środa, 16 grudnia 2015

Camilla Läckberg 'Księżniczka z lodu'

Okładka książki Księżniczka z lodu Dziś powspominam pierwsze spotkanie z kryminałami Camilli Läckberg. Było to w 2014 roku. Dla osób, które tej serii nie czytały dotychczas, opowiem, że bohaterką jest Erika Falck, do której dołącza miejscowy policjant Patrik Hedström. W pierwszej części serii w rodzinnej miejscowości Ericki, Fjällbace (na marginesie dodam, iż niedawno oglądałam program o połowach homarów europejskich właśnie w tej miejscowości) w wannie znaleziono zwłoki młodej dziewczyny Alex. Rozpoczyna się śledztwo. Ale książka opowiada również o życiu osobistym i rodzinnym Ericki, o problemach małżeńskich jej siostry, która ma męża 'damskiego boksera'...  Dziś, po przeczytaniu 3 tomów z serii, mogę stwierdzić, że taka dwutorowość akcji będzie towarzyszyć czytelnikom w każdym tomie.

Moja opinia:
O kryminałach tej autorki jedni mówią, że ciekawe a inni, ze nie. 'Księżniczka z lodu' to moje pierwsze spotkanie z Camillą Läckberg. Na szczęście udane, bo jakże bym dała radę przeczytać 2 następne tomy czekające na półce?
Bardzo kobiecy kryminał, inny niż Larsson, mniej krwawy, mniej przestępstw 'globalnych', za to są tutaj problemy, które mnie zaciekawiły: relacje rodzinne, zbrodnie i przestępstwa na prowincji. Mamy pociągnięte wątki różnych osób, a ich losy mnie zaciekawiły. Wnioskuję, że główni bohaterowie pojawią się w 'Kaznodziei', bo nie mamy rozwiązania ich problemów.
Według mnie autorka sięgnęła po elementy z Agathy Christie. Nie jest to jakieś odwzorowanie, ale elementy są. Dla mnie - to na plus, bo bardzo lubię kryminały pani Agathy z poplątanymi relacjami rodzinnymi, niż te Larsonowskie krwawe zbrodnie o zasięgu, który sprawia, że książki ociekają krwią.
Kryminału słuchałam, jest to audiobook czytany przez Marcina Perkucia. Jego interpretacja była ciekawa, głos miły.
7 gwiazdek

6 komentarzy:

 1. Ja czytałam tylko jedną książkę tej autorki, "Zamieć śnieżną i woń migdałów" :) To podobno najsłabsza z jej książek, nic więc dziwnego, że nie zachwyciłam się. I też miałam wrażenie, że są w niej elementy z kryminałów Christie. Nie było opisów krwawych zbrodni, a śledztwo prowadzone było metodą dedukcji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tej, o której piszesz, również nie znam. Wielu osobom przeszkadza tak bardzo rozbudowany wątek obyczajowy w książce. Jest to książka bardziej kobieca przez to. Dla mnie było to ciekawe. W pierwszym tomie, bo potem to się już troszkę uspokoi...
   Może więc zacznij od 'Księżniczki z lodu'?

   Usuń
 2. Ja tylko "Kaznodzieję" czytałam, który nie bardzo mi do gustu przypadł i "Zamieć śnieżną..." - wg mnie lepszą. Jeszcze kiedyś sięgnę po tę autorkę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie znam autorki z autopsji, znam tylko ze słyszenia :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam kilka książek tej autorki na półce, ale po nie nie sięgam, bo nie mam pierwszego tomu z serii.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pierwszy tom zawiązuje akcję tę prywatną z życia Ericki.

   Usuń

Dziękuję Wam za komentarze i odzew. Zawsze je czytam i w miarę możliwości staram się na nie odpowiadać. Pozwalam na umieszczanie komentarzy anonimowych, ale proszę o podpisywanie się. Jeśli jesteś blogerem, którego nie znam, a chciałbyś, żeby zajrzała na Twój blog, to daj link.
Usuwam komentarze rasistowskie i obraźliwe. To mój blog, więc nie widzę powodu, żebym miała znosić kalumnie na swój temat.
Jednakże zdarzało się, że blogger sam wrzucał całkiem sensowne komentarze do spamu. Nie zawsze zaglądam tam, więc wtedy napisz, to opublikuję.