poniedziałek, 25 stycznia 2016

Joanna M. Chmielewska 'Pod Wędrownym Aniołem' - o zmianach w życiu, Szklarskiej Porębie i wrastaniu w nowe miejsce.

 RECENZJA PREMIEROWA
Do sięgnięcia po tę książkę skłoniło mnie miejsce akcji - Szklarska Poręba, Sudety. Tam urodził się mój tato i gdyby nie pomysły mich dziadków to może i ja bym się tam urodziła. To jest ciekawe miejsce - takie, można rzec, historyczne.
Książka ukazała się 13 stycznia 2016 roku w wydawnictwie MG.
Gdy wpiszemy w Google nazwę pensjonatu, wyskoczy nam strona Dom Pod Wędrownym Aniołem, a tam galeria zdjęć i inne ciekawe rzeczy. 
http://www.podwedrownymaniolem.wszklarskiej.pl/4350,galeria.html
Więc stwierdziłam, że sięgnę do tej książki. Już pierwsze spojrzenie na tę książkę sprawia, że mamy ochotę ją otworzyć i przeczytać. Książka jest bowiem ładnie wydana, w twardej okładce. W środku są liczne fotografie. Jednym słowem, bardzo zachęcająca książka.


Od polskiego przybycia na Ziemie Odzyskane minęło już troszkę czasu, już i Polacy się tam zagnieździli i nabrali korzeni, więc można spokojnie napisać o tych ziemiach, bez palenia wszystkiego, co kojarzy się z dawnymi mieszkańcami tych ziem, Niemcami. A miejsce jest ciekawe, bo nie dość, że mieszka tam Duch Gór! (będę czytać książkę, którą mam już na półce), to w dodatku kiedyś mieszkał tam słynny Noblista Gerhart Johann Robert Hauptmann – niemiecki dramaturg i powieściopisarz, laureat literackiej Nagrody Nobla w 1912, przedstawiciel nurtu naturalistycznego w teatrze.Znalezione obrazy dla zapytania HAuptmann,
Carl Hauptmann
Carl Hauptmann, pisarz niemiecki
Znalezione obrazy dla zapytania Carl Hauptmann, oraz
Vlastimil Hofman, Madonna. 1909. Olej na płótnie. 60 x 60 cm. Galeria Obrazów, Lwów.
Wlastimil Hofman
Wlastimil Hofman, właśc. Vlastimil Hofmann – polski malarz, przedstawiciel symbolizmu.Znalezione obrazy dla zapytania Wlastimil Hofman
Wiedziałam, że taka autorka jak Joanna M. (Maria) Chmielewska istnieje, ale nie czytałam żadnej z jej książek. Nie znałam stylu jej pisarstwa, no nic. Dopiero teraz. Pani Chmielewska (po mężu, jak przeczytałam w książce), jest autorką książek dla dzieci i dorosłych. W 'Pod Wędrownym Aniołem' wspomina o książkach które pisała tak ciekawie, że aż chcę je przeczytać:
Okładka książki Mąż zastępczyOkładka książki Karminowy szalOkładka książki Poduszka w różowe słonieOkładka książki Sukienka z mgieł
Książka napisana jest lekkim, ciekawym i dotykającym istoty rzeczy językiem. Czyta się ją lekko i z przejęciem.
Autorka opisuje zmianę w swoim życiu, jak to mając dość życia w Gryficach i nie wyobrażając sobie pracy w szkole przez następne 25 lat (rozumiem, pracowałam, i w koszmarach nocnych ławkami i tablicą 'meblowałam' wyobrażenie czyśćca) wzięli kredyt w euro (bardzo ciekawy wątek!) i przeprowadzili się do Szklarskiej Poręby.
Książka opisuje tę przeprowadzkę, aklimatyzację rodziny w nowym miejscu (najbardziej ciekawiło mnie zadomawianie się męża, przemiłego człowieka i córeczki Julki, wspaniałej dziewuszki), przebudowę pensjonatu, poznawanie ludzi, szukanie pracy, zwiedzanie różnych muzeów i szlaków. Sama autorka jest osobą serdeczną i pozytywnie nastawioną do świata, ciekawą ludzi, którą to cechę w ludziach cenię bardzo, patrzącą na pamiątki o dawnych mieszkańcach bez uprzedzeń narodowościowych, jako o ludziach, którzy przeżyli swoje życie, namiętności, pasje i niepowodzenia.
Zdjęcia, zamieszczone w książce, unaoczniają te odkrycia.

Książka jest pozytywna, pełna nadziei i drobnych radości. Zdecydowanie warto po nią sięgnąć.
6 gwiazdek 
Za książkę dziękuję wydawnictwu MG:
uc?export=download&id=0B_-TXCvN-hX-N

5 komentarzy:

 1. Chmielewskiej czytałam jedynie "Poduszkę w różowe słonie"... co do tej pozycji: sięgnę po nią przy okazji z chęcią :)
  Pozdrawiam
  ksiazki-inna-rzeczywistosc.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeszcze się nie zderzyłam z autorką, ale wiem, że koniecznie trzeba nadrobić zaległości ;)

  Pozdrawiam i zapraszam do siebie ;)
  http://tylkomagiaslowa.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie znam jeszcze tej autorki, ale nazwisko kojarzę. Do Szklarskiej Poręby sama chętnie bym się wybrała :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka już do mnie dotarła. Będę ją niebawem czytać ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Też przeczytałam i mam zamiar sięgnąć po inne książki Pani Joanny:)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję Wam za komentarze i odzew. Zawsze je czytam i w miarę możliwości staram się na nie odpowiadać. Pozwalam na umieszczanie komentarzy anonimowych, ale proszę o podpisywanie się. Jeśli jesteś blogerem, którego nie znam, a chciałbyś, żeby zajrzała na Twój blog, to daj link.
Usuwam komentarze rasistowskie i obraźliwe. To mój blog, więc nie widzę powodu, żebym miała znosić kalumnie na swój temat.
Jednakże zdarzało się, że blogger sam wrzucał całkiem sensowne komentarze do spamu. Nie zawsze zaglądam tam, więc wtedy napisz, to opublikuję.