poniedziałek, 14 września 2015

Mary Westmacott (Agatha Christie) 'Niedokończony portret'

1934 „Niedokończony portret" (Unfinished Portrait)

 1977 „Autobiografia” (An Autobiography)

Okładka książki Niedokończony portret Książkę przeczytałam z okazji 150-tych urodzin Mojej Ulubionej Autorki.
Kryminały przeczytałam dwa lata temu, zostało mi więc wybrać coś z 6 książek pod pseudonimem Mary Westmacott. Zaciekawiła mnie ta książka, bo chciałam się przekonać jak pani Christie poradziła sobie s tematyką depresji, załamania nerwowego i problemów psychicznych.
Książka jest relacją z rozmowy narratora, malarza portrecisty z niedoszłą samobójczynią, nazwaną przez niego Celią o jej życiu.
Jest to życie w epoce wiktoriańskiej. Nie trudno zauważyć liczne podobieństwa do 'Autobiografii': dom rodzinny, śmierć ojca, podróż do Francji itd itp. Ale zabarwienie jest inne. Według mnie, pani Agatha nie portretowała siebie, ale stworzyła postać fikcyjną. W 'Autobiografii' miałam wrażenie, że mała Agatha jest dziewczynką szczęśliwą. Ta miała problemy z relacjami z rodzicami o tak dalej. Całkiem możliwe, że opartą na własnych przeżyciach, gdyż jak fani Christie wiedzą, po odejściu męża miała ona tydzień wyrwany z życiorysu.

Za typowość powieści i pewną przewidywalność nie można by dąć więcej niż 4 gwiazdki. Ja dałam 6, bo Agacie Christie udało się wyjść poza typowość. Już w połowie powieści miałam wrażenie, że autorka dotknęła prawdziwych problemów:
-nieczułego męża
-problemu z reakcją matka-córka
-problemu z nierozumieniem swojego dziecka
-kwestii podniesienia się z postawy samobójczej wobec życia.

Suma sumarum, książka naprawdę wzrusza, choć nie ma tego mistrzostwa co jej kryminały.

 6 gwiazdek


Książkę zakwalifikowałam również do wyzwania Sylwii P. 
Sylwia wyzywa
Hasło na wrzesień: czas wyjść z domu

1 komentarz:

Dziękuję Wam za komentarze i odzew. Zawsze je czytam i w miarę możliwości staram się na nie odpowiadać. Pozwalam na umieszczanie komentarzy anonimowych, ale proszę o podpisywanie się. Jeśli jesteś blogerem, którego nie znam, a chciałbyś, żeby zajrzała na Twój blog, to daj link.
Usuwam komentarze rasistowskie i obraźliwe. To mój blog, więc nie widzę powodu, żebym miała znosić kalumnie na swój temat.
Jednakże zdarzało się, że blogger sam wrzucał całkiem sensowne komentarze do spamu. Nie zawsze zaglądam tam, więc wtedy napisz, to opublikuję.