wtorek, 8 września 2015

Vytautas Bubnys 'Arberon' - wspominamy literaturę litewską.

Okładka książki Arberon Dzisiaj będzie o cieniutkiej książeczce z mojej półki.Vytautas Jurgis Bubnys jest pisarzem, dramaturgiem i eseistą litewskim, urodzonym w 1932 roku. Na ile jestem w stanie zrozumieć w litewskiej wersji Wikipedii, to książka 'Aberon' wydana została w roku 1969. Być może, bo pojawia się w niej wiele wątków z komunistycznej rzeczywistości szkolnej.
Książkę wydało wydawnictwo 'Czytelnik' w roku 1985. Mój egzemplarz jest pozbawiony zakończenia, taki wybrakowany, ale mam nadzieję, że ktoś ma całą książkę. Jeśli tak to proszę o kontakt!!!!
Sięgnęłam po nią po przeczytaniu na LC artykułu o literaturze sąsiadów, której nie znamy. Przecież ja posiadam książkę litewską!

Jest to książka dobra. Bohaterem jest nastolatek, który nagle musi zmagać się ze sprawami dorosłych: rozwodem rodziców, spojrzeniem na nich nie jako na wszechpotężnych opiekunów, ale jako na ludzi ze swoimi problemami,spotyka się z indoktrynacją w szkole, której dotychczas nie dostrzegał, swoim dojrzewaniem, kolegami, którzy namawiają go na piwo. Chłopiec zaczyna podważać prawdy, które były dla niego oczywiste. 
Z powodu braku zakończenia i kompletnego braku danych w polskim Internecie nie wiem jakie wnioski chłopak wyciągnął z tego, co mu się przytrafiło i jego rodzinie. 

Jest to wiec powieść o dojrzewaniu.
Bardzo dobra powieść, którą polecam. 
7 gwiazdek

3 komentarze:

 1. Nie słyszałam o książce wcześniej ale widzę, że warto po nią sięgnąć :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Matko, nie ma zakończenia. To straszne dla czytelnika...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie, i nikt nie ma tej książki. Może Ty znajdziesz ją w odmętach swoich zbiorów?

   Usuń

Dziękuję Wam za komentarze i odzew. Zawsze je czytam i w miarę możliwości staram się na nie odpowiadać. Pozwalam na umieszczanie komentarzy anonimowych, ale proszę o podpisywanie się. Jeśli jesteś blogerem, którego nie znam, a chciałbyś, żeby zajrzała na Twój blog, to daj link.
Usuwam komentarze rasistowskie i obraźliwe. To mój blog, więc nie widzę powodu, żebym miała znosić kalumnie na swój temat.
Jednakże zdarzało się, że blogger sam wrzucał całkiem sensowne komentarze do spamu. Nie zawsze zaglądam tam, więc wtedy napisz, to opublikuję.