środa, 11 listopada 2015

Książki Pawła Jasienicy - z okazji 106 urodzin mistrza

Znalezione obrazy dla zapytania Paweł JasienicaW poście na temat 'Pamiętnika' Pawła Jasienicy ( http://literackie-zamieszanie.blogspot.com/2015/11/pawe-jasienica-pamietnik-niedokonczone.html) kilka dni temu pisałam o swojej fascynacji tym pisarzem historycznym i o Jego 106 urodzinach, które przypadły na wczoraj. 

Dziś przypada polskie święto narodowe, więc nic tak nie uczci tego dnia jak przypomnienie najlepszych chyba książek o historii Polski (nie wiem jak dzieła Normana Davisa, bo nie miałam okazji ich zgłębić). 

Jest tych książek troszkę, ale najsłynniejsze są trzy: 

'Polska Piastów' -wyd.  pierwsze PIW 1960, wyd. ostatnie Prószyński i S-ka 2007:


'Polska Jagiellonów' -  wyd. pierwsze PIW 1963, wyd. ostatnie Prószyński i S-ka 2007:
 Okładka książki Polska Piastów. Polska Jagiellonów 
i 'Rzeczpospolita Obojga Narodów':  
Okładka książki Rzeczpospolita Obojga Narodów
Wydanie jednotomowe, PIW, 1982

Tom 1: 'Srebrny wiek' '(wyd. pierwsze PIW 1967, wyd. ostatnie Prószyński i S-ka 2007)
Wydanie trzytomowe, Pruszyński i S-ka, 2007


Tom 2: 'Calamitatis Regnum' (wyd. pierwsze PIW 1967, wyd. ostatnie Prószyński i S-ka 2007)

Tom 3:  "Dzieje agonii" (wyd. pierwsze PIW 1972, wyd. ostatnie Prószyński i S-ka 2007)Cykl obejmuje historię państwa polskiego od jej powstania aż do upadku, do trzeciego rozbioru w roku 1795.Ja poznałam ją słuchając audiobooków czytanych przez Ksawerego Jasieńskiego. Całe lato roku 2012 mi to zajęło, ale co tam. Warto było.
A książek nie posiadam, i ich posiadanie jest moim niespełnionym marzeniem. ;(

Nie wdając się w szczegóły obszernej historii Polski, chciałam przedstawić tutaj zalety tych książek. Może ktoś, kto nie lubi historii, skusi się na te dzieła. Styl pisania Jasienicy jest inny niż w innych książkach historycznych. Nie ma w niej tak nudnego wyliczania dat i bitew. Pisarz pisze tak o danym okresie, o królu albo zdarzeniu, jakby pisał o czymś, co widział naocznie. Królowie u Jasienicy są żywymi postaciami, które musiały podjąć trud rządzenia, które zmagały się z decyzjami, rzutującymi na późniejsze wieki. Przykład? Odstąpienie od obrony Gdańska przez Władysława Łokietka. Albo inny przykład. Zamordowanie Przemysła II. Albo jeszcze inny przykład: odpuszczenie sobie Pomorza Zachodniego. Albo jeszcze inny przykład: pozwolenie na angażowanie się w politykę wschodnią, sprzyjanie polityce Wielkiego Księstwa, zamiast popieranie interesów Korony. Albo przykład z niedaniem Kijowowi metropolii, co uruchomiło bunty na Ukrainie. Albo nieszczęsne wybranie Sasów na królów, co było gwoździem do trumny. Albo niespełnione marzenie Jana Zamoyskiego o parlamentarności Rzeczpospolitej. Co po stu latach nie dopusciłoby Sasó do władzy. 
I taki jest Jasienica. Rzuca obrazami, wiedzą, porównuje, zestawia. TO wielki pasjonat. I tą pasją zarażał czytelników.

Historia Polski według Pawła Jasienicy jest jedną wielką sumą hipotez i niespełnionych możliwości, ale i wielką historią dziejów narodu, który nigdy się nie poddawał, który miał w sobie siłę do regeneracji, który w regionie tworzył i umacniał kulturę i, mimo swoich wad, dzieje demokracji w kraju i w regionie. I jeszcze jedno. Jasienica przypomniał nam, rodakom, żeby nie wierzyć w obiegowa opinię, że byliśmy krajem zacofanym, zabobonnym i nietolerancyjnym. To Zygmunt III Waza sprowadził do nas kontrreformację. Przedtem byliśmy opoką tolerancji, z Polski pochodzi wielu mądrych, światłych ludzi. 

Paweł Jasienica dla pisarstwa historycznego jest tym, kim Jan Matejko dla malarstwa. A dla mnie kojarzy się z Rejtanem, broniącym jak może Polski:

Rejtan na Sejmie 1773 roku
Jan Matejko, Rejtan na Sejmie 1773 roku, obraz z roku 1866.


Wątki o tolerancji w Polsce i kontrreformacji z 'Rzeczpospolitej Obojga Narodów' Jasienica rozwinął i zebrał w eseju, książce 'Polska anarchia' (wyd. pierwsze Wydawnictwo Literackie 1988, wyd. ostatnie Prószyński i S-ka 2008). 
Okładka książki Polska anarchia
 Jej też wysłuchałam w wykonaniu Pawła Jasienicy. Jest to bardzo dobrze napisany i jasno przeprowadzony wywód o dziejach reformacji w Polsce, a następnie o kontrreformacji, o odwrocie, o ciemnogrodzie i o stosach. Jak, gdzie, kiedy i dlaczego. 
Warto przeczytać. 
A 'Słowiański rodowód' opiszę w innym poście. 

Pozdrawiam serdecznie. 

4 komentarze:

 1. Mam i to w różnych wydaniach. Pierwszy raz zawędrowały do mnie 9 lat temu i wypadałoby się zabrać. W końcu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kiedyś miałam okazję kupić całą serię w tym białym wydaniu za stówę, ale wtedy nie miałam takiej gotówki. Potem przekonałam się, że nawet antykwariaty chcą więcej.

   Usuń
 2. Chciałabym mieć te książki w swojej biblioteczce. A zamordowanie Przemysła II kojarzy mi się z :Koroną śniegu i krwi" Cherezińskiej (świetnej nawiasem mówiąc).

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziękuję za tytuł. Nie słyszałam o nim. Pewnie to jakaś powieść historyczna?

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję Wam za komentarze i odzew. Zawsze je czytam i w miarę możliwości staram się na nie odpowiadać. Pozwalam na umieszczanie komentarzy anonimowych, ale proszę o podpisywanie się. Jeśli jesteś blogerem, którego nie znam, a chciałbyś, żeby zajrzała na Twój blog, to daj link.
Usuwam komentarze rasistowskie i obraźliwe. To mój blog, więc nie widzę powodu, żebym miała znosić kalumnie na swój temat.
Jednakże zdarzało się, że blogger sam wrzucał całkiem sensowne komentarze do spamu. Nie zawsze zaglądam tam, więc wtedy napisz, to opublikuję.