środa, 23 marca 2016

Lise Dion 'Tajemnica niebieskiego kufra' - tajemnice sprzed lat, czyli wojenne wspomnienia matki

 Książka ukazała się w Polsce w 2012 roku w wydawnictwie Pruszyński i S-ka w tłumaczeniu Hanny Abramowicz. Oryginalnie Ukazała się w 2011 roku. Znalazłam oryginalną okładkę:

Couverture de Le secret du coffre bleu

Jest to opowieść o życiu matki autorki, o którym to życiu dowiaduje się z listu i dzienników, jakie zostawiła ona swojej przybranej córce po śmierci w niebieskim kufrze. Stąd tytuł. Autorka jest urodzoną w 1955 roku w Montrealu aktorką. 
autorka

Występuje w spektaklach humorystycznych, serialach telewizyjnych, filmach i radiu. „Tajemnica niebieskiego kufra” to jej pierwsza książka, w której przedstawia życie swojej przybranej matki. 

Postać Armande, przybranej matki, to postać barwna. Jej życie to materiał na niesamowity film. Wcześnie osierocona przez matkę, oddana do zakonu, przypadkowo trafiła do Europy, a tam do obozu w Buchenwaldzie. Udało jej się przeżyć obóz, następnie po wojnie powrócić do Kanady i założyć rodzinę. Życie i przeżycia Armande pokazują wnętrze zakonu, pokazują wnętrze obozu i wreszcie pokazują silną kobietę, która musiała po wojnie odbudować swoje życie.
To są pozytywy tej książki - fascynująca fabuła i ciekawa postać głównej bohaterki. Są jednak też i negatywy, za co dałam książce jedynie 5 gwiazdek. Jest to słabiutki język powieści, mało urozmaicony i na jednostajnym poziomie emocjonalnym. Troszkę w stylu licealistki.
Pobyt w obozie w oczach Armande jest takim ciągłym wielkim zdumieniem się nad okrucieństwami nazistów.
Jest to książka, którą warto jest przeczytać, ale nie uważam, że to wybitne ukazanie tych czasów. Na pewno historia poruszy wiele czytelniczek i przypomni jak wielkim bezsensownym okrucieństwem była wojna. 
5 gwiazdek

4 komentarze:

  1. Hmmm, nie wiem czy się skuszę, raczej nie. Tyle jeszcze innych książek do przeczytania :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Chętnie zapoznam się z tą książką. Czuję, że wyzwoliłaby we mnie wiele emocji.

    OdpowiedzUsuń
  3. I tym razem muszę odmówić.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję Wam za komentarze i odzew. Zawsze je czytam i w miarę możliwości staram się na nie odpowiadać. Pozwalam na umieszczanie komentarzy anonimowych, ale proszę o podpisywanie się. Jeśli jesteś blogerem, którego nie znam, a chciałbyś, żeby zajrzała na Twój blog, to daj link.
Usuwam komentarze rasistowskie i obraźliwe. To mój blog, więc nie widzę powodu, żebym miała znosić kalumnie na swój temat.
Jednakże zdarzało się, że blogger sam wrzucał całkiem sensowne komentarze do spamu. Nie zawsze zaglądam tam, więc wtedy napisz, to opublikuję.