środa, 8 lipca 2015

Igor Newerly 'Zostało z uczty bogów'

Okładka książki Zostało z uczty bogówNiesamowita lektura. Ja słuchałam w wykonaniu Ksawerego Jasieńskiego, którego głosu mogłabym słuchać i słuchać.
W tym czasie przeczytałam również "Autobiografię' Agathy Christie, prawie rówieśniczki autora. Taka myśl mi się nasunęła o tym jakże niesprawiedliwe są losy - w Anglii można było wtedy normalnie dorastać, a w Rosji każdy poddany był owej uczcie bogów. 

Igor Newerly.jpg
Igor Newerly, Warszawa 1987
Ale od początku. Pierwsze wydanie książki pochodzi z roku 1986, gdy  pisarz miał lat 83. Wydał ją paryski Instytut Wydawniczy. Okładka, którą Wam prezentuję, pochodzi z wydania przez Świat Książki z roku 2007.

Śmiało można ją nazwać książką rozliczeniową. Newerly opisuje swoje dzieciństwo w leśniczówce na Podlasiu, potem drugie małżeństwo matki, szkołę średnią w Rosji, fascynacje lekturowe i obie rewolucje z 1917 roku. Bez ogródek opisuje fascynacje marksizmem i stopniowe rozczarowanie ideologią. Mamy pokazany więc szał rewolucji oczami idealistycznie nastawionego młodzieńca, rewolucję widzianą z perspektywy centrum Rosji.

Sama rewolucja została ukazana z perspektywy dojrzewania myślowego i emocjonalnego głównego bohatera. Prawdę mówiąc, spodziewałam się jakiejś namiastki współczesnego kina polskiego - plejady rzezimieszków urzynających głowy - a tutaj tak pozytywne zaskoczenie - LITERATURA PIĘKNA! Trzeba być mistrzem słowa, żeby ukazać te lata w całej grozie i obłudzie, a jednocześnie w pełni poetyki wewnętrznego świata głównego bohatera.

Bardzo sobie cenię również język powieści, piękny, potoczysty, epicki.Gdy czytam książki Newerlego tworzę sobie w głowie cały mikroświat. Pisarz ma do tego wielki dar. Tworzy wewnętrznie spójny świat, który ma w sobie jakąś wewnętrzną spójność, a w czytelniku wywołuje jakieś uczucia. I zaraz, gdy akcja się zmienia - tak jak tutaj -  zmieniają się uczucia czytelnika. Mija strach, groza i niepewność. Nadchodzi cisza, mijają problemy. To wielka i niecodzienna umiejętność pisarska, którą posiadają nieliczni pisarze, żeby tak potrafić żonglować nastrojami, uczuciami, obrazami. Stąd stawiam książki Igora Newerlego bardzo wysoko i reklamuję gdzie mogę. Uważam, ze to wielki niedoceniony pisarz. Spotykam się z wieloma mądrymi postami na różnych blogach opisujące poglądy Newerlego, zestawienia jego książek z rzeczywistością. Ale ja patrzę na te książki jako na literaturę, a nie jako dowody lustracyjne czy powieści faktograficzne. I po literacku są to wspaniałe, epickie powieści. Długie i zajmujące sporo czasu, ale piękne.

Cieszę się, że z tym pięknym pisarstwem zapoznałam się dopiero teraz, gdy jestem już dojrzałym człowiekiem (nie miałam już książek Newerlego na liście lektur szkolnych).
10 gwiazdek

2 komentarze:

  1. Za moich czasów w liceum też nie miałam jego utworów w kanonie lektur (1994-1998). Później jednak to nadrobiłam ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja też nie miałam tego autora na liście lektur i nie czytałam go niestety. Muszę to chyba zmienić.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję Wam za komentarze i odzew. Zawsze je czytam i w miarę możliwości staram się na nie odpowiadać. Pozwalam na umieszczanie komentarzy anonimowych, ale proszę o podpisywanie się. Jeśli jesteś blogerem, którego nie znam, a chciałbyś, żeby zajrzała na Twój blog, to daj link.
Usuwam komentarze rasistowskie i obraźliwe. To mój blog, więc nie widzę powodu, żebym miała znosić kalumnie na swój temat.
Jednakże zdarzało się, że blogger sam wrzucał całkiem sensowne komentarze do spamu. Nie zawsze zaglądam tam, więc wtedy napisz, to opublikuję.