wtorek, 16 lutego 2016

Maria Kuncewiczowa 'Przezrocza. Notatki włoskie' - polska pisarka o Włoszech, papieżu i cywilizacji chrześcijańskiej

Zdjęcie z książki - autorka, Maria Kuncewiczowa z mężem Jerzym
Nazwisko Maria Kuncewiczowa kojarzy mi się w dobrą polską literaturą i bardzo się ucieszyłam, gdy w Taniej Książce wypatrzyłam tę książkę w cenie 5 zł. To był dobrze spożytkowany pieniążek. 
Wydanie to pochodzi z 2010 roku od wydawnictwa Feeria. Jest to wydanie drugie książki, jak napisano, pełne, zawierające w 2 miejscach wycięte przez cenzurę fragmenty. 
 Pierwsze wydanie pochodzi z wydawnictwa PAX z 1985 roku. 
Autorka jest znana z literatury międzywojennej jako autorka 'Cudzoziemki' i 'Dwóch księżyców', ale i niektórym z powojennej książki 'Tristan 1946', którą mam przyjemność posiadać. Napisała sporo książek, w tym opowiadania, felietony, powieści. Autorka wstępu do 'Przezroczy' mówi również o jej wielkiej roli dla szerzenia polskiej kultury za granicą po 1945 roku. W latach 1962–1968 wykładała literaturę polską na University of Chicago. Kuncewiczowa opracowała anglojęzyczny przewodnik po literaturze polskiej The Modern Polish Prose (1945) oraz antologię polskiej literatury współczesnej w języku angielskim The Modern Polish Mind (1962). Zawsze bardzo kochała Polskę i w 1969 roku do Polski powróciła. Spędzała miesiące zimowe we Włoszech, a letnie w domu rodzinnym sprzed wojny w Kazimierzu Dolnym. Dom ten stanowi od 2005 oddział Muzeum Nadwiślańskiego. 
Na fotografiach z książki widać elegancką panią, pełną klasy, trochę podobną do mojej cioci. Ale mi podoba się również inne zdjęcie autorki, z młodości. Oto ono:
źródło zdjęcia:https://www.ngopole.pl/2012/10/30/czy-wiesz-ze-125/

Książka nie jest prosta, bo nie podaje myśli wprost. Mi przypomina stylem eseje Herberta czy prozę Iwaszkiewicza. Piękny jest język tekstów. 

Notatki dotyczą pobytu autorki wraz z mężem we Włoszech w latach 70-tych. Opisuje w nich to co widziała w tym czasie, a więc ulice, kawiarnie, to, czym żyły Włochy (strajki uczniów, porwanie chrześcijańskiego polityka Aldo Moro, jego zabójstwo przez Czerwone Brygady, następnie proces Czerwonych Brygad, ale i wybór papieża Jana Pawła II oraz obserwacje zakonnic w Domu Pielgrzyma.

Moje wrażenia z tej książki są refleksyjne. To, co mnie uderzyło to fakt, iż zmiany społeczne i obyczajowe, które w latach 70-tych dziwiły tak autorkę, przyszły teraz do nas. A więc życie tu i teraz, a więc jakiś taki schyłek humanizmu opartego na wartościach chrześcijańskich (nie mówię o mediach z katolickością na etykiecie, bo nie o tym pisała Maria Kuncewiczowa, ale o tragicznym dylemacie w polityce: czy ulec terrorystom, czy zaś poświęcić życie Aldo Moro? Co jest ważniejsze: korzyści czy życie ludzkie?). Co jeszcze przyszło do Polski? Ano strajki młodzieży, czy raczej roszczeniowość ludzi, to co dziwiło w latach 70-tych panią Kuncewiczową we Włoszech, że uczniowie wyszli na ulice i domagali się 'trój dla każdego'.
Wiele uwagi autorka poświęciła Janowi Pawłowi II i całemu fenomenowi tego świetnego papieża, tego przełomowego papieża. Będąc na audiencjach przez 1978 roku, opisuje przełomowość Jana Pawła II. Opisuje też anegdoty związane z audiencjami, w których uczestniczyli z mężem trzykrotnie.
Wydaje się, że Maria Kuncewiczowa w 'Przezroczach' snuje refleksje nad kondycją Europy i całej kultury chrześcijańskiej u schyłku XX wieku, ale wszystko to jest czynione dyskretnie, nie wprost.
To piękna książka, nad którą warto się zatrzymać. 
8 gwiazdek

7 komentarzy:

 1. Bardzo mnie tą książką zainteresowałaś...a tak w ogóle to muszę poznać Kuncewiczową bliżej, a mam opócz "Tristana...", którego czytałam i "Cudzoziemki", z której Roża już zawsze będzie mi się kojarzyć z Haliną Mikołajską a jej mąż z Czesławem Wołłejką, jeszcze jej inne książki.....Trzeba chłonąć w siebie ten piękny język jakim kiedyś pisano....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dawno nie czytałam 'Tristana'. Muszę sięgnąć. Ale mam jedno takie nieodłączne skojarzenie z tą książką. Jest to 'Izolda' w wykonaniu pana Wodeckiego.

   Usuń
 2. Miło, że znajdzie się jeszcze ktoś taki jak Ty promujące tego typu książki, choć pisana trudnym językiem, to jednak znajdują się młodzi gustujący w literaturze skłaniającej do refleksji i analizy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze miałam odmienny gust czytelniczy :) Ale mam nadzieję, że jest nas więcej/////

   Usuń
 3. Bardzo spodobał mi się jeden z pańskich wypowiedzi czy mogła bym prosić o kontakt?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kontakt podaję u góry w notce o sobie. Email: renax79@wp.pl

   Usuń
 4. Jeśli chodzi o Kuncewiczową, to czytałam "Cudzoziemkę" oraz "Tristana 1946". Dobrze, że udało Ci się sięgnąć po wydanie, bez cięć dokonanych przez cenzurę. Zainteresowały mnie te refleksje i to, jak pisarka widzi świat lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję Wam za komentarze i odzew. Zawsze je czytam i w miarę możliwości staram się na nie odpowiadać. Pozwalam na umieszczanie komentarzy anonimowych, ale proszę o podpisywanie się. Jeśli jesteś blogerem, którego nie znam, a chciałbyś, żeby zajrzała na Twój blog, to daj link.
Usuwam komentarze rasistowskie i obraźliwe. To mój blog, więc nie widzę powodu, żebym miała znosić kalumnie na swój temat.
Jednakże zdarzało się, że blogger sam wrzucał całkiem sensowne komentarze do spamu. Nie zawsze zaglądam tam, więc wtedy napisz, to opublikuję.