wtorek, 25 sierpnia 2015

'Bracia Karamazow' Zelenki (2008) - film i teatr w teatrze.

Znalezione obrazy dla zapytania Petr Zelenka
Piotr Zelenka
W minioną niedzielę TV Kultura, kanał, który w niedziele wieczór kocham coraz bardziej, wyświetlił film 'Bracia Karamazow' z 2008 roku w reżyserii Piotra Zelenki, czeskiego reżysera. 

Czytałam kiedyś 'Braci Karamazow', książki godnej Dostojewskiego i jakoś nie mieściło się w mojej wyobraźni, że można ją zekranizować. Pełna sceptycyzmu zasiadłam więc przed telewizorem.

To co zobaczyłam zachwyciło mnie i dało do myślenia. Autorzy filmu stworzyli dzieło godne teatru szekspirowskiego, a 'duch słowiański' polsko-czeski i nowohucki jakoś  pasuje do tego wywróconego i psychodelicznego świata książek Dostojewskiego. 

Akcja dzieje się współcześnie. Trupa aktorów z Czech jedzie rozklekotanym autokarem do Nowej Huty, żeby tam, w starej hali ze śladami po wystąpieniach Wałęsy, ćwiczyć do przedstawienia Bracia Karamazow.

Znalezione obrazy dla zapytania Andrzej MastalerzPróbę obserwuje stróż, którego gra charakterystyczny i utalentowany nasz polski aktor Andrzej Mastalerz.
Parę dni wcześniej jego synek miał wypadek i w czasie, gdy rozgrywa się przedstawienie, dziecko leży w szpitalu.
W pewnym momencie dramat sceniczny, problem winy i kary, obecności Boga i Jego pozwolenia na zło  w świecie, porusza stróża. Scena zaczyna być życiem, a problemy Dostojewskiego, problemami bliskimi nam. 

Wszyscy aktorzy zagrali wspaniale. Jest to popis gry aktorskiej i wgłębienie się w zwariowany świat demonów Dostojewskiego. Oto oni:


David Novotný jako Dymitr 
Znalezione obrazy dla zapytania Bracia Karamazow kadry z filmu
Lenka Krobotová jako Gruszeńka
Znalezione obrazy dla zapytania Bracia Karamazow kadry z filmu
Michaela Badinková jako Katarzyna
Znalezione obrazy dla zapytania Bracia Karamazow kadry z filmu
Ivan Trojan jako Stary Karamazow  

Karamazovi - galeria zdjęć - filmweb
  Martin Myšička jako Alosza 

Znalezione obrazy dla zapytania Bracia Karamazow kadry z filmu
  Radek Holub jako Smerdiakow Oceniłam film na 9 gwiazdek na filmwebie. Jest to uczta duchowa. Świetny film.

2 komentarze:

  1. Także oglądałam :) Faktycznie świetny film, który dzięki takiemu nowoczesnemu ujęciu ma szansę trafić do większej ilości widzów niż typowa ekranizacja powieści :)

    Pozdrawiam i zapraszam do siebie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję.Tak, Dobrze powiedziane.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję Wam za komentarze i odzew. Zawsze je czytam i w miarę możliwości staram się na nie odpowiadać. Pozwalam na umieszczanie komentarzy anonimowych, ale proszę o podpisywanie się. Jeśli jesteś blogerem, którego nie znam, a chciałbyś, żeby zajrzała na Twój blog, to daj link.
Usuwam komentarze rasistowskie i obraźliwe. To mój blog, więc nie widzę powodu, żebym miała znosić kalumnie na swój temat.
Jednakże zdarzało się, że blogger sam wrzucał całkiem sensowne komentarze do spamu. Nie zawsze zaglądam tam, więc wtedy napisz, to opublikuję.