środa, 23 września 2015

Eben Aleksander 'Dowód. Prawdziwa historia neurochirurga, który przekroczył granicę śmierci i odkrył niebo'

Okładka książki Dowód. Prawdziwa historia neurochirurga, który przekroczył granicę śmierci i odkrył Niebo Książki z serii 'widziałem niebo' są ryzykowne, niezależnie od tego czy się w to wierzy, czy nie. Bo jeśli nie - to czytamy bajkę, a nawet jeśli wierzymy - to opisywana rzeczywistość tak przekracza nasze wymiary, to co znamy, że mamy wrażenie, iż czytamy bajkę. Trudno jest autorom dorów-
http://a.abcnews.com/images/Health/abc_dr_eben_alexander_ll_121024_wmain.jpg
Autor
nać bestsellerowi Raymonda Moody'iego 'Życie po życiu'.
Tą książką zaryzykowałam, i było ciekawie. Autorem jest amerykański neurochirurg, który po przeżyciu śpiączki,  wydał dwie książki, w których opisuje swoje doświadczenia duchowe, z zaświatów: 'Dowód' i 'Mapę nieba'. 'Dowód' wydało wydawnictwo Znak Literanova  w 2013 roku.

Światy, opisane przez Ebena Alexandra są wspaniałe, pełne muzyki, dobra i akceptacji, trochę jak w starej wersji 'Alicji z Krainy Czarów'. Przekaz, z którym neurochirurg wrócił na świat, jest mądry i wart rozpowszechniania: że Bóg nas kocha i akceptuje nas i to co robimy.
Ale jest też jeszcze jeden przekaz płynący z tej historii. A mianowicie, iż można wyzdrowieć nawet z beznadziejnej choroby. Że wiara w dobre zakończenie jest potrzebna.
Ktoś napisał, że ie będzie przyznawał gwiazdek takiej książce. A ja będę, bo ocenię konstrukcję książki i język. To ważne, bo albo czyni książkę o zaświatach strawną, albo nie. 'Dowód' napisał naukowiec, więc i jego wywód jest naukowy w stylu prowadzenia. Mamy z jednej strony opowieść o nim, jak zachorował, zapadł na śpiączkę, jak przebiegała choroba, a następnie co widział w 'innym wymiarze' (bo nie były to typowe zaświaty, gdyż Eben Aleksander nie umarł!). Jednocześnie z tym mamy opis tego co przeżywa rodzina, widząca bezwładne ciało męża, ojca, brata, jej rozpacz i coraz gorsze diagnozy lekarzy. Mamy więc opis rozpaczy i nadziei jednocześnie. A poza tym ciekawy i dosyć przyswajalny opis medyczny choroby Ebena (zapalenia opon mózgowych, wywołanego bakteriami okrężnicy, choroby w 90% śmiertelnej). A po wybudzeniu autor opisuje drogę, którą doszedł do napisania książki, drogę, podczas której z ateisty stał się osobą wierzącą, która uwierzyła w istnienie duszy nieśmiertelnej i człowiekiem, który zaakceptował wreszcie siebie i swoją przeszłość.

Czy książkę warto przeczytać? Tak, warto, bo racjonaliści poznają historię choroby i wyzdrowienia, a mistycy poznają ciekawą wizję 'rzeczywistości duszy'. Tak czy inaczej, z książki płynie wiele radości, pozytywnego akceptowania siebie, losu i nadziei na dobre zakończenia. 

6 gwiazdek


Za możliwość przeczytania dziękuję wydawnictwu Znak Literanova:
Wydawnictwo Znak Literanova  i stronie

4 komentarze:

 1. Słyszałam o tej książce wiele sprzecznych opinii. Temat wydaje się kontrowersyjny, jak zawsze kiedy pisarz zahacza o mistycyzm czy religię. Mam to od dawna na liście książek do przeczytania na LC;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj, jako osoba wierząca, wierzę w istnienie duszy. Czy w tunele? Nie wiem. Ale książka zawiera wiele danych medycznych i chociażby dlatego warto ją przeczytać.
   A poza tym wizja autora jest ciekawa, i to bardzo.

   Usuń
 2. Najciekawsze w tej książce wydaje się, że napisał ją naukowiec i jego punkt patrzenia na sprawy choroby i wiary musi być ciekawy ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest ułożony w logiczny wywód i to jest wielka zaleta książki. Poza tym te jego zaświaty są bardzo piękne. Są motyle i muzyka.

   Usuń

Dziękuję Wam za komentarze i odzew. Zawsze je czytam i w miarę możliwości staram się na nie odpowiadać. Pozwalam na umieszczanie komentarzy anonimowych, ale proszę o podpisywanie się. Jeśli jesteś blogerem, którego nie znam, a chciałbyś, żeby zajrzała na Twój blog, to daj link.
Usuwam komentarze rasistowskie i obraźliwe. To mój blog, więc nie widzę powodu, żebym miała znosić kalumnie na swój temat.
Jednakże zdarzało się, że blogger sam wrzucał całkiem sensowne komentarze do spamu. Nie zawsze zaglądam tam, więc wtedy napisz, to opublikuję.