piątek, 18 grudnia 2015

'Zdarzyło się naprawdę' - ciekawostki historyczne

Okładka książki Zdarzyło się naprawdę Jest to e-book, wydany przez wydawnictwo G+J, wydany 4 maja 2011. Liczy 220 stron. Są to teksty publikowane na łamach Focus Historia. Nie wiedziałam, że taka antologia ciekawostek historycznych istniała, ale któraś z księgarni internetowych 'dawała to w gratisie'. Przeczytałam zbiór rok temu z wielką ciekawością. W tym samym czasie czytałam 'Czas honoru', oglądałam odcinki, które ominęłam w telewizji, czytałam też wówczas 'Cichociemnych' Śledzińskiego. Czytałam też opowiadania Jacka Komudy o polskim oblężeniu Moskwy. Byłam więc 'na czasie z tematem'.
Książkę polecam i oceniam ją na 7 gwiazdek.

Oto moja opinia:
 Szczerze mówiąc nie wiedziałabym, że taka książka istnieje, gdyby nie akcja firmy Virtualo, no ale dowiedziałam się. Książka, zdaje się, z 2005 roku, jeszcze z czasów gdy żył Lech Kaczyński, a prezydent Bronisław Komorowski był posłem. Dlaczego o tym wspominam, bo postacie te występują w książce. Żeby zaciekawić, pojawia się ojciec braci Kaczyńskich w ciekawym eseju na temat powstania warszawskiego.
Jest to zbiór zwięzłych, ale treściwych esejów historycznych. Czyta się je dobrze, bo są ciekawe i urozmaicone, czyli, powiedzmy,po eseju na temat Katynia, mamy pracę o narkotykach w wojsku, albo katach Stalina albo awanturniku-bohaterze z Dywizjonu 303, czy głowie Cromwella, powstaniu gilotyny, czy ludożerstwie w dymitriadach (tak, okazuje się, że Komuda napisał prawdę - tak ja to podają pamiętniki uczestników).
Bardzo ciekawe rzeczy, ale to nie tylko ciekawostki. Ja zauważyłam myśl przewodnią. Uważam, że jest nią...Trylogia Sienkiewicza i model patriotyzmu w stylu bohaterskim. Bo już esej pierwszy o Katyniu podaje, iż zbrodnia katyńska mogła nie dojść do skutku, gdyby nie decyzja 'odgórna' polskich sił zbrojnych o poddawaniu się Armii Czerwonej bez walki. Potem była postawa honorowa pojmanych, którzy często mogli uciec po kryjomu. Ale byli ludźmi honoru, którzy dotrzymywali przysięgi. Czyli... 'Potop' - Kmicic.
W dalszych esejach mamy dymitriady i ludożerstwo. Ci, którzy znają pisarstwo Jacka Komudy, wiedzą, że on właśnie to opisał, i, moim zdaniem, próbował stawać w opozycji do Sienkiewicza.
Dalej, mamy postać Janusza Radziwiłła, nie tego sienkiewiczowskiego, ale z czasów II wojny światowej, i hrabiego Ronikiera, którzy w czasach wojny opowiedzieli się za tym, żeby nie kierować się 'mainstreamową' postawą niczym Wołodyjowski iść z szabelką na czołgi, ale próbować ocalić Rodaków. Janusz Radziwiłł pisał listy do Goeringa, spotykał się z nimi, i wiele spraw załatwił, np. esej podaje, że doprowadził do uwolnienie z obozów uwięzionych profesorów UJ. Hrabia Ronikier uważał, że powstanie warszawskie to zagłada Polaków. Czy miał rację? Wspomniano również tajemniczą śmierć marszałka Rydza-Śmigłego, o którym niektórzy historycy mówią,że chciał być opozycją dla Rządu Londyńskiego.
Nie mam jakiejś szerszej wiedzy na ten temat, ale moim zdaniem, jest to temat na szerszą dyskusję historyczną nad różnymi modelami polskiej postawy patriotycznej. Czy czasami warto jest stawiać wąsko pojęty honor ponad życie narodu? Pojawiają się od jakiegoś czasu w internecie artykuły na ten temat, ale według mnie są one populistyczne nieco, a brakuje solidnej dyskusji. Ta książka jest solidnym przyczynkiem.
Mamy tutaj też esej na temat syjonizmu w Europie w latach 30-tych XX wieku, już po Ustawach Norynberskich. Wynika z tego, że polski rząd popierał powstanie Państwa Izrael, które pozwoliłoby na emigrację wielu żydów europejskich, którzy już zaczęli mieć poczucie zagrożenia. Nie wszyscy, ale niektórzy. Okazuje się, że to Wielka Brytania blokowała ten projekt. Co więc wynika? Moim zdaniem to, że nic nie jest czarne albo białe. A we współczesnych mediach jest taka tendencja, żeby albo oskarżać, albo pisać sielankowo. W rzeczywistości było różnie.
Jest też w rej książce wiele innych artykułów, bardzo ciekawych, np. ten o narkotykach w wojsku przez stulecia. Napisałam o sprawach, które mnie zainteresowały, które, uważam, że są sprawami ważnymi dla mnie jako Polki.
Ciekawa książka, która polecam. 
7 gwiazdek

6 komentarzy:

 1. Brzmi naprawdę ciekawie, choć okładka jakoś specjalnie nie zachęca... :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie ta okładka skojarzyła się z Katyniem. Więc spodziewałam się czegoś ciekawego.

   Usuń
 2. Dobrze, że w ebookach okładka nie jest istotna... A, że lubię historię, to myślę, że książka mogłaby mi się spodobać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Miałam okazję poznać tą książkę :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarze.

Wiecie, że usunę komentarze rasistowskie i obraźliwe. Dziękuję za uwagi.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Więcej- kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje zdjęcia

Więcej- kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje zdjęcia
Wschód słońca

Więcej: kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje stosiki

Więcej: kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje stosiki
Stosik na czerwiec 2018

Zapraszam też do mojego drugiego bloga - o poezji i obrazach pt. Z poetyckiej półki Łęckiej...