piątek, 25 września 2015

Andrzej Śliwa 'Notatki geologa. Szmaragdy, złoto i...smak przygody' - książka podróżnicza inna niż wszystkie

RECENZJA PREMIEROWA

Książkę wydało wydawnictwo Poligraf 30 sierpnia 2015 roku. Ma więc ona dopiero niecały miesiąc.
Tej książce bardzo kibicuję. A kibicuję dlatego, że to mądra książka, zawierająca wiele treści. Niby truizm, a jednak tak często mamy książki bez treści. Są to notatki geologa z obserwacji, przygód i przeżyć tam, gdzie pracował, czyli w Afryce, Kazachstanie i Chile. Afryki jest w książce najwięcej, za to informacje o Kazachstanie bardzo rzeczowe. Chile - na koniec, krótko.
Książka jest debiutem pisarskim autora. Ja kibicuję dalszym wspomnieniom, bo są ciekawe. Inaczej mówiąc, mam nadzieję, że powstaną następne książki.Autor opisuje miejsca w sposób ciekawy. Mamy zwierzęta i rośliny, ludzi i drogi, zachody słońca, wodospady i ośnieżone Kilimandżaro. Opisał autor kilka krajów: Zambię, Tanzanię, Ugandę, RPA itd., wszędzie tam, gdzie prowadzono poszukiwania geologiczne. Z racji sposobu poznawania tych miejsc innych niż podróżnicy, autor poznał te egzotyczne miejsca i ludzi 'od podszewki'. Zna drogi, ludzi, wioski, pola, zwierzęta i zagrożenia, czyhające na mieszkańców. Były to pobyty wieloletnie, więc i spostrzeżenia zawarte w książce mają niesłychanie wiarygodny i oryginalny wydźwięk, inny niż większość książek podróżniczych. 

Książka zachwyciła mnie bogactwem miejsc i ludzi. Wraz z otwarciem książki (ba! Już okładka kusi!) wkroczyłam w świat lwów, słoni, węży i moskitów, piaskowych dróg, upalnego słońca i pracowitych Afrykanów, pracowitych i pokornych Kazachów, bardzo gościnnych ludzi, i poszukiwaczy złota, szafirów, czyli lepszego życia 'prywaciarzy' i zorganizowanych firm, z siedzibą w City, różnych  knajp i bań.

Autor wyjaśnia, iż Afryka prawdziwa nie jest Afryką z Blixen i Hemingwaya. A jaką jest? Czy odbiega od stereotypów?
Kazachstan autor opisał z perspektywy swojej firmy. Zawarł opisy poligonów atomowych i zamkniętego miasta, Semipałatyńska. Są drogi Syberii, gdzie niespodziewanie można Generał Mróz uziemia kolumnę samochodów w kilkumetrowej zaspie.
Aż wreszcie zaciekawiły mnie opisy nowych wilków Kazachstanu, biznesmenów nowego pokolenia, postsowieckiego. To bardzo wartościowy rozdział, pouczający.
Najbardziej jednak utkwiły mi w pamięci opisy:
- wybrzeża wraków,
- pola tulipanów na Syberii,
- kilkumetrowej zaspy,
- pustyni w Afryce, gdzie piasek tworzy poranną muzykę,
- patrzącego węża,
- dostojnego słonia,
- lwa.

Język książki jest godny geologa, zwięzły, treściwy i plastyczny. Autor ma tendencję do konkretnego ujmowania słowami istoty rzeczy. To czyni książkę konkretniejszą, a anegdotki - bardzo zabawnymi.

Lektura tej książki była inna niż inne książki czy to o Afryce, czy o Kazachstanie. To książka dobra. Może w pierwszej chwili zaskakuje czytelnika formą notatek, ale stopniowo się do tego przyzwyczajamy. 
Na końcu książki mamy zdjęcia.

8 gwiazdek

Dla moich czytelników, Was, mam prezent od autora: niezawarte w książce fotografie (podpisy są autorstwa autora):


Autor nad brzegiem Luangwy – początek opisanego w książce okresu


Wiercenie na Kazachskim stepie – teren byłego poligonu atomowego:


Za możliwość przeczytania książki dziękuję autorowi.

6 komentarzy:

  1. Książki podróżnicze bardzo lubię i chętnie podczytuję, tę będę mieć na uwadze, szalenie mnie ciekawi :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Jako geolog zdecydowanie nie mogę przejść obok tej książki obojętnie ;) Jak będę miał okazję na pewno przeczytam ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Skutecznie narobiłaś mi ochoty na tę książkę ;)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję Wam za komentarze i odzew. Zawsze je czytam i w miarę możliwości staram się na nie odpowiadać. Pozwalam na umieszczanie komentarzy anonimowych, ale proszę o podpisywanie się. Jeśli jesteś blogerem, którego nie znam, a chciałbyś, żeby zajrzała na Twój blog, to daj link.
Usuwam komentarze rasistowskie i obraźliwe. To mój blog, więc nie widzę powodu, żebym miała znosić kalumnie na swój temat.
Jednakże zdarzało się, że blogger sam wrzucał całkiem sensowne komentarze do spamu. Nie zawsze zaglądam tam, więc wtedy napisz, to opublikuję.