sobota, 20 lutego 2016

Jacek Cygan 'Przeznaczenie, traf, przypadek"
Jest to zbiór 26 opowiadań o ludziach. Zgodnie z tytułem są to różne historie, które łączy pytanie o to, czy w różnych przypadkach z życia ludzi, kieruje przeznaczenie, traf czy przypadek. Ważne motywy w tych opowiadaniach to miłość, małżeństwo, przemijanie, poczucie niespełnienia albo poszukiwanie spełnienia, tęsknota, starość, poczucie opuszczenia. Pieniądze w tych opowiadaniach pomagają w osiągnięciu pełni, albo przeszkadzają. Wszystko zależy od ludzi. I każdy dostaje kolejną szansę. Ale jest jeden człowiek kompletnie zły: 'garniturowiec' od PR-u, który za 3 miliony złotych zniszczył życie niewinnego, ;kryształowego' człowieka i jego rodziny. 
Ujęły mnie opowiadania o trzech listkach trzymających chorego przy życiu oraz o sędziwym profesorze, który idzie przez park i słyszy dzień dobry. Kto pamięta o nim? Ale najpiękniejsze było opowiadanie o emerycie, który zaczął się przebierać za kobietę, bo wyczytał, że kobiety żyją dłużej.Rozejrzał się i stwierdził, że jego rówieśnicy są smutni i drętwi, natomiast kobiety - cieszą się życiem. Puenty nie zdradzę, ale jest poruszająca. 
Naprawdę polecam, to bardzo dojrzałe, pięknie napisane opowiadania, do których będę wielokrotnie wracać, bo to wielka czytelnicza uczta.
10 gwiazdek

Z udostępnienie książki dziękuję wydawnictwu Znak Literanova

6 komentarzy:

 1. A ja nic nie wiedziałam, że mój ukochany tekściarz to nie tylko poeta.
  Pięknie wydana książka przyciąga mój wzrok a Twój wpis już mi pobudził apetyt. Ja lubię krótkie formy a te z pewnością są w klimacie jaki lubię.....

  Miłej soboty Izo....

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak myślałam, że Ci się spodobają .... Ja też nie wiedziałam. Przypadkiem książkę wypatrzyłam na stronie znaku.
  Warto je kupić, bo będzie się do nich wracać i wracać.

  Miłej soboty również. Pizzę mam piec. Będzie smacznie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie miałam pojęcia że Jacek Cygan wydał książkę, jestem jej bardzo ciekawa, tekściarzem jest świetnym. Zdecydowanie do przeczytania. Pozdrawiam ciepło.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo. Tak, napisał i książka jest bardzo dobra.

   Usuń
 4. Już tak dawno nie widziałam tego pana. Nie miałam pojęcia o tym, że napisał książkę. Kusisz wysoką oceną więc nie pozostaje mi nic innego aniżeli ją poznać. Muszę dopaść tę publikację :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam gorąco. Ja też spróbuję 'dorwać' pana Cygana, bo chciałabym przeprowadzić z nim wywiad. No zobaczę.

   Usuń

Dziękuję za komentarze.

Wiecie, że usunę komentarze rasistowskie i obraźliwe. Dziękuję za uwagi.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Top Commentators Widget for Blogger Blogspot with Avatars