piątek, 4 września 2015

Józef Hen 'Nikt nie woła'

Okładka książki Nikt nie woła Dziś wspomnę o książce pisarza, o którym znów mówi się w programach literacko-kulturalnych. 
Józef Hen, właściwie Józef Henryk Cukier, urodził się w 1923 roku Józef Hen byVetulani.JPGw Warszawie. Wojnę spędził na zesłaniu w Samarkandzie w Uzbekistanie. Tak jak bohater 'Nikt nie woła', Bożek, nie dostał się do armii Andersa, za to przyjęto go do Belinga.'Nikt nie woła' wydało Wydawnictwo Literackie w roku 2013.
Ekranizacja książki  pochodzi z roku 1960  w reżyserii Kazimierza Kutza. Zdjęcia plenerowe kręcono w Bystrzycy Kłodzkiej. Jak można się domyślić, w tamtych czasach raczej nie mówiono o zesłańcach stalinowskich w Uzbekistanie. Muzykę skomponował Wojciech Kilar. Więc już dla tego faktu warto jest 'odkurzyć ' ten film. Oto kadry z filmu:
 http://www.portalfilmowy.pl/foto,5715,13342ab834935d7e09a6709bff7c5c32,jpg.htmlhttp://culture.pl/sites/default/files/images/imported/film/portrety/_galerie%20sylwetek%20filmowych/gl%20krafftowna%20barbara%20role%20filmowe/galeria/krafftowna%20barbara%20role%20filmowe%208_6310761.jpgAle wróćmy do książki. Przeczytałam ją dzień przed walentynkami tegoż roku. W końcu to książka o miłości.Moja opinia jest kontrowersyjna, ale ją przestawię. Oto recenzja:
Bardzo dobra książka, ale i bardzo trudna emocjonalnie. Bardzo obciążająca. Czyta się ją szybko.
Przyznałam jej 10 gwiazdek, bo w pełni na to zasługuje. Jest to jedno wielkie rozliczenie z mitem Polaka na zesłaniu, z pojęciem polskości i z dzieleniem Polaków na tych od Andersa i tych od Berlinga, w ogóle z dzieleniem ludzi według narodowości. Jeśli twierdzi to człowiek, który przeżył wojnę, to jest to głos znaczący.
Formalnie bardzo zachwyciło mnie forma powieści, bardzo nowatorska. Śmiem twierdzić, że mam do czynienia z polskim Steinbeckiem. Ale różnica z powieściami naturalistycznymi (z zaznaczeniem, ze świadomie rozróżniam naturalizm XIX wieku i ten północnoamerykański z początku XX wieku) jest istotna. Tam nędza świata pokazana była poprzez zdarzenia i scenerię, a tutaj mamy powieść udramatyzowaną. Hen zawarł wszystko w dialogach, których język, zależy od osoby mówiącej, i język różnicuje światy moralne osób.
Ktoś napisał, że szkoda, że powieść nie ukazała się o 30 lat wcześniej. Ja sądzę, że wcześniej byłoby za wcześnie na takie rozliczenia i na takie eksperymenty formalne.
Polecam i sięgnę do filmu. 
10 gwiazdek

3 komentarze:

 1. To ja jeszcze dodam, że książka ta po raz pierwszy została wydana w roku 1990 (a więc 25 lat temu) przez Wydawnictwo Literackie. Czytałam ją 7 lat temu właśnie w starym wydaniu. Przejmująca. Opisy ciężko pracującego bohatera, marzącego o butach i o kawałku chleba, i całej tej niedoli na radzieckiej ziemi wywarły na mnie wielkie wrażenie. Z książek Hena czytałam jeszcze "Powiernika serc", ale nie poczułam się zainteresowana i dosyć szybko o tej książce zapomniałam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O właśnie, tej wiedzy mi brakowało! Dziękuję. No a w takim razie na czym oparto scenariusz do filmu?

   Usuń
 2. Po takie książki warto sięgać, dobrze że o niej mi przypomniałaś, bo wciąż jeszcze jej nie przeczytałam.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję Wam za komentarze i odzew. Zawsze je czytam i w miarę możliwości staram się na nie odpowiadać. Pozwalam na umieszczanie komentarzy anonimowych, ale proszę o podpisywanie się. Jeśli jesteś blogerem, którego nie znam, a chciałbyś, żeby zajrzała na Twój blog, to daj link.
Usuwam komentarze rasistowskie i obraźliwe. To mój blog, więc nie widzę powodu, żebym miała znosić kalumnie na swój temat.
Jednakże zdarzało się, że blogger sam wrzucał całkiem sensowne komentarze do spamu. Nie zawsze zaglądam tam, więc wtedy napisz, to opublikuję.