czwartek, 14 stycznia 2016

Jerzy Kukuczka 'Mój pionowy świat czyli 14x8000 metrów'

Okładka książki Mój pionowy światNie jestem typem alpinisty, a nawet na drabinę wchodzę tylko na czwarty szczebel, jednakże wspomnienia himalaistów, alpinistów i taterników uwielbiam czytać. Są to książki bardzo pocieszające, takie opowieści o sile ducha, o woli walki z przeciwnościami, książki, w których nie ma polityki, za to jest człowiek i żywioł natury. 
Wydanie, które widzimy po lewej, pochodzi od wydawnictwa MacSystem z roku 2008. Jest też wydanie wcześniejsze, z roku 1995 od Wydawnictwa AT London:
Okładka książki Mój pionowy świat czyli 14 x 8000 metrów
Pamiętam, gdy byłam mała, ale na tyle duża, że już pamiętałam i kojarzyłam fakty, gdy Polskę obiegła wieść, że Jerzy Kukuczka zginął w Himalajach. Ważna postać dla Polaków w tamtych czasach, jak myślałam z perspektywy dziecka. 
Jerzy Kukuczka
Jerzy Kukuczka, źródło zdjęcia: http://wyborcza.pl/duzyformat/1,142471,17142582,Wojciech_Kukuczka__Nie_jestem_synem_ojca.html

W tej książce Kukuczka opisuje warunki i okoliczności, gdy zdobywał 14 ośmiotysięczników. Mówi o tym, jak to zdobywano fundusze i materiały w komunistycznych czasach, jak to wyposażenie i nasze polskie dewizy różniły się od tych Zachodnich, o warunkach w górach, opowiada o przyjaciołach i rywalach, w tym o Reinholdzie Messnerze, z którym konkurował w zdobyciu tych 14 ośmiotysięczników i o tym, jak ich osiągnięcia i trasy się od siebie różniły. Każda góra została rozrysowana i podano trasę. 
źródło: http://drytooling.com.pl/med/galerie/jerzy-kukuczka/jerzy-kukuczka16-932

Bardzo tragiczne są opisy śmierci dwóch przyjaciół, w tym Tadeusza Piotrowskiego, którego wspomnienia górskie też czytałam.
12_1985_NP_Jerzy Kukuczka_169X
Fotografia z ostatniej, zakończonej śmiercią, wspinaczki Tadeusza Piotrowskiego na Nanga Parbat, opisanej w książce. Źródło zdjęcia: http://tadeuszpiotrowski.danutapiotrowska.pl/1985-nanga-parbat/

Po co takiemu nizinnemu człowiekowi jak ja książki o górach? BO uczą mnie pokory wobec natury. Mieszkam w takim końcu Polski, gdzie zimy są 'z rozmachem', lata upalne i w ogóle trzeba się dostosować. I tego uczą książki alpinistów.
Kukuczka opowiada też o tym, że wspinał się, gdy urodzili mu się synowie. Inni jego przyjaciele też szli w góry, gdy ich żony były w ciąży. Jaki więc musieli oni mieć przymus wewnętrzny, żeby iść i zostawić rodzinę! Nie potępiam, ale próbuję zrozumieć.

Jeśli chodzi o uczucia tam hen w górach, to książka Kukuczki nie jest najgłębszym przykładem. Są bardziej emocjonalne wspomnienia. Kukuczka pisze po żołniersku, i nie roztkliwia się nad sobą. Mówi, było tak i tak, wszedłem. Za to obszernie opisuje warunki wejścia i zejścia.
Myślę, że książka jest warta przeczytania. 
6 gwiazdek

3 komentarze:

 1. Na pewno się skuszę. Lubię taką tematykę.


  Pozdrawiam cieplutko!
  http://tylkomagiaslowa.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Oj nie lubimy takich książek :)

  Pozdrawiamy gorąco i zapraszamy do nas :)
  rodzinne-czytanie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję Wam za komentarze i odzew. Zawsze je czytam i w miarę możliwości staram się na nie odpowiadać. Pozwalam na umieszczanie komentarzy anonimowych, ale proszę o podpisywanie się. Jeśli jesteś blogerem, którego nie znam, a chciałbyś, żeby zajrzała na Twój blog, to daj link.
Usuwam komentarze rasistowskie i obraźliwe. To mój blog, więc nie widzę powodu, żebym miała znosić kalumnie na swój temat.
Jednakże zdarzało się, że blogger sam wrzucał całkiem sensowne komentarze do spamu. Nie zawsze zaglądam tam, więc wtedy napisz, to opublikuję.