środa, 1 lipca 2015

John Le Carre 'Uciec z zimna'


Okładka książki Uciec z zimnaTo że przeczytałam tę książkę (bo nie znałam jej wcześniej) jest wynikiem mojego artykułu na swoim blogu o powieściach sensacyjnych (http://literackie-zamieszanie.blogspot.com/2015/06/powiesci-sensacyjne-bajka-magiczna.html). Wyłożyłam w nim wszystkie bóle i słabostki gatunku. Na co @Almos napisał, że jest sensacja mądra, w której mamy bohaterów i sensowną akcję. A na przykład podał tęże książkę.
No to się skusiłam. Słuchałam wczoraj jako audiobook wykonaniu Henryka Pijanowskiego. Polskie wydanie książki to Ta Seria Amber z lat dziewięćdziesiątych! Taka klasyczna seria sensacji, w której zaczytywałam się pacholęciem licealnym będąc. Tej akurat nie czytałam.

Na początku miałam wrażenie, że słucham nie związanych z sobą scen i zdarzeń, połączonych postacią głównego bohatera Aleca Leamasa, byłego brytyjskiego szpiega w NRD. Potem okazało się, ze były to składniki zawiłych puzzli, na których ułożenie czytelnik czeka aż do samego końca.
Można powiedzieć, że książka jest portretem szpiega i zasad pracy szpiegowskiej. Mamy skomplikowaną psychologię postaci, co zasadniczo różni tęże mistrzowską powieść od tych nowoczesnych bajeczek, które opisałam w artykule przytoczonym na początku tej opinii. Mamy więc psychologię postaci. Wszystko dzieje się z perspektywy Aleca, a kilka razy z perspektywy kobiety. Ale narrator ujawnia tylko tyle, ile jest konieczne. Troszkę jak w powieściach Agathy Christie, tylko że nie w tym gatunku literackim. Mamy misterną grę wywiadów: brytyjskiego i enerdowskiego w tle z zimną wojną i murem berlińskim. Akcja toczy się w roku 1960. Dla czytelników młodziutkich będzie to więc lekcja historii.
Wróćmy do psychologii postaci, z którą nie spotkałam się czytając nowe powieści sensacyjne. O ile w tych nowościach mamy typ postaci, to tutaj jest człowiek, który ma uczucia, reakcje i emocje. Narracja świetnie balansuje pomiędzy ujawnieniem tego co myśli Alec w danej chwili, a co ukrywa przed czytelnikiem. Pięknie przeprowadzono wątek miłości. Alec, stary wyga się zakochał. Ale nie ma wybuchów uczuć, są tylko subtelne gesty i zachowania. Bardzo piękny wątek.
Jeszcze tytuł: 'Uciec z zimna', 'Ze śmiertelnego zimna', alternatywnie jako 'Z przejmującego zimna', ang. 'The Spy Who Came in from the Cold' mówi o zimnej wojnie z jednej strony, ale przede wszystkim o sytuacji egzystencjalnej szpiega. Jest w książce taka rozmowa agentów, w której ktoś mówi Alecowi, że życie agenta to takie zimno - uczuciowe osobowościowe i że można z zimna uciec. Czy można? Przeczytajcie.
John Le Carré
Autor

Tutaj bycie szpiegiem, agentem oznacza informację i dezinformację, a nie widowiskowe pogonie samochodem i przeciskanie się po cudzym domu nocą (czynię aluzję do powieści 'Bezcenny'). Pewnie to prawda, bo jak wyczytałam w Wikipedii autor John Le Carre to pseudonim Davida Johna Moore Cornwella, który przez jakiś czas pracował w MI6, a w latach 1959-1964 był pracownikiem brytyjskiej służby zagranicznej; pracował w Bonn i Hamburgu. I został zadenuncjowany przez podwójnego agenta, Kima Philby'ego.
Jeszcze jedna ciekawostka z Wikipedii: 2006 roku tygodnik Publishers Weekly nazwał ją najlepszą powieścią szpiegowską wszech czasów.

Ja się zachwyciłam tą powieścią. Przeczytam następne. Dziękuję Almosie!!!!!!!!!!! 
8 gwiazdek

5 komentarzy:

 1. ALMOS:
  Szalenie mi miło, że moje rekomendacje Ci się spodobały. Wielkie dzięki za słowa uznania! A twoja opinia jak zwykle bardzo dobra: wychwyciłaś wątki, które mi jakoś umknęły w lekturze. Więcej wkrótce na LC.
  Pozdrawiam
  Almos

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście uczyniłam wyjątek od reguły i 'Uciec z zimna' nie wpisałam na listę oczekujących, ale chciałam poznać dobrą sensację. No to ją mam.

   Usuń
 2. A ja nie słyszałam o tej książce. No proszę, dobrze wiedzieć, będę czytać.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję Wam za komentarze i odzew. Zawsze je czytam i w miarę możliwości staram się na nie odpowiadać. Pozwalam na umieszczanie komentarzy anonimowych, ale proszę o podpisywanie się. Jeśli jesteś blogerem, którego nie znam, a chciałbyś, żeby zajrzała na Twój blog, to daj link.
Usuwam komentarze rasistowskie i obraźliwe. To mój blog, więc nie widzę powodu, żebym miała znosić kalumnie na swój temat.
Jednakże zdarzało się, że blogger sam wrzucał całkiem sensowne komentarze do spamu. Nie zawsze zaglądam tam, więc wtedy napisz, to opublikuję.