piątek, 29 stycznia 2016

Parnaz Foroutan 'Dziewczna z ogrodu' - o obsesji posiadania dziecka i i kobietach w Iranie

RECENZJA PREMIEROWA
Wydawnictwo Kobiece, literatura kobieca, opowieść o kobietach. Mocna rzecz i bardzo ciekawa. Podejmuje wątek bardzo ważny w życiu kobiet z różnych kultur, teraz i kiedyś. O dziecku, o przedłużeniu rodu, o potomstwie, o jego pragnieniu i przymusie posiadania, bo żonę, która 'nie dała' dziecka, można 'oddalić'? Tak było i jest w niektórych kulturach. U nas nie, ale czasami pragnienie posiadania dziecka przysłania nam wszystkie inne pragnienia w życiu. 
Książka ukazała się 25 stycznia 2016 roku, kilka dni temu, w Wydawnictwie Kobiece. Oryginalny tytuł to 'The Girl from the Garden', a książka jest debiutem autorki. Oto biogram ze strony wydawnictwa:
autorka
Parnaz Foroutan jest uznawana przez krytykę światową za jedną z najbardziej obiecujących pisarek młodego pokolenia. Urodziła się i wczesne lata dzieciństwa spędziła w Iranie. Gdy miała pięć lat, wraz z rodzicami wyemigrowała do Europy, a następnie do Kanady. Za powieść Dziewczyna z ogrodu, której fabuła bazuje na prawdziwej historii rodzinnej autorki, otrzymała prestiżowe stypendium PEN Clubu oraz grant Elizabeth George Foundation przyznawany utalentowanym pisarzom. Została nominowana do renomowanego programu stypendialnego Hedgebrook. Obecnie mieszka w Los Angeles z mężem i dwojgiem dzieci.

Autorka opisuje Iran z czasów okupacji radzieckiej. Rodzina żydowska, ale kultura bliskowschodnia. Wielożeństwo - nie wiem, czy w religii żydowskiej istniało? Harem, wielka rodzina - dwóch braci, ich matka, i synowe, do tego dzieci. Już widać, że w tym 'babińcu' są intrygi i podgryzanie sobie dyskretnie, ale złośliwie i skutecznie, o czym tylko kobiety mogą mieć wyobrażenie. Narracja prowadzona jest z perspektywy wspomnień wnuczki Mahbube, która po zmianach w tym kraju na starość zamieszkała w Los Angeles. Pyta również sędziwą Rebekę o swoją matkę, której nie pamięta, ale otrzymuje zdawkowe odpowiedzi. Mahbube kocha ogród i rośliny, które przypominają jej dom. Idzie więc do ogrodu, gdzie obrazy z przeszłości rodziny 'spływają na nią'.

I ta opowieść jest osnową książki. Wygląda na to, że pragnienie potomka cechuje wszystkich w tej rodzinie, mężczyzn i kobiety. Jest wyznacznikiem 'kobiecości' i 'męskości' w społeczeństwie. Bezdzietnych nikt tam nie szanuje. Jeden brat poślubił Chorszid, a drugi - Rachel. Obie to dziewczynki, które w chwili przedstawienia ich przyszłej teściowej i mężowi są dziewczynkami bawiącymi się lalkami! Rachel mając 15 lat jest już od 3 lat mężatką! Chorszid podobnie. Książka ukazuje życie codzienne i zwyczaje tego wielkiego domu, z perspektywy kobiet. Powrót do domu byłby wstydem dla rodziny, więc taka młoda małżonka robi wszystko, żeby dać mężowi syna. Samotność, rywalizacja, osamotnienie psychiczne powodują różne reakcje u dziewcząt. Jedna staje się życzliwa dla świata, a druga coraz bardziej rozżalona, złośliwa i bezwzględna.
Czytałam tę historię z przejęciem i wypiekami na twarzy. Książka jest ciekawa, bo nie ma w niej schematycznych ról. Zło czy dobro postaci wynika z ich życia, losów i wnętrza. Wszyscy tam się miotają. Najtragiczniejszą postacią jest pojawiająca się w połowie książki Kokab. Ta jest dojrzałą kobietą, która utraciła dziecko, której mąż zabrał córkę. I to ona najbardziej jest świadoma tragizmu każdej z tych kobiet, niemożności wybrnięcia z tego labiryntu. Ona wie ile kosztuje macierzyństwo w świecie zdominowanym przez mężczyzn, w którym kobieta jest dodatkiem do męża.

Córka jednej z nich, Mahbube wyjechała do Los Angeles, swoją determinacją doprowadziła do tego, że uczyła się w szkole! Nie była więc analfabetką. Ale w Los Angeles tęskni za Iranem, za rodziną. O sobie mówi, że jest jak Odys. Watek Mahbube jest poetycki i liryczny.
A zarazem pokazuje, iż nie jest łatwo przyjść z zewnątrz do świata Bliskowschodniego z gotowymi, europejskimi receptami na wyzwolenie kobiet.
Książka porusza, wzrusza i ciekawi. Polecam! 
7 gwiazdek
Za książkę do recenzji dziękuję Wydawnictwu Kobiece:
 Wydawnictwo Kobiece

8 komentarzy:

 1. Jestem tej opowieści ogromnie ciekawa. Myślę, że szybko wskoczy na moją listę "muszę przeczytać" - tym bardziej, że lubię takie klimaty :)
  Pozdrawiam
  ksiazki-inna-rzeczywistosc.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zatem miłej lektury, a Twój blog nawiedzam regularnie.

   Usuń
 2. Na pewno sięgniemy w najbliższym czasie!

  Buziaczki! ♥
  Zapraszamy do nas :)
  rodzinne-czytanie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Mocno zazdroszczę przeczytania tej książki. To druga recenzja, ale jestem tak zachwycona książką, że chyba bardziej się nie da! ;)


  Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do siebie,
  http://tylkomagiaslowa.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zatem miłej lektury, a Twój blog nawiedzam regularnie.

   Usuń
 4. Wszystkie książki z tego wydawnictwa idealnie wpisują się w gust mojej mamy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widziałam., że mają wiele ciekawych książek.

   Usuń
 5. Kolejna zachęcająca recenzja tej książki, na pewno po nią sięgnę w wolnym czasie ! :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarze.

Wiecie, że usunę komentarze rasistowskie i obraźliwe. Dziękuję za uwagi.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Więcej- kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje zdjęcia

Więcej- kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje zdjęcia
Wyżyna Lubelska

Więcej: kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje stosiki

Więcej: kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje stosiki
Stosik na lato 2018

Zapraszam też do mojego drugiego bloga - o poezji i obrazach pt. Z poetyckiej półki Łęckiej...