poniedziałek, 7 września 2015

Jonathan Carroll 'Kraina chichów' - wspomnienie książki kultowej z moich czasów licelalnych.

Okładka książki Kraina ChichówZnalezione obrazy dla zapytania jonathan carroll    
  "Kraina Chichów' dla mnie jest zaległą lekturą z czasów liceum. Czy też macie takie książki, które zamierzaliście przeczytać w danym czasie, ale coś Wam przeszkodziło? U mnie była to 'Kraina Chichów' w liceum. Bardzo wtedy modna. Ja po prostu nie dostałam książki. No i nie wiedziałam jak zareaguję na książkę teraz, po tylu latach. Czy dotrze do mnie?
Okazało się, że w sumie to dobrze, ze nie przeczytałam jej wtedy.
Połowę wysłuchałam jako świetny audiobook, a połowę przeczytałam, bo nie mogłam się doczekać tych dziwów, o których pisali użytkownicy LC.

No i jak oceniam książkę? Bardzo dobrze, choć chyba nie polubiłam tego autora. Bo lekko mnie wystraszył. Nie da się ukryć, że jego koncepcja człowieka jest pesymistyczna. Jest tutaj dużo o roli literatury w życiu. Wszystko tworzy fantastyczne obrazy, autoteliczne światy. Widać kunszt pisarski Carrolla. Nie dziwię się, że Lem się nim zachwycił.
Nie doczytałam się czy zbieżność nazwiska z autorem 'Alicji' jest przypadkowe. W każdym razie podobieństwo obrazów poetyckich, jest moim zdaniem widoczne. Mnie to miasteczko, do którego zajechał nasz bohater, kojarzy się z przedwojenną adaptacją filmową 'Alicji w Krainie Czarów', w której najbardziej wbijają się w pamięć mówiące zwierzęta i fajki wodne. A wszystko jakby celowo teatralnie sztuczne.

Irytowała mnie Anna, bohaterka apodyktyczna i operująca na najniższych instynktach mężczyzn. Irytowało mnie zachowanie Tomasza, niedojrzałego syna aktora, który ma talent do pisania, a kompletnie psuje życie.

Ta książka jest taką właśnie Krainą Chichów, która kusi oryginalnością, ale i odpycha. Takie ostrzeżenie przed nadmiarem wyobraźni i nadmierną fascynacją idolami. 
8 gwiazdek

3 komentarze:

  1. Pamiętam bardzo dobrze tę książkę ze swoich szkolnych czasów:) Fajnie, że mi o niej przypomniałaś. Chętnie do niej wrócę:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Tak, to książka kultowa. Warto ją znać :)

    OdpowiedzUsuń
  3. To jedna z moich ulubionych książek i na pewno faworyt, jeśli chodzi o samego Carrolla :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję Wam za komentarze i odzew. Zawsze je czytam i w miarę możliwości staram się na nie odpowiadać. Pozwalam na umieszczanie komentarzy anonimowych, ale proszę o podpisywanie się. Jeśli jesteś blogerem, którego nie znam, a chciałbyś, żeby zajrzała na Twój blog, to daj link.
Usuwam komentarze rasistowskie i obraźliwe. To mój blog, więc nie widzę powodu, żebym miała znosić kalumnie na swój temat.
Jednakże zdarzało się, że blogger sam wrzucał całkiem sensowne komentarze do spamu. Nie zawsze zaglądam tam, więc wtedy napisz, to opublikuję.