piątek, 3 lipca 2015

Joanna Kuciel-Frydryszak 'Słonimski. Heretyk na ambonie'

Okładka książki Słonimski. Heretyk na ambonieW ramach poznawania biografii polskich poetów dwudziestolecia przeczytałam w zeszłym roku biografię Słonimskiego. Wydało ją wydawnictwo W.A.B. w serii Fortuna i Fatum w 2012 roku. Autorka jest dziennikarką i reporterką.
Przeczytanie tej biografii zajęło mi długo - ponad tydzień. Niby książka nie tak długa, a jednak obszerna.
W porównaniu z biografią Tuwima, nie ma w niej psychologii, za to mamy pokaźny zasób ploteczek o Skamandrytach i otoczeniu Słonimskiego, np. Wieniawie. Widać, że biografię pisała kobieta, chce się rzec... Bo w biografii Tuwima nie zamieszczono różnych takich 'smaczków', choć dotyczyły one wspólnych znajomych...
Z pozytywów książki, jest to rzetelna biografia ważnej postaci w Dwudziestoleciu. Jest to też ciekawy 'kawałek historii Polski' na przykładzie losów kilku osób. Mamy oczywiście wątek antysemicki i endecki, ale i wspomnianą Berezę Kartuską. Potem oczywiście emigrację i powrót do realnego socjalizmu. No i pojawiają się postacie ważne z przełomu systemów: Michnik i Kuroń, ale i pani Alina Kowalczykowa, ważna dla każdego szanującego się polonisty.
Mamy też wspomniany Hrubieszów, bo dzieje rodziny Słonimskich są z tym miasteczkiem powiązani. Ciekawa sprawa, opisana na początku książki.
Rzecz warta przeczytania, choć nie oceniłam jej na więcej niż 5 gwiazdek, bo nie jest to jakaś porywająca opowieść. Ale przyzwoita biografia.
Na koniec chciałam podzielić się taką refleksją, że absurdalne i smutne jest to, że mieliśmy w Polsce takie czasy, takie środowiska, że ludzie kochający swój kraj, pragnący w nim żyć i 'owocować' (jak pisała Szymborska) musieli udowadniać swoją Polskość, tylko dlatego, ze czyjś przodek był tym czy owym. Smutne i ostrzegające. 
5 gwiazdek

2 komentarze:

  1. Z chęcią przeczytam, jeśli tylko jadalny się ku temu okazja ;-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Skamandryci byli ciekawymi ludźmi. Polecam! Prawdę mówiąc, to nie wiem, czy są inne biografie Słonimskiego. Ja znalazłam tę.

      Usuń

Dziękuję za komentarze. Będę usuwać komentarze rasistowskie i wulgarne.
Czytam wszystkie wasze opinie.
Proszę też anonimowych piszących o podpisanie się jakoś.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...