sobota, 28 listopada 2015

Lucy Ribchester 'Sufrażystki' - wartki kryminał historyczny z walką o równouprawnienie kobiet. Przenosimy się do Londynu w rok 1912

Okładka książki SufrażystkiRECENZJA PREMIEROWA
Premiera listopadowa wydawnictwa Marginesy okazała się dla mnie świetną, odprężającą lekturą. Dałam jej aż 8 gwiazdek, co jest wielką nagrodą dla powieści w sumie rozrywkowej, bo wciąga, bawi i uczy, ale tak mimochodem.
22912907
Okładka wydania angielskiego

Znalezione obrazy dla zapytania Lucy Ribchester
autorka,zdjęcie pochodzi ze strony: Tu

Książka ukazała się 4 listopada 2015 roku w wydawnictwie Marginesy. Tytuł oryginalny brzmi 'The Hourglass Factory'. Autorka to debiutantka, rodzona w 1982 roku w Edynburgu,  W 2013 roku została laureatką nagrody Scotish Book Trust New Writers za pierwsze rozdziały Sufrażystek, które są jej debiutancką powieścią. Opowiadania Lucy Ribchester ukazywały się na łamach czasopism literackich w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Autorka pisuje także o tańcu i cyrku dla kilku magazynów oraz serwisów internetowych, m.in. „The List”, „Fest” oraz „Dance Tabs”. Dodam, że wątki te pojawiły się w powieści, ubarwiając ją i dodając smaku.
 
Jest to opowieść o Londynie z roku 1912, czasie, który kojarzy nam się ze zmierzchem epoki wiktoriańskiej, tudzież z genezą pierwszej wojny światowej, albo z początkiem końca epoki kolonializmu. A Lucy Ribchester autorka powieści wybrała z tego okresu czas sufrażystek, czyli walkę o prawa wyborcze kobiet. Ale nie zrobiła tego wprost, przygniatając czytelników babochłopami, drącymi się na ulicach, tylko stworzyła ciekawy i lekki zarazem kryminał historyczny.
Akcja jego rozgrywa się w Londynie w roku 1912. Zamordowano młodą szwaczkę gorsetów tuż przed jej miejscem pracy. W tym samym czasie zginął ściśnięty gorsetem szef tej gorseciarni. Smaczku dodaje fakt, że wydaje się, iż celem była jedna z pracownic, miłośniczka gorsetów, sufrażetka i cyrkówka, pogromczyni tygrysów i akrobatka trapezowa Ebony Diamond. Śledztwo prowadzą równocześnie dwie osoby. Mężczyzna, policjant, ukarany przez szefa przydzieleniem go do sufrażetek, Frederick Primrose i ambitna dziennikarka Frankie George. Akcja jest pełna werwy i ciekawych zdarzeń. Troszkę klimatem przypominało mi to kostiumowe filmy z Jackiem Chanem. Zakończenie zaskakuje, bo spodziewałam się kompletnie innego, a tymczasem jest inne, ale bardzo ciekawe.
Jednak nie za sam ciekawy i wartki kryminał historyczny przyznałam książce 8 gwiazdek. Przyznałam je za pokazanie istoty walki sufrażystek, tego dlaczego przestało być im wygodnie w ich rolach kur domowych. Postaci kobiecych mamy troszkę. Są one dobre i złe, pracujące lub nie. Jest nawet żona Primrose'a, które nie pracuje, a marzy o dziecku i bardzo wspiera męża w jego pracy. Pojawia się taka urocza scena, gdy on wraca do domu, a żona czeka na niego w fotelu, na kolanach ma czepki, które robi dla zmarłych dzieci, jak wywnioskowałam. W każdym razie to pozytywna postać.
Mamy w książce wiele kobiet, które wówczas musiały podjąć się pracy zawodowej z różnych względów. Najbardziej wyraziście pokazana jest nasza główna bohaterka Frankie. Opuściła ona dom rodzinny, nie chcąc ożenić się z synem rzeźnika. Marzy o byciu dziennikarką i podejmuje się różnych zajęć w tym fachu: pisze, rysuje, ale zawsze dostaje podrzędne rubryki, 'niemęskie', czyli plotki, przepisy itd. Nawet artykuł, który napisała, redaktor naczelny oddał mężczyźnie, rywalowi z redakcji! Pomimo, że jako dziennikarz śledczy wykazał się brakiem rzetelności i przekręcaniem faktów. A ona się starała.
Również w Scotland Yardzie Primrose doświadczał mobbingu od swoich lepiej urodzonych kolegów. W obu miejscach pracy panuje kumoterstwo i typowe dla mężczyzn zamiatanie spraw pod dywan. Kobieta w męskim zawodzie wydaje się psuć miłą atmosferę, jest wścibska i bardziej dociekliwa niż mężczyźni. Ale to oni dostają nagrodę.
I o tym jest ta książka, o ludziach, o kobietach i o szukaniu prawdy, sprawiedliwości i autentyzmu w życiu, o pozbywaniu się masek i form krępujących nasze życie. Ważnym elementem w książce są gorsety, które niektórzy lubią, a inni nienawidzą. I chyba takie odgórne przydzielanie kobietom, ale i mężczyznom (bo w powieści mamy kilku fajnych, przyzwoitych mężczyzn, i parę wrednych kobiet - jak to w życiu) jest takim życiowym gorsetem. A ważne jest, żeby robić to co się lubi i żeby być tym, kim się chce być.
I o tym jest ta książka. A poza tym to bardzo ciekawa, wciągająca powieść z początków dwudziestego wieku w Anglii, czasów powozów, sztywnych sukien i dżentelmenów we frakach i z fajką.
Mam nadzieję, że autorka wymyśli i napisze dalszy ciąg przygód naszej Frankie, bo polubiłam ją. 
8 gwiazdek 
Kadr z filmu 'Sufrażystka', którego premiera odbyła się w listopadzie
ps. Dodam, iż film 'Sufrażystka' nie jest adaptacją powieści Lucy Ribchester. O tym mówi autorka w rozmowie w radiowej Trójce: http://www.polskieradio.pl/9/1364/Artykul/1549024,Kryminal-Sufrazystki-czyli-o-historii-kobiet-w-polityce
Za książkę dziękuję wydawnictwu Marginesy:
Znalezione obrazy dla zapytania Marginesy logo

6 komentarzy:

 1. Trochę ją omijałam przeglądając blogi, bo miałam dziwne wrażenie, że to nie dla mnie. A jednak okazuje się, że może to być całkiem ciekawa lektura :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Przeczytałabym ją z wielką chęcią - to stanowczo powieść dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Od premiery jest na mojej liście do przeczytania :) a Twoja recenzja jeszcze bardziej zachęciła mnie do tego :)

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dobrze, że piszesz, że film nie jest adaptacją książki, bo myślałam, że właśnie tak jest. Mimo wszystko i tak mam ochotę na obie rzeczy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To znaczy, filmu nie oglądałam, ale o tym, że to dwie różne rzeczy mówi sama autorka w przytoczonym przeze mnie linku. I czytając o filmie, sądzę, że nie wprowadzam w błąd.

   Usuń

Dziękuję Wam za komentarze i odzew. Zawsze je czytam i w miarę możliwości staram się na nie odpowiadać. Pozwalam na umieszczanie komentarzy anonimowych, ale proszę o podpisywanie się. Jeśli jesteś blogerem, którego nie znam, a chciałbyś, żeby zajrzała na Twój blog, to daj link.
Usuwam komentarze rasistowskie i obraźliwe. To mój blog, więc nie widzę powodu, żebym miała znosić kalumnie na swój temat.
Jednakże zdarzało się, że blogger sam wrzucał całkiem sensowne komentarze do spamu. Nie zawsze zaglądam tam, więc wtedy napisz, to opublikuję.