sobota, 19 grudnia 2015

Radosław Romaniuk 'Inne życie. Biografia Jarosława Iwaszkiewicza. Tom 1"

Okładka książki Inne życie. Biografia Jarosława Iwaszkiewicza. Tom 1 Książkę wydały Iskry w 2012 roku. Autor napisał również książki: 'Dramat religijny Tołstoja' i czytaną we fragmentach w radiu: 'One. Kobiety, które kochały pisarzy' (o Annie Iwaszkiewiczowej, Zofii Tołstojowej, Marii Kasprowiczowej, Nadieżdzie Mandelsztam). O autorze znalazłam informacje, iż jest 'rocznikiem 1975', jest literaturoznawcą i krytykiem literackim oraz edytorem i doktoryzował się z twórczości właśnie Iwaszkiewicza. Według mnie jest też zdolnym pisarzem.
Znalezione obrazy dla zapytania Radosław Romaniuk
Radosław Romaniuk
Iwaszkiewiczowie, źródło zdjęcia: http://valley-of-dance.blog.onet.pl/tag/jaroslaw-iwaszkiewicz/
Do tej książki podchodziłam z nieufnością, bo gruba, bo piszą, że zbyt naukowa, ale Jarosław Iwaszkiewicz jest moim ulubionym pisarzem-poetą, więc rad nierad, musiałam sięgnąć po tę biografię. I pytanie mam do kogoś kto wie! Czy jest tom drugi?????? 
Iwaszkiewicz z córkami. Źródło zdjęcia: http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/1,96856,6309863,Niecenzuralne_zabawy_panienek_Iwaszkiewiczowien.html?disableRedirects=true

Książka mnie zachwyciła! Obejmuje dzieciństwo Iwaszkiewicza, aż do wybuchu wojny. Jedyne, czego mi brakowało, to fotografie.
Język jest barwny, bardzo opisowy, plastyczny i zrozumiały. Czytelnik wciąga się kompletnie. Dodatkowo, autor bardzo dobrze analizuje twórczość Mistrza, więc przeplata opowieść 'wersją' Iwaszkiewicza z jego wspomnień oraz analizuje charakterystyczne dla danego okresu utwory.
Książka opisuje kilka płaszczyzn.
Po pierwsze jest to znakomita, wnikliwa, szczera, a zarazem przychylna Iwaszkiewiczowi i nie plotkarska biografia. Opisuje wydarzenia z życia, koleje losu, dramatyczne momenty, zawirowania uczuciowe i utwory powstałe wtedy. Mamy więc również genezę książek i wierszy. Autor ustosunkowuje się do informacji o orientacji seksualnej Iwaszkiewicza, i do jego zawirowań miłosnych. Czyni to z kulturą i taktem. Mamy również wiele anegdot z życia, np. ta o zabawach małego Jarosława w księdza, albo druzgocąca informacja o tym, ze imię Jarosław na początku XX wieku było prawosławne, i ksiądz nie chciał 'go zapisać' w aktach chrztu! Różne koleje losu pisarza pokazały mi Iwaszkiewicza z innej strony niż znałam Go z wierszy i opowiadań. Nie tylko jako człowieka myślącego o śmierci i przemijaniu, ale człowieka, który potrafi oderwać się od bieżących wydarzeń, np. w czasie rewolucji pisząc wiersze estetyzujące, ale i z brawurą jadąc po jakieś przedmioty dla rodziny. Jednocześnie z wnikliwością i wrażliwością poety potrafił on wyczuć chwilę, tak jak to było, gdy powstawał hitleryzm w Niemczech. Tuż przed wojną okazał się przewidującym organizatorem, a w czasie choroby żony - troskliwym mężem. Opis małżeństwa Iwaszkiewiczów w sumie był opisem kochających się ludzi. A to bardzo krzepiące w czasach rozwodów i nietrwałości uczuć.

Po drugie, książka jest znakomitym studium życia Kresowiaków, Polaków z 'głębokiej' Ukrainy, które to tereny Polska straciła już w 1918 roku. Autor z rozmachem i plastycznością opisał życie polskich dworków i rezydencji. Pokazuje kulturotwórczą rolę tych miejsc, ale i zróżnicowanie majątkowe! Zbiera nawet dane statystyczne z kilku miejscowości, podając liczbę mieszkańców polskich, ukraińskich i rosyjskich. Potem opisuje rewolucję, czasy gdy właściciele musieli opuścić dworki, a ich przedmioty często lądowały w ogniu lub w stawie, ale i często z ofiarnością były chronione.
Iwaszkiewicz opuścił swoją ukochaną Ukrainę, ale z tego co zrozumiałam czytając biografię, to zawsze czuł się Kresowiakiem, przybyszem z Kresów, Polakiem o śpiewnym akcencie. Już jego pierwsze podróże do 'centralnej Polski', ale i pierwsze lata w Warszawie, pokazały mu, że jest wewnętrznym imigrantem, że do Warszawy wniósł rozmach stepów, taką wewnętrzną świadomość polskiej kultury, ale i znajomość innych kultur. Ta alienacja wewnętrzna najpierw mu przeszkadzała, czyniła go obcym i dziwnym np. w Skamandrze, ale z czasem dała mu wiele siły do życia. Iwaszkiewicz znał języki obce, potrafił znaleźć się w nowym środowisku, przystosować się i znieść zmiany i koniec czegoś.

Książka wywarła na mnie ogromne wrażenie, po raz kolejny zachęciła do czytania książek Iwaszkiewicza i dała wiele pocieszenia, że nie wolno się bać, że nie wolno się poddawać, a ze złego można wyciągnąć wnioski na przyszłość.
Polecam gorąco. 
9 gwiazdek

Na koniec zacytuję wiersz Iwaszkiewicza z tomu 'Lato 1932"
Ja tylko tak udaję,
Że się nocy nie boję,
Kiedy w moim pokoju
Przed czarnym oknem stoję.

Aby spojrzeć na niebo
Siłą przymuszam siebie
I widzę straszne obłoki
I straszne gwiazdy na niebie.

I drzewo takie czarne
Co rośnie niedaleko,
Gdy schowam się do łóżka
Zostaje pod powieką.

Przyciskam się do piersi Twojej
Gdzie serce śpiewa,
A w nim prawdziwe szemrzą
Spokojne noce i drzewa.

7 komentarzy:

 1. Wierszy Iwaszkiewicza za bardzo nie lubię (zresztą niewiele ich znam), ale opowiadania uwielbiam. Czytałam je niemal wszystkie i mało które mi się nie podobało :) A o jego życiu czytałam trochę w dziennikach. Tak ciekawie piszesz o tej biografii, że poszukam jej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest to książka ciekawie napisana, taka panoramiczna. Szczerze mówiąc, to się zdziwiłam, bo sadziłam, że będzie nudna.
   Iwaszkiewicz pisze o przemijaniu, o świadomości końca rzeczy, ale i o zachwycie chwilą. Ale miłość i śmierć są chyba stałe w jego wierszach. I liście. Tak sobie przypominam....

   Usuń
 2. Jego życie na pewno było ciekawe. Może kiedyś wpadnie mi w ręce ta biografia :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Miałam takie same wrażenia. Książka jest pasjonująco napisana i szybko się ją czyta. Tomu drugiego jeszcze nie ma, jest w przygotowaniu. Długo go autor pisze, ale pewnie skrupulatnie bada:) Czekam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No, ja też. Na pewno materiału do ogarnięcia ma multum. Dzięki za informację.

   Usuń
 4. Dziwne że autor nie wspomniał nic o Zygmuncie Bartkiewiczu sąsiedzie zza miedzy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może go nie znał. A kto to taki?
   Albo to nie było na temat.

   Usuń

Dziękuję Wam za komentarze i odzew. Zawsze je czytam i w miarę możliwości staram się na nie odpowiadać. Pozwalam na umieszczanie komentarzy anonimowych, ale proszę o podpisywanie się. Jeśli jesteś blogerem, którego nie znam, a chciałbyś, żeby zajrzała na Twój blog, to daj link.
Usuwam komentarze rasistowskie i obraźliwe. To mój blog, więc nie widzę powodu, żebym miała znosić kalumnie na swój temat.
Jednakże zdarzało się, że blogger sam wrzucał całkiem sensowne komentarze do spamu. Nie zawsze zaglądam tam, więc wtedy napisz, to opublikuję.