niedziela, 11 lutego 2018

Margaret Atwood 'Kobieta do zjedzenia' - czy naprawdę feministyczna?

Margaret Atwood
Margaret Atwood

Wznawiam publikację posta o Margaret Atwood. Pierwotnie post ukazał się 6.07.2015 roku

Pierwszy raz nie wiedziałam ile mam dać tej książce gwiazdek.
Czy 7 czy 3. Dałam 7, ale mam wciąż wątpliwość czy nie dać trzech.
The Edible WomanOkładka książki Kobieta do zjedzenia
Zacznę od tego, mam, znam i lubię 'Penelopiadę' tej autorki. Książkę ciekawą i ironiczną. Planowałam przeczytać coś jeszcze tej autorki i gdy z swoim ulubionym miejscu z książkami za grosze znalazłam 'Ślepego zabójcę' i 'Kobietę do zjedzenia' to kupiłam od razu. Okładka angielska jest najbrzydsza z okładek, jakie widziałam w życiu. Polska jest ciekawsza i nie tandetna. 'Kobieta do zjedzenia' to pierwsza powieść Atwood, jeszcze z roku 1965. Więc i konwencja jest inna, i warsztat pisarski na początku swej drogi.
Od warsztatu zacznę. Zdziwiłam się, bo oczekiwałam czegoś w stylu Pynchona, a mam książkę realistyczną, obyczajówkę. Podzielona jest na 3 części. Pierwsza i 3 napisana została w narracji pierwszoosobowej, a druga - w trzecioosobowej. Nie rozumiem sensu tego podziału, bo nie zmienia to niczego w wymowie utworu. Dłużyzn nie ma, charaktery bohaterów poznajemy poprzez ich dialogi, zachowanie i zdarzenia. Najwięcej uwagi poświęcono Marian, głównej bohaterce.
Czy jest to książka pro-feministyczna? Tak sądziłam przed sięgnięciem po nią. Ale jak skończyłam, to zmieniłam zdanie. Zakończenie zadziwia i pozostawia wrażenie, że mieliśmy odpowiedź i już jej nie mamy.
Właściwie to nie jest to książka antymęska, jak sądziłam, ale 'antybezzdaniowa' (mój neologizm wymyślony teraz). Chyba ten wniosek można wysnuć z tej książki, że w życiu udaje się tym ludziom, którzy wiedzą czego chcą od życia, od siebie i od innych. Dlatego udało się współlokatorce Marian Ainsley. Na końcu książki gubi nam się podział na dobre kobiety i złych mężczyzn, i tak chyba powinno być, że liczy się to jakimi jesteśmy ludźmi.
Jeszcze powiem Wam o obrazowaniu. Nasza bohaterka Marian to klasyczny przykład kobiety, która nie wie czego chce, pogubiła się, wybory poczynione przytłoczyły ją. Autorka używając narracji wewnętrznej pokazującej jej widzenie otoczenia, jej panikę i nierozsądne gesty, podkreśla charakter postaci, jej osobowość. Mamy w zasadzie sekwencję nierozsądnych zachowań Marian, łącznie ze schowaniem się pod łóżko i paniczną ucieczką od ukochanego na ulicę w środku konwersacji.

Jeśli czytelnik sądzi, że zakończy się to moralizatorskim pouczeniem, albo wyzwoleniem kobiety z niewoli męskiej, to się zdziwi.

Podsumowując, zgodzę się z którąś czytelniczką LC, która zauważyła, ze książkę warto przeczytać, bo nie straciła na swej aktualności.
Porusza problemy kobiecości, problemy tożsamości i wyborów drogi życiowej: rodziny czy pracy, serca czy rozumu.
A że mnie zdziwiła ta książka to nawet lepiej.
7 gwiazdek

5 komentarzy:

 1. Pierwsze co powiem to że mnie przeraziłaś tą narracją, która się zmienia. Nie znoszę takich zmian. To całkiem spora różnica między 3-7 gwiazdek. Okładka faktycznie brzydka ale to nie zmienia że książka jest fajna :)
  Ja ja wiesz z mojego bloga takich książek nie czytam, albo może kiedyś zacznę.
  Dziękuję że zdecydowałaś się obserwować mój blog :)
  Pozdrawiam ciepło.
  http://kochamczytack.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hit albo kit. Ja pewno sięgnę po inne książki pisarki, więc w sumie jestem chyba dobrej myśli.
   Ciekawe czy inni czytali tę książkę.

   Usuń
 2. Nie czytałam tej książki, ale sprawdziłam i mam ją w swoich zbiorach. Akurat teraz nie mam ochoty na tego typu prozę, ale w przyszłości, kto wie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz? W jakiej okładce? Może Cię zainteresować. W sumie to powieść obyczajowa, tylko z mądrym przesłaniem. Starałam się nie opowiadać zakończenia.

   Usuń
 3. "antybezdaniowa" - zapisuję ;)
  Pozdrawiam,
  Szufladopółka

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję Wam za komentarze i odzew. Zawsze je czytam i w miarę możliwości staram się na nie odpowiadać. Pozwalam na umieszczanie komentarzy anonimowych, ale proszę o podpisywanie się. Jeśli jesteś blogerem, którego nie znam, a chciałbyś, żeby zajrzała na Twój blog, to daj link.
Usuwam komentarze rasistowskie i obraźliwe. To mój blog, więc nie widzę powodu, żebym miała znosić kalumnie na swój temat.
Jednakże zdarzało się, że blogger sam wrzucał całkiem sensowne komentarze do spamu. Nie zawsze zaglądam tam, więc wtedy napisz, to opublikuję.