sobota, 27 lutego 2016

Dorota Gąsiorowska 'Primabalerina' - - romans krakowsko-lwowski i powieść o docieraniu do korzeni

RECENZJA PREMIEROWA
Książka ukazała się 15 lutego 2016 roku w wydawnictwie Między Słowami. 
Autorka jest już znana czytelniczkom z dwutomowej opowieści o Łucji:
Znalezione obrazy dla zapytania dorota gąsiorowskaZnalezione obrazy dla zapytania dorota gąsiorowska 

 Recenzowałam już Marzenie Łucji

Znalezione obrazy dla zapytania dorota gąsiorowskaAutorka, jak informuje biogram na stronie znak.com.pl (ur. 1975) – to nowa mistrzyni powieści obyczajowej. Z wykształcenia jest specjalistką ds. marketingu. Przez kilka lat mieszkała w Krakowie, potem przeniosła się z rodziną na do domu za miastem. Od zawsze pisała ale tylko do szuflady. W końcu zdecydowała się przesłać swój debiut do wydawnictwa. Urzekła wszystkich. Jej dwie powieści - "Obietnica Łucji" i "Marzenie Łucji" stały się bestsellerami.Nowa książka pani Doroty Gąsiorowskiej spodobała mi się bardzo. O ile dwie wcześniejsze powieści autorki bazowały na motywie przeniesienia się z miasta na wieś i tam szukania szczęścia, to najnowsza powieść 'Primabalerina' jest inna i zaskakuje. Jest to opowieść o poszukiwaniu prawdy o sobie i odkrywaniu tej prawdy przez dwie kobiety, które los połączył z sobą w domu spokojnej starości w Maciejowicach. Jedna jest leciwą pensjonariuszką Irmą, a druga trzydziestodwuletnią pracownicą Niną.
Książka jest ciekawa, akcja szybka i wartka. Rozgrywa się w Krakowie oraz we współczesnym Lwowie i na Krymie. Nie jest to powieść o Kresach, ale o współczesnym Lwowie. Jest to piękny nastrojowy romans, ze wszystkimi elementami tego gatunku: bohaterka - piękna i tajemnicza, zwroty akcji i poszukiwanie szczęścia, przedmioty, które wiążą się z zagadkami z przeszłości, protagoniści i antagoniści. I zakończenie - rozładowujące napięcie. Sceneria jest piękna i pełna zabytków, piękna, sztuki i romantycznych miejsc.
Książkę czytało mi się bardzo dobrze, z biciem serca i ciekawością o losy Niny i o odkrycie zagadki rodzinnej. To ciepła, piękna powieść i wspaniały nastrojowy romans.
Bardzo mi się podoba ten nowy trend w powieściach obyczajowych, żeby pokazywać przeszłość starszych ludzi, żeby romans dotyczył ich, żeby widzieć w nich ludzi, którzy przeżyli wspaniałe uczucia, że wciąż pragną tego, co wszyscy. Tutaj autorka idzie do domu starców, ale i do klasztornego sierocińca i pokazuje te miejsca z dobrej strony, poprzez pracę i serce jakie wkładają pracownicy w to, żeby dzieci albo ludzie starsi byli szczęśliwi. Książka jest wielką dawką mądrego optymizmu i pokazania, że możemy być szczęśliwi z takim życiem, jakie mamy. Trzeba tylko umieć znaleźć wokół siebie prawdziwych życzliwych przyjaciół i dostrzec piękno w małych przedmiotach: obrazku, melodii pozytywki itd. 
7 gwiazdek
Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Między Słowami
 Znalezione obrazy dla zapytania Miedzy słowami logo i stronie znak.com.pl
Znalezione obrazy dla zapytania Znak.com.pl

6 komentarzy:

 1. Jeszcze nie czytałam książek tej autorki, muszę nadrobić braki!

  OdpowiedzUsuń
 2. Oj całkowicie się z Tobą zgadzam. W porównaniu z innymi książkami autorki ta wypada o wiele lepiej. Ciekawa i godna polecenia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I mądra - z mądrym przesłaniem. Myślę, ze podbije ona serca czytelniczek i czytelników.

   Usuń
 3. Również nie czytałam jeszcze książek Pani Gąsiorowskiej, a skoro ta jest lepsza od poprzednich to chętnie się zabiorę ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Akcja rozgrywa się w bardzo ciekawych miejscach. Może będę miała okazję przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pani Kordel organizuje na blogu możliwość wygrania książki i zadania pytań autorce: http://magdalenakordel.blogspot.com/2016/02/sakiewka-z-pytaniami.html

   Usuń

Dziękuję Wam za komentarze i odzew. Zawsze je czytam i w miarę możliwości staram się na nie odpowiadać. Pozwalam na umieszczanie komentarzy anonimowych, ale proszę o podpisywanie się. Jeśli jesteś blogerem, którego nie znam, a chciałbyś, żeby zajrzała na Twój blog, to daj link.
Usuwam komentarze rasistowskie i obraźliwe. To mój blog, więc nie widzę powodu, żebym miała znosić kalumnie na swój temat.
Jednakże zdarzało się, że blogger sam wrzucał całkiem sensowne komentarze do spamu. Nie zawsze zaglądam tam, więc wtedy napisz, to opublikuję.