poniedziałek, 31 sierpnia 2015

Eowyn Ivey 'Dziecko śniegu' - gdy pragnienie dziecka ogarnia nas w całości.

Eowyn Ivey
Eowyn Ivey
Książka mnie zachwyciła, oczarowała i chwyciła za serce, mózg i wyobraźnię. Jest to debiutancka powieść Eowyn Ivey, mieszkanki Alaski. Za tę książkę autorka otrzymała nominację do nagrody Pulitzera, nagrodę 2013 Indies Choice w kategorii powieść debiutancka, 2012 UK National Book Award w kategorii Autor Roku oraz 2013 Pacific Northwest Booksellers Award. W Polsce wydało książkę wydawnictwo Pascal w roku 2013, w tłumaczeniu Marcina Wróbla.
Jest to wspaniała powieść 'epicka', jak to nazywam. Akcja rozgrywa się na Alasce, wśród śniegów i pustkowia tych stron. Bohaterami są małżonkowie, którzy uciekli tam po stracie jedynego ich dziecka. Oboje to przeżywają, ale oboje inaczej. Ona troszkę jak Pani Dalloway Wirginii Woolf, tylko że 'prorodzinnie', a on - jak bohater Jacka Londona - po męsku. Zachwyciło mnie w powieści to, że wszystko, od ogółu do szczegółu, na przykład sposób obrazowania i opisy śniegu ukazują to, co przeżywają postacie. Wielki talent pisarski.
Dalej mamy scenę bardzo symboliczną, i zarazem pięknie opisującą poczęcie dziecka. Oto po tym całym zwątpieniu, pewnego zimowego wieczoru oboje przypomnieli sobie dlaczego tak się pokochali wiele lat temu i w tych emocjach poszli na dwór ulepić razem bałwana. Ulepili śniegową dziewczynkę. I następnego dnia w miejsce bałwana ujrzeli małą dziewczynkę. Reszta książki jest o tym. O trosce o tę dziwną śnieżną dziewczynkę. I o wychodzeniu z depresji.

Książka jest jedną z tych powieści, którą można czytać pospiesznie, jak zajmujący romans, ale i powoli, delektując się obrazami, scenami i akapitami.
Ujmuje zima, Alaska, śnieg, zwierzęta i zahartowani w tych okrutnych warunkach ludzie.
Polecam gorąco! 
9 gwiazdek

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Pascal. 
Pascal.pl

1 komentarz:

  1. Od dawna mam w planach tę lekturę, myślę, że na zimę będzie w sam raz :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję Wam za komentarze i odzew. Zawsze je czytam i w miarę możliwości staram się na nie odpowiadać. Pozwalam na umieszczanie komentarzy anonimowych, ale proszę o podpisywanie się. Jeśli jesteś blogerem, którego nie znam, a chciałbyś, żeby zajrzała na Twój blog, to daj link.
Usuwam komentarze rasistowskie i obraźliwe. To mój blog, więc nie widzę powodu, żebym miała znosić kalumnie na swój temat.
Jednakże zdarzało się, że blogger sam wrzucał całkiem sensowne komentarze do spamu. Nie zawsze zaglądam tam, więc wtedy napisz, to opublikuję.