wtorek, 18 sierpnia 2015

Mieczysław Lepecki 'Niknący świat'


Okładka książki Niknący świat
Postanowiłam 'pociągnąć' wątek Mieczysła Lepeckiego, o którego pamiętnikach pisałam wczoraj. Książka, którą dziś opiszę, przeczytałam wcześniej niż 'Pamiętnik adiutanta Marszałka Piłsudskiego'. Tytuł to 'Niknący świat'. Jest to książka podróżnicza, o tym, co nasz Pan Lepecki zobaczył w Brazylii. Ten niknący
Mieczysław Lepecki w 1937 roku na Madagaskarze. (po co tam był wiemy z Pamiętników... Odsyłam, bo to bardzo ciekawa sprawa). Zdjęcie pochodzi ze strony: http://ciekawostkihistoryczne.pl/2013/09/01/zydzi-na-madagaskar-alternatywna-wersja-historii/
świat. A że musiał się w Ameryce Południowej po wojnie znaleźć, to domyślić się możemy, że adiutant Piłsudskiego w czasach stalinizmu raczej długo miejsca na wolności by nie zagrzał....
Książkę wydały Iskry w roku 1965 w ramach serii Naokoło Świata.

Oto moja opinia:
Brazylia pionierów, opisana po raz kolejny, tym razem oczami Polaka, człowieka który ma już jakąś refleksję o świecie i dystans. Może to ta refleksja i dystans sprawia, że Matto Grosso Lepeckiego nie jest tak przerażającym piekłem jak 'Matto Grosso' Raymonda Maufrais. I prawdę mówiąc to wizja Lepeckiego jest dla mnie bardziej znośna. Autorowi udało się w sposób łagodny ukazać wartości, którymi żyło społeczeństwo Brazylii. Ukazał różne grupy zawodowo-klasowe tych terenów, niejako łańcuch pokarmowy całego społeczeństwa. Ta uwaga narratora o tym, że po eksploatacji diamentów przyjdzie kolej na drzewa przypomniała mi się niedawno, gdy w radio słuchałam recenzji ostatniego reportażu z Brazylii.
Książka warta przeczytania. 
6 gwiazdek
Rekomenduję tę starą książkę.

2 komentarze:

  1. Ależ ja się tej serii naczytałam kilkanaście lat temu, kiedy miałam fazę na ksiażki podróżnicze, a w "mojej" bibliotece było (i pewnie dalej jest, ale dawno nie zaglądałam na tę półkę, muszę to zmienić) tego pełno!

    OdpowiedzUsuń
  2. Mam kilka książek z tej serii, ale tej akurat nie...

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję Wam za komentarze i odzew. Zawsze je czytam i w miarę możliwości staram się na nie odpowiadać. Pozwalam na umieszczanie komentarzy anonimowych, ale proszę o podpisywanie się. Jeśli jesteś blogerem, którego nie znam, a chciałbyś, żeby zajrzała na Twój blog, to daj link.
Usuwam komentarze rasistowskie i obraźliwe. To mój blog, więc nie widzę powodu, żebym miała znosić kalumnie na swój temat.
Jednakże zdarzało się, że blogger sam wrzucał całkiem sensowne komentarze do spamu. Nie zawsze zaglądam tam, więc wtedy napisz, to opublikuję.