poniedziałek, 14 grudnia 2015

Maureen Lee 'Wrześniowe dziewczynki' -świetna książka na zimowe wieczory! Czasoumilacz.

Okładka książki Wrześniowe dziewczynki Książka wydana została w Polsce w 2011 roku przez 'Świat książki'. Autorka jest Brytyjką spod Liverpoolu. Pisze romanse historyczne.  24 powieści. 'The September Girls' ukazały się w 2005 roku. 
http://www.maureenlee.co.uk/i/portrait5.jpg
Maureen Lee, źródło zdjęcia: http://www.maureenlee.co.uk/

Prawdę mówiąc, myślałam że jest to powieść o wojnie w Polsce, bo wrzesień i wojna kojarzą mi się z Polską. Tymczasem otrzymałam panoramiczną powieść obyczajową, rozgrywającą się przez ponad 20 lat w Anglii. Zaczyna się bodajże w roku 1920, gdy do Liverpoolu przypływa biedna rodzina z Irlandii. Mąż, ciężarna żona i dwóch synów. Są oni ubodzy, ona ma lada dzień rodzić, a przybyli tu, bo on wygrał 10 funtów i jego brat miał im za to znaleźć pracę i dom. Przybywszy do Liverpoolu nie zastali brata, którego jakiś zbir zadźgał nożem. Ona rodzi dziecko, nie pod schodami obcego domu, ale w kuchni obcego domu. Zaś w samym domu rodzi się też inna dziewczynka. Powieść jest opowieścią o tej rodzinie, o ich losach, uczuciach i życiu. 
Dzieli się ona na dwie części. Część pierwsza obejmuje wydarzenia z tego 'biednego okresu', a część druga, gdy wrześniowe dziewczynki dorosły. Wybucha wojna i losy bohaterów się zmieniają.  Kończy się wraz z zakończeniem wojny, w 1945 roku.
Na losy bohaterów wpływa też Partia Pracy! Inaczej mówiąc, angażowanie się w politykę naszego przybysza z Irlandii i dojście do głosu warstw biednych, tzw. nizin społecznych.
O książce mogę powiedzieć to, że wojna przedstawiona w powieści, czyli bombardowania, zaciemnianie, reglamentacja towarów (Niemcy nie zdobyli Brytanii, więc nie wyodrębniano i nie mordowano Żydów) i jej zakończenie, ukazane jako radość wszystkich  i wielki bal na środku ulicy, ale i samo uczestnictwo w wojsku, dziewcząt i chłopców, ale daleko od kraju, to chyba II wojna światowa taka, jak ją widzieli w Wielkiej Brytanii Brytyjczycy. Dla mnie, Polki, była to wojna, jaką moglibyśmy ją przeżywać, gdyby nasz kraj leżał w lepszej konstelacji geograficznej. Jest to powieść obyczajowa, więc jej zadaniem nie było pokazywanie realnych osób, ale autorka, która sama przeżyła wojnę w rodzinnym Liverpoolu jako dziecko, jak sama pisze o tym na swojej stronie, przy bombardowaniu domów. Więc z prawdą oddaje uczucia ludzi, bojących się, że na nich spadnie bomba, że zostaną inwalidami albo umrą oni lub ich bliscy. Ale i odwaga i chęć zaciągania się do wojska przez wszystkich.  
Książka opisuje ponad 20 lat życia bohaterów, porody i pogrzeby, zakochania i rozwody, różne wydarzenia. Z biegłością i humorem wczuwa się w myśli postaci, różnicując je pod względem charakteru. Bohaterowie, bohaterki i ich życiowe wybory są różne, ale można powiedzieć z pewnością, że nie nudzą czytelnika. Akcja jest dynamiczna i często dodatkowo popędzana przez zabiegi pisarskie, takie jak wróżby, zapowiedzi zmian w życiu postaci. Można powiedzieć, że wszystkie postacie łączy jedno, a mianowicie fakt iż to jakimi staną się ludźmi, dobrymi czy złymi, bogatymi czy biednymi zależy od nich. Autorka pomieszała troszkę w życiu swoich bohaterów. Zaczyna się schematem dickensowskim, ale potem już wszystko się miesza. Jak to w życiu. Dobrzy ludzie czasami robią złe rzeczy, a źli - często się zmieniają na lepsze. Sądzę, że u autorki punktem wspólnym postaci jest przekonanie, że nasze szczęście wewnętrzne zależy od nas samych i że zawsze może być lepiej. I jeszcze jedna teza: 'każda potwora znajdzie swego amatora'.  Każdy zasługuje na miłość.


Książkę oceniam na wielkie 6 gwiazdek. Jest to świetna obyczajówka, taka książka do czytania na zimę. Bo jest co czytać.  Wydarzenia wielkie i małe, ale zawsze ciekawe. Nie czytam takich książek codziennie. Ale była to miła odmiana od książek poważnych. Jest to ciekawa książka, taki 'przewracacz kartek, pochłaniacz czasu, świetna lektura.


8 komentarzy:

 1. Chętnie się zapoznam, jeśli wpadnie mi w ręce :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam tej autorki "Nic nie trwa wiecznie" i bardzo mi się podobała ta książka. Po "Wrześniowe dziewczynki " też chętnie sięgnę. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam i bardzo mi się podobała, chociaż niezbyt często sięgam po obyczajówki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam ja na polce i nie zamierzam czytac hehe

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz na półce?! Nie spodziewałabym się u Ciebie takiej książki!!!!! Po polsku? Jeśli tak, to Twoja mama na pewno chętnie by przeczytała.

   Usuń
 5. I takie obyczajówki chętnie także czytam. Jeśli będę miała okazję to na pewno zajrzę.

  OdpowiedzUsuń
 6. I obyczajówki właśnie mi teraz w życiu trzeba ;)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję Wam za komentarze i odzew. Zawsze je czytam i w miarę możliwości staram się na nie odpowiadać. Pozwalam na umieszczanie komentarzy anonimowych, ale proszę o podpisywanie się. Jeśli jesteś blogerem, którego nie znam, a chciałbyś, żeby zajrzała na Twój blog, to daj link.
Usuwam komentarze rasistowskie i obraźliwe. To mój blog, więc nie widzę powodu, żebym miała znosić kalumnie na swój temat.
Jednakże zdarzało się, że blogger sam wrzucał całkiem sensowne komentarze do spamu. Nie zawsze zaglądam tam, więc wtedy napisz, to opublikuję.