piątek, 24 lipca 2015

Michał Larek, Waldemar Ciszak 'Martwe ciała' - dokumentalna książka o zbrodni i karze.

Okładka książki Martwe ciałaSezon ogórkowy, a ja wciąż mam przestoje w lekturach, więc powtórek ciąg dalszy.
Dziś książka, czytając którą oczy wyszły mi z orbit. To prezent urodzinowy dla mnie od koleżanki. Literatura faktu, alternatywa dla miłośników kryminałów w stylu 'Millenium'.
 Wydało ją wydawnictwo Simple Publishing w 2014 roku. Książka niewielka, liczy 192 stron. Niewielka dlatego, że nie ma w niej otoczki fabularnej, jedynie stenogramy z przesłuchań, wizji lokalnych. Taki pisarz w stylu Stiega Larssona uczyniłby z niej kilkutomowy thriller. Ale nie o jeżenie włosów na głowie czytelników tu chodzi. A o pokazanie zbrodni bez wyrzutów sumienia, o pokazanie uwarunkowań społecznych Edmunda Kolanowskiego, zbrodniarza i nekrofila z Poznania z pierwszej połowy lat osiemdziesiątych.W końcówce książki autorzy odwołują się do jego dzieciństwa. Czy współczujemy mu? Na to musimy odpowiedzieć sobie sami. I na to czy w obliczu takiej zbrodni państwo i system prawny może uchronić potencjalne ofiary?
Autorzy to Waldemar Ciszak (prawnik) i Michał Larek (literaturoznawca).

Moja opinia:
 Książka przywędrowała do mnie przez przypadek: jako prezent. Lubię kryminały, więc zabrałam się ochoczo za czytanie. Powiem Wam, że wbiło mnie w fotel! Jest to rzeczowy, pełen faktów, i pozbawiony emocji opis sprawy kryminalnej sprzed lat, sprawy polskiego nekrofila i zboczeńca z Poznania. Sprawy zakończonej wyrokiem śmierci. I chyba to jest klucz do zrozumienia książki: ta kara śmierci. Można się zastanowić, czy jest potrzebna.
Trudno jest przesądzać, tym bardziej, że sprawa opisana w książce jest bardzo drastyczna. Mnie ogłuszyła na cały wieczór, bardziej niż skandynawskie kryminały!
Na pewno wymiar sprawiedliwości w państwie prawa ma obowiązek chronić nas, ludzi przed takimi ludźmi. I chyba trzeba tu użyć określenia zboczeniec.
Jeszcze jedno. Książka jest tylko dla czytelników pełnoletnich i dojrzałych emocjonalnie. 
6 gwiazdek

2 komentarze:

  1. Już okładka zachęca do sięgnięcia po ten tytuł. No i lubię, kiedy lektura wbija mnie w fotel...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Okładka jest równie oszczędna i wymowna co cała książka. Polecam.

      Usuń

Dziękuję Wam za komentarze i odzew. Zawsze je czytam i w miarę możliwości staram się na nie odpowiadać. Pozwalam na umieszczanie komentarzy anonimowych, ale proszę o podpisywanie się. Jeśli jesteś blogerem, którego nie znam, a chciałbyś, żeby zajrzała na Twój blog, to daj link.
Usuwam komentarze rasistowskie i obraźliwe. To mój blog, więc nie widzę powodu, żebym miała znosić kalumnie na swój temat.
Jednakże zdarzało się, że blogger sam wrzucał całkiem sensowne komentarze do spamu. Nie zawsze zaglądam tam, więc wtedy napisz, to opublikuję.