującej, wykasowałam trzy. W końcu trafiłam na 'Nieprzyzwoite', pomyślałam: super, krótka jest, to przejrzę szybciutko początek i zakończenie. Ale tak się nie stało. Przeczytałam z uwagą i wciąż nie mogę wyjść z tego psychodelicznego świata przedstawionego.

Jest to introwertyczna historia kobiet, Włoszki, która wraz z mężem zatrudniła pomoc domową, dziewiętnastoletnią Ukrainkę. Narracja jest wewnętrznym monologiem kobiety, która patrzy na dom, na dziewczynę, na męża, na ulice Sycylii, na pory roku, na swoje ciało, na przedmioty z perspektywy swojego wnętrza. Wszystko jest nieokreślone, brak harmonii, jasności, jasno określonych granic zdarzeń. Tak jak napisano na okładce, coś w stylu Romana Polańskiego. Właściwie nawet zakończenie nie wiadomo czy jest opisem wydarzeń czy projekcją wyobrażeń bohaterki.
Świetna książka, z granicy psychiatrii i eksperymentu literackiego.
Żałuję, że nie mogę znaleźć żadnych informacji o autorce. 
8 gwiazdek

ps. Napisałam, że nie mam żadnych informacji o autorce. No więc znalazłam je na okładce książki. Zmyliło mnie imię Elvira, myślałam, że to Polka. A okazało się, że to Włoszka, dziennikarka i autorka 3 książek. Jedynie 'Nieprzyzwoite' przetłumaczono na język polski. 
Znalazłam w otchłaniach internetu zdjęcie pisarki:
 
Znalezione obrazy dla zapytania Elvira Seminara  Zachęcam do czytania!

1 komentarz:

  1. Raczej podziękuję!
    Ale bardzo lubię, kiedy się znajdzie jakieś ciekawostki na temat książki ;)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję Wam za komentarze i odzew. Zawsze je czytam i w miarę możliwości staram się na nie odpowiadać. Pozwalam na umieszczanie komentarzy anonimowych, ale proszę o podpisywanie się. Jeśli jesteś blogerem, którego nie znam, a chciałbyś, żeby zajrzała na Twój blog, to daj link.
Usuwam komentarze rasistowskie i obraźliwe. To mój blog, więc nie widzę powodu, żebym miała znosić kalumnie na swój temat.
Jednakże zdarzało się, że blogger sam wrzucał całkiem sensowne komentarze do spamu. Nie zawsze zaglądam tam, więc wtedy napisz, to opublikuję.