czwartek, 8 października 2015

Sue Monk Kidd i Ann Kidd Taylor w odsłonie autobiograficznej : 'Traveling with Pomegranates'

 
 Dziś znów recenzja odświeżona...
 Wszyscy znamy i kochamy 'Sekretne życie pszczół', może tak jak ja szukamy 'Czarnych skrzydeł', a teraz czytamy 'Opactwo świętego grzechu'. Sue Monk Kidd
http://www.laterbloomer.com/wp-content/uploads/2011/12/Sue-Monk-Kidd-e1324098923651.jpg
Sue Monk Kidd

jest też współautorką książki autobiograficzno-podróżniczej. Napisała ją z córką, Ann Kidd Taylor. Tytuł brzmi 'Traveling with Pomegranates: A Mother and Daughter Journey to the Sacred Places of Greece, Turkey, and France'. Wydano ją w moim ulubionym anglojęzycznym wydawnictwie Penguin w 2010 roku. Książka nie doczekała się polskiego tłumaczenia, niestety, choć jakieś 3 lata temu była dostępna w Empiku. Ja ją dostałam na urodziny anno domini 2012 zza oceanu.  


Moja opinia:
Bardzo ciekawa książka. Jest to pierwszoosobowa opowieść córki i matki o swoim życiu i o tym, co jest dla nich ważne, jakimi emocjami się kierują. Punktem odniesienia stała się podróż do Turcji, Grecji i Francji szlakiem Matki Bożej i Persefony.

Jest to wiec opowieść o odnajdywaniu swojej kobiecości jako córki i matki, zachowując przy tym swą autonomię wewnętrzną - wzorem tych archetypicznych postaci.    
8 gwiazdek

W książce odnajdujemy motyw Maryi, teraz w kolejnej interpretacji. Matka widzi w niej wzór macierzyństwa i samodzielności, zaś córka - wzór żony, matki. 
Bo książka jest właśnie o tym, o poszukiwaniu swojej drogi w życiu. Kobiety zawędrowały do Europy i na Bliski Wschód, do źródeł kultury, do miejsc związanych z kultem Maryi i Persefony, aby przemyśleć siebie, każda osobno. Obie się kochają - jak to matka z córką, ale każda z osobna musi podjąć decyzję o swoim życiu, kim chce być. Tak jak Maryja. I dodam: to nie jest książka religijna! Raczej feministyczna. A czy Maryja mogła być feministką? Jakby nie Sue Monk Kidd, nigdy bym na to nie wpadła.
Można zostać pisarką, ale i żoną i matką. Ważne, aby być wiernym sobie. 
A poza tym to miła, serdeczna książka. 

Polecam. Może znajdziecie. A ja dziwię się, że jej nie przedłumaczono. 


2 komentarze:

 1. Nie słyszałam wcześniej o tej książce. Wydaje się ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, a przynajmniej dla tych, którzy lubią twórczość tej pisarki. Jest więc dla mnie niezrozumiałe, że ej nie wydano w Polsce. Dobrze, że dostałam taki prezent zza granicy. A gdyby nie? To nie wiedziałabym o tej książce.
   Pozdrawiam

   Usuń

Dziękuję za komentarze.

Wiecie, że usunę komentarze rasistowskie i obraźliwe. Dziękuję za uwagi.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Więcej- kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje zdjęcia

Więcej- kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje zdjęcia
Wschód słońca

Więcej: kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje stosiki

Więcej: kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje stosiki
Stosik na czerwiec 2018

Zapraszam też do mojego drugiego bloga - o poezji i obrazach pt. Z poetyckiej półki Łęckiej...