piątek, 18 września 2015

Andrzej Stasiuk 'Wschód' - reportaż, pamiętnik, proza poetycka?

Okładka książki WschódTak się stało, że jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością pana Stasiuka. Słyszałam o jego utworach, ale jakoś nie miałam jak czytać. Za to widziałam programy o biblioteczkach słynnych ludzi kultury, między innymi Andrzeja Stasiuka, i to pokój z książkami tego człowieka był moim ulubionym. Drewno, trochę jak w górskiej bacówce, a książki niziutko pod oknami. Coś wspaniałego. Chciałabym tam mieszkać i czytać sobie Płatonowa i Pearl Buck.
Książka 'Wschód', wydana w ubiegłym roku przez Wydawnictwo Czarne, ma znakomita rekomendację z Polskiego Radia, nagrodzono ją już Nagrodą Literacką m. st. Warszawy, ma nominację do tegorocznej nagrody Nike.
Tematyka Wschodu, traktowanego jako wschód Polski, odrębny region i łącznik ze Wschodem Europy bardzo mnie interesuje, gdyż mieszkam w tej tak zwanej przez złośliwych Polsce B., często też spotykam się z negatywnym traktowaniem nas, mieszkańców 'prawej strony Wisły'. Miło jest więc raz na kilka lat przeczytać coś dobrego o Nas czy coś mądrego, jakąś dogłębną analizę duszy i historii mieszkańców, nas.

Książka nie jest długa ilościowo, ale czyta się ją co najmniej 2 dni ze względu na wagę tematu, na rozległość i dogłębność dyskursu. Mamy tu do czynienia z wspaniałą prozą poetycką, przechodzącą od opisów miejsc, ku autoanalizie duszy, wspomnień, przeżyć. A wszytko to jest piękne literacko. Mamy wiele środków stylistycznych, metafory, wiele ironii, personifikacje itd.
Kilka cytatów sobie wynotowałam, bo są niesamowite i streszczają w sobie wszystkie opowieści o wojnie i czasach powojennych:
'Wyglądało to jak rabunek, jak szaber, a to tylko dziejowa sprawiedliwość zmieniała zdanie'.

I ten: 'Kamienne resztki pochłaniała ziemia. Po prostu znikają w jej wnętrzu, a ona przyrasta jak żywe ciało'.

'W domu nie mówiło się o takich rzeczach, ponieważ to, w czym wszyscy braliśmy udział, było po prostu życiem'.

I jeden z ostatnich akapitów książki:
'Zmienią się mózgi. Będziemy myśleć tylko o tym, co sobie kupimy.Jaką sobie jeszcze zrobimy przyjemność. Nie będzie żadnych duchów, wspomnień, pamięci i każdego dnia trzeba będzie zaczynać od nowa'.


Właściwie to pisząc o tej książce mam wrażenie, że analizuję poezję, nieprzetłumaczalne, że coś redukuję z jej głębi.

Mam wrażenie, że autor dotknął źródeł naszej mentalności, dotknął bolączek historycznych, a zarazem zawarł wiele serdeczności i prawdziwej fascynacji regionem. Te opisy dworca w Lublinie (jego ścisk i wiatr, niczym na stepach Ukrainy - tam trzeba być i to poczuć, żeby wiedzieć o czym mówi autor),albo fascynacja Targiem Europa, chińskim badziewiem, czy wspomnienia o wielosetletnim życiu Żydów, gdy przejeżdżał przez małe miasteczka pełne małych domków.
Autor mówi o wysiedleniach i o przesiedleniach, o powstańcach i okupantach, to tych wszystkich hordach, które przetaczały się przez kraj. Pisze też o peerelu, i o tym jak tak naprawdę się go wspomina z punktu widzenia zwykłych ludzi. Potem przechodzi do opisów swojej matki, aby zaraz przejść do relacji z podróży do Rosji, Jakucka, do Mongolii i Chin.
Wszystko to splata się w cały, trudny i zawiły jak dzieje ten naszej części świata.
Końcowy cytat i ostatnia refleksja mówią chyba jasno, że zapominając tego wszystkiego, zapominamy o sobie, zabijamy swoją duszę. Ja to rozumiem, bo wybrałam mieszkanie tu właśnie, wyjeżdżałam i wracałam, tak jak przodkowie moi.... 
10 gwiazdek

4 komentarze:

 1. Mam na stosiku, nawet z autografem, muszę w końcu przeczytać..

  OdpowiedzUsuń
 2. Słuchałam audycji radiowej na temat "Wschodu", ale jeszcze się nie zdążyłam zdecydować na ten tytuł, choć dziesięć gwiazdek wygląda zachęcająco.

  OdpowiedzUsuń
 3. Najbardziej z tego wszystkiego spodobała mi się okładka 'wschodu', ale jej zawartość też może być interesująca :)
  http://spojrzenie-rosie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie czytałam, ale może się skuszę. Proza Stasiuka gdzieś tam mi chodzi po głowie od dłuższego czasu.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję Wam za komentarze i odzew. Zawsze je czytam i w miarę możliwości staram się na nie odpowiadać. Pozwalam na umieszczanie komentarzy anonimowych, ale proszę o podpisywanie się. Jeśli jesteś blogerem, którego nie znam, a chciałbyś, żeby zajrzała na Twój blog, to daj link.
Usuwam komentarze rasistowskie i obraźliwe. To mój blog, więc nie widzę powodu, żebym miała znosić kalumnie na swój temat.
Jednakże zdarzało się, że blogger sam wrzucał całkiem sensowne komentarze do spamu. Nie zawsze zaglądam tam, więc wtedy napisz, to opublikuję.