środa, 17 lutego 2016

Michaela De Prince i Elaine De Prince 'Wytańczyć marzenia. Historia osieroconej czarnoskórej dziewczynki, która stała się słynną primabaleriną'RECENZJA PRZEDPREMIEROWA

Książka ukaże się 26 lutego 2016 roku w Wydawnictwie Kobiece.
 
Bardzo mnie urzekła i oczarowała ta książka. Jest napisana prostym językiem, ale obrazowym. To historia prawdziwa, z życia wzięta, i można by ją było napisać epatując cierpieniem. Ale napisała ją autorka inaczej, pozytywnie. Z każdego zdarzenia w jej życiu wyciąga wnioski na przyszłość albo przynajmniej coś, co pozwalało jej przetrwać. Jest to więc bardzo pozytywna opowieść. Ku pokrzepieniu serc, taka, dzięki której przywrócimy w sobie wiarę w ludzi. 
Artykuł o niej w Dailymail

Ale od początku. To historia życia i szczęśliwych oraz tragicznych trafów losu, które pozwoliły małej dziewczynce z ogarniętej wojną Sierra Leone, wtedy jeszcze nazywającej się Mabinty Bangura, dotkniętej bielactwem skóry, co w Afryce jest oznaką nieszczęścia, jedynej córki swoich rodziców, co w Afryce jest dyshonorem dla rodziców, uczonej przez nich czytać, kochanej, co tam było rzadkością. 
Michaela De Prince, źródło zdjęcia: http://www.operaballet.nl/en/node/2321

Potem przyszły na nią nieszczęścia: zamordowanie rodziców, sierociniec, wojna domowa i zabójstwa na ulicach, aż wreszcie adopcja do Ameryki, w ostatniej chwili, bo nie planowano jej adoptować. W tym afrykańskim piekle miała szczęście, a nadzieję dawało jej zdjęcie baletnicy z okładki starej gazety. Potem, już w Stanach, już jako Michaela starała się zostać baletnicą. I została dzięki ciężkiej pracy, ale i wsparciu rodziców. W środowisku baletu klasycznego musiała przełamać kolejne bariery, rasizmu i uprzedzeń.
Historia jest bardzo dynamiczna, bardzo emocjonalna i bardzo pozytywna. Potrzeba nam takich wśród zalewu nieszczęść, wylewających się z telewizji. Jest to opowieść o tym, że warto mieć marzenia.
http://www.operaballet.nl/sites/default/files/michaelanews.jpg
Kadr z baletu 'Jezioro Łabędzie' Swan Lake ch: Rudi van Dantzig w Dutch National Ballet w 2014 roku, w którym tańczy Michaela De Prince. Źródło zdjęcia: http://www.operaballet.nl/sites/default/files/michaelanews.jpg

Ale w tle jest to też opowieść o czarnoskórej 'uchodźczyni' do USA. W dobrym momencie się ta książka ukazała. Może przełamie narastający mur agresji, na który dzieci nie zasługują. Z wielką przyjemnością czytałam o rodzicach tej dziewczynki, rodzinie De Prince'ów ze Stanów, którzy mieli odwagę adoptować trzy dziewczynki z ogarniętych wojną krajów. A że to był 'zawodowy' sierociniec oferujący dzieci? Dla Michaeli to nieważne. Ważne że ocalała. 
https://bassperformancehall.files.wordpress.com/2013/07/michaela-deprince-in-black-swan-2-photo-by-rachel-neville.jpg
Michela w balecie 'Czarny Łabędź' w
Dance Theatre Of Harlem, źródło zdjęcia: http://www.stylepinner.com/michaela-deprince-dance-theatre/bWljaGFlbGEtZGVwcmluY2UtZGFuY2UtdGhlYXRyZQ/

Bardzo wiele mam ciepłych uczuć wobec Elaine De PRince, adopcyjnej matki dziewczynki, współautorki książki i współautorki sukcesu dziewczyny. 
Michaela with her adoptive mother Elaine
Michela z adopcyjną matką Elaine, źródło zdjęcia: http://www.dailymail.co.uk/home/you/article-2878902/Into-impossible-One-girl-s-incredible-journey-war-torn-Sierra-Leone-international-ballet-stardom.html

 Jest to prawdziwa matka, taka, która robi wszystko dla swoich dzieci, która nocami szyje tutu dla córki, która rezygnuje z wygód, bo trzeba opłacić szkołę. Ja takich rodziców miałam i wielką jest dla mnie radością, żeby i dzieci adoptowane takiej rodziny doświadczyły.
Książę polecam

6 gwiazdek 

Za książkę do recenzji dziękuję Wydawnictwu Kobiece
Wydawnictwo Kobiecez książką kobiecie do twarzy

8 komentarzy:

 1. Książka idealna dla nas. Brzmi świetnie!

  Buziaczki! ♥
  Zapraszamy do nas :)
  rodzinne-czytanie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To świetna książka. Nawet moja mama się zainteresowała.

   Usuń
 2. Życie kreuje losy......interesująca opowieść....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, aż nie do wiary, że to prawda. A sprawdzałam w googlach. Prawda.
   Jestem za tą książką bardzo, bo jej nadrzędnym celem jest pokazanie, że można osiągać wymarzone cele. To nie jest tylko wyciskanie łez, choć i łzy wyciska.
   Fajna książka.

   Usuń
 3. Takie książki mocno na mnie działają, pozytywnie nakręcają. Po zapoznaniu się z Twoją opinią, z pewnością już po nią sięgnę. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Gdyby nie to, że mam pokaźny stos książek czekających na przeczytanie, na pewno bym tę książkę przeczytała. Żałuję, że nie jestem w stanie sięgnąć po wszystko to, co mnie ciekawi.

  OdpowiedzUsuń
 5. Rozumiem. Ja też muszę rezygnować z tylu książek, ale ta jest dosyć cienka. Przeczytasz ją szybko, a dawka prawdziwego życiowego optymizmu jest warta tego czasu.

  OdpowiedzUsuń
 6. To wspaniała lektura, którą przeczytałam błyskawicznie. Z jednej strony przedstawiająca wiele cierpienia, z drugiej wielką miłość i poświęcenie. Bardzo mi się podobała :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję Wam za komentarze i odzew. Zawsze je czytam i w miarę możliwości staram się na nie odpowiadać. Pozwalam na umieszczanie komentarzy anonimowych, ale proszę o podpisywanie się. Jeśli jesteś blogerem, którego nie znam, a chciałbyś, żeby zajrzała na Twój blog, to daj link.
Usuwam komentarze rasistowskie i obraźliwe. To mój blog, więc nie widzę powodu, żebym miała znosić kalumnie na swój temat.
Jednakże zdarzało się, że blogger sam wrzucał całkiem sensowne komentarze do spamu. Nie zawsze zaglądam tam, więc wtedy napisz, to opublikuję.