środa, 12 sierpnia 2015

Jarosław Abramow-Newerly 'Alianci' - polska sensacja zasługująca na hollywoodzki film. Wciąż niezrealizowany potencjał.

Okładka książki Alianci Z racji tej, iż zobaczyłam w Taniej Książce wznowienie wspaniałej książki sensacyjnej, książki, która, uważam, zasługuje na hollywoodzki film. Jest to pisana na przymusowej emigracji powieść syna mojego MISTRZA PIÓRA, Jarosława Abramowa-Newerly'ego.
Znalezione obrazy dla zapytania jarosław abramow-newerlyPrzeczytane przeze mnie wydanie pochodzi z półki znajomej. Jest to byle jak wydana książka z roku 1990 przez wydawnictwo Versus. 
Wydania, które zobaczyłam w księgarni, niestety nie widzę w Wujku Googlu, ale  w sprzedaży jest też wydanie inne, pochodzące z roku 2006 przez wydawnictwo Rytm. Oto okładka: Alianci - Abramow-Newerly Jarosław
Jest to opowieść o tym, jak to na terenie ZSRR pod koniec wojny ląduje awaryjnie samolot amerykański. Lotnicy przeżyli, ale miale tego pecha, iż pracowali w tajnej bazie, która pracowała nad konstrukcją amerykańskiej broni jądrowej. A Stalin nie chciał  być gorszy. Z kolei USA święcie wierzy w zapewnienia Wąsacza o przyjaźni. Czy lotnikom uda się powrócić do Stanów? O tym jest ta książka.
Moja opinia:
Powiem tyle, nieczęsto zdarza mi się, żeby dla dokończenia książki wstać o trzeciej rano. A tutaj tak się stało.
W przedmowie powieści podano, że książka była pisana z myślą o rynku amerykańskim. Była też jednocześnie receptą autora na obniżone poczucie wartości wynikłe z emigracji i z tego, że czuł się odstawiony na boczny tor, że nie mógł się odnaleźć w Toronto. Książka była dopracowywana przez ponad 4 lata, w międzyczasie był w Polsce Okrągły Stół i powieść mogła się ukazać legalnie.
Geneza powieści jest widoczna w książce. Skierowanie na rynek amerykański widoczne jest w fabule powieści sensacyjnej, w początki książki przypominającym 'Wielkiego Gatsby', w dynamiczności i barwnej praktyczności bohaterów. Polskość autora widać w nasyceniu historycznym powieści, która nie tracąc nic na sensacyjności jest jednym wielkim protestem przeciwko obłudzie stalinizmu i naiwności USA, pod przywództwem Roosevelta.
Mamy piękne sceny, bardzo filmowe, pełne skrajnych emocji - strachu, bohaterstwa, miłości, i humoru. Najbardziej wzbudził moją sympatię oczywiście Rick, ale przede wszystkim jego ojciec, człowiek prostej uczciwości. Scena, w jaki sposób zareagował na wieść o ślubie syna jest przezabawna. Oraz Aron Kaplanowicz, łączący bohaterstwo z pragmatyczną skłonnością do handlu, kobiet i nieufności wobec Kraju Rad. Bardzo swojska postać.
W ogóle książka jest bardzo filmowa, czytałam ją w zasadzie obrazami. Wydaje mi się, że autor miał niesamowitego pecha, bo po pierwsze, nie powstał film wg jego książki. Kurczę, do jakichś gniotów powstają, a do tak niesamowitej książki nie.
Jeszcze taka refleksja historyczna mi się nasunęła. Kiwamy smutno głową nad tym, jak Stalin oszukał zachodnią Europę i Amerykę, a tymczasem metody radzieckie, pokazane w książce (dezintegracja, oszustwo, granie na dwa fronty i zachodnia polityka ustępstw wobec Rosji) są przecież bardzo współczesne. Bo co innego mamy w ostatnich miesiącach? Analogia nasuwa się sama. Już nie będę szła w analogie katastrof samolotowych, bo to nadinterpretacja, ale poza tym podobieństwa są. Nawet Jałta i Poczdam bez Polski.
Oby historia była nauczycielką życia. 
9 gwiazdek

2 komentarze:

  1. Nie słyszałam o tej książce w ogóle. Polecę mojemu wujowi, on lubi takie klimaty.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To już druga książka, którą lubię tak jak Twój wujek!

      Usuń

Dziękuję Wam za komentarze i odzew. Zawsze je czytam i w miarę możliwości staram się na nie odpowiadać. Pozwalam na umieszczanie komentarzy anonimowych, ale proszę o podpisywanie się. Jeśli jesteś blogerem, którego nie znam, a chciałbyś, żeby zajrzała na Twój blog, to daj link.
Usuwam komentarze rasistowskie i obraźliwe. To mój blog, więc nie widzę powodu, żebym miała znosić kalumnie na swój temat.
Jednakże zdarzało się, że blogger sam wrzucał całkiem sensowne komentarze do spamu. Nie zawsze zaglądam tam, więc wtedy napisz, to opublikuję.