piątek, 11 września 2015

John Steinbeck 'Myszy i ludzie'

Okładka książki Myszy i ludzieZnalezione obrazy dla zapytania John Steinbeck
      John Steinbeck to amerykański noblista, pisarz, którego książki są symbolem Ameryki. Spotkanie z Jego twórczością rozpoczęłam od książki 'Myszy i ludzie' (po angielsku (Of Mice and Men), bo od tej właśnie książki polecono mi czytanie Steinbecka. No to posłuchałam się.  
Wydanie, które  Wam prezentuję, to cechująca się przepiękną okładką , książka, wydana w 2012 roku przez Pruszyński i S-kę. 
Jest króciutka, zaledwie studwudziestostronicowa, więc każdy może znaleźć na nią czas. O ile wcześniej już nie czytał. Jest to historia rozgrywająca się w czasach Wielkiego Kryzysu w USA. Dwóch mężczyzn szuka pracy. Chodzą od miejsca do miejsca i zarabiają pieniądze, chcąc kupić sobie swój kawałek ziemi. Taką ziemię obiecaną. Problem jest w tym, że jeden z nich jest niepełnosprawny umysłowo. Czy odnajdzie się w tym twardym świecie? Czy wygra przyjaźń i solidarność, czy twarde prawa rynku?
Książkę oceniam na 10 gwiazdek, czym podtrzymuję opinię Komisji Noblowskiej i połowy czytelniczego świata. 
Oto moja opinia: 
   Książka krótka, ale treściwa. Można ją odczytywać jako opowieść o przyjaźni, o kryzysie w Stanach, o złu zamierzonym i niezamierzonym, o samotności, o niepełnosprawności. Ale moim zdaniem jest to wielka, głęboka metafora Stanów i w ogóle społeczeństwa kapitalistycznego, w które i my Polacy weszliśmy.
Książka stawia pytanie o to, gdzie w tym systemie produkcyjno-materialistycznym jest miejsce na człowieka, z jego samotnością i nieporadnością? Gdzie jest miejsce na przyjaźń? Na bliskość z człowiekiem? Ta książka i nas dotyczy, którzy pracowaliśmy w korporacji albo w firmach, gdzie kruszono ludzi jak w tej książce mysz była kruszona.
Inna interpretacja to problem zła. Kto postąpił źle, a kto jest ofiarą? Jak karać zło? Kiedy zło jest nagradzane i nazywane zaradnością życiową?
Jak my odnosimy się do niepełnosprawnych i najsłabszych?
Polecam lekturę.     
To bardzo aktualna lektura. 
         

7 komentarzy:

 1. AuroraB Coś mi się kojarzy, że chyba czytałam ją już kilka lat temu, kiedy studiowałam anglistykę :) I tak jak wspomniałaś jej przesłanie jest jak najbardziej na czasie. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. Może i była w spisie lektur. Nasz spis układał pan nie-anglista. Więc trochę przypadkowo.
   To jeszcze powiem, że moja ciocia poleciła mi kiedyś kilka książek, które pokazują tożsamość Amerykanów:
   'Huckelbery Finn'
   'Of Mice and Men'
   i 'To Kill a Mockibird'.
   Jeszcze została mi Harper Lee.

   Usuń
 2. Skoro polecasz to skorzystam i przeczytam tę książkę. Lubię lektury, które skłaniają do refleksji:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak. Polecam, bo to historia wielopoziomowa i zrozumiała dla każdego. Jej głębia tkwi w prostocie.
   Jakiś film z Clouneyem mi się kojarzy z tą książką, ale zpapomniałam tytułu.

   Usuń
 3. Mam tę książkę w domu, ale jeszcze jej nie czytałam. Przypomniałaś mi o niej.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jeszcze nie czytałam, ale mnóstwo pochlebnych opinii o tej książce widziałam, więc oczywiście mam w planach!

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam Steinbecka. ,,Myszy i ludzie" to jedna z tych nowel, które walą po głowie i nigdy nie stracą na swej aktualności. To teraz powinnaś sięgnąć po ,,Grona gniewu". Tematyka podobna - trudne czasy Wielkiego Kryzysu, ale jakże piękna i uniwersalna jest to powieść. Nie zrażaj się objętością. Jak zaczniesz nie będziesz mogła się oderwać.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję Wam za komentarze i odzew. Zawsze je czytam i w miarę możliwości staram się na nie odpowiadać. Pozwalam na umieszczanie komentarzy anonimowych, ale proszę o podpisywanie się. Jeśli jesteś blogerem, którego nie znam, a chciałbyś, żeby zajrzała na Twój blog, to daj link.
Usuwam komentarze rasistowskie i obraźliwe. To mój blog, więc nie widzę powodu, żebym miała znosić kalumnie na swój temat.
Jednakże zdarzało się, że blogger sam wrzucał całkiem sensowne komentarze do spamu. Nie zawsze zaglądam tam, więc wtedy napisz, to opublikuję.