poniedziałek, 14 marca 2016

Sy Montgomery 'Podróż różowych delfinów. Wyprawa do Amazonii'


To kolejna książka znanej autorki i podróżniczki, wydana w wydawnictwie Marginesy, w ramach serii Eco. Ukazała się 10 lutego 2016 roku. W zeszłym roku opublikowano  jej książkę 'Dobra świnka, dobra'.

http://marginesy.com.pl/uploads/authors/fu8p1pufbvkksc4gcg8s4g80ggww48k.jpg
Autorka, źródło zdjęcia: tu
 Sy Montgomery jest amerykańską przyrodniczką, pisarką i scenarzystką, autorką wielokrotnie nagradzanych książek dla dzieci i dorosłych. Urodziła się w roku 1958 we Frankfurcie nad Menem, gdzie stacjonowała jednostka jej ojca, wojskowego. W roku 1979 Sy Montomery ukończyła Syracuse University (kierunki: dziennikarstwo, język francuski i psychologia). W życiu bardzo dużo podróżowała. Wikipedia wylicza jej książki: 
 • 991, 2009 – Walking with the Great Apes: Jane Goodall, Dian Fossey, Birute Galdikas
 • 2000, 2001, 2009 – Journey of the Pink Dolphins: An Amazon Quest
 • 2004, 2011 – The Tarantula Scientist (fotograf: Nic Bishop)
 • 2006, 2007, 2008 – The Good Good Pig: The Extraordinary Life of Christopher Hogwood
 • 2006, 2009 – The Quest for the Tree Kangaroo: An Expedition to the Cloud Forest of New Guinea (Scientists in the Field Series, fotograf: Nic Bishop)
 • 2009, 2012 – Saving the Ghost of the Mountain: An Expedition Among Snow Leopards in Mongolia (fotograf: Nic Bishop)
 • 2010 – Kakapo Rescue: Saving the World's Strangest Parrot (fotograf: Nic Bishop)
 • 2010, 2011 – Birdology: Adventures with a Pack of Hens, a Peck of Pigeons, Cantankerous Crows, Fierce Falcons, Hip Hop Parrots, Baby Hummingbirds, and One Murderously Big Living Dinosaur
 • 2012 – Temple Grandin: How the Girl Who Loved Cows Embraced Autism and Changed the World (współautorstwo: 
 • 2015 – The Soul of an Octopus: A Surprising Exploration into the Wonder of Consciousness
Książka jest nieprzeciętna i nietuzinkowa. Traktuje o delfinach z Amazonii i o amazońskiej przyrodzie z namiętnością godną opowieści romantycznej.
Bohaterkami są kobiety, podróżniczki z wiedzą biologa i archeologa oraz etnologa wymarłych kultur indiańskich. To autorka oraz jej towarzyszki. Wyprawa odbyła się w roku 2000 w głąb dżungli amazońskiej, aby poznać naocznie różowe delfiny. 

Książka opisuje przebieg wyprawy, zabawne i przerażające momenty, gdy był pożar, powódź, gdy na śpiącą autorkę wdrapał się szczur, a innej nocy wielki pająk, gdy pogryzły ją mrówki, ale i gdy tańczyła z delfinami. Są dialogi i piękne, plastyczne opisy.
Książka przetykana jest rycinami ze starych książek, mapami i fotografiami. Poza narracją z podróży mamy również konkretne dane biologiczne, o delfinach, rybach i rozmaitych gatunkach żyjących w Amazonii. Tworzą one skomplikowany ekosystem, kompletnie unikalny. Często gatunki są bardzo stare, jakby żywcem wyjęte z dawnych epok w ewolucji stworzeń. Wiedzy jest sporo i dosyć przystępnie podanej.

Książka jest 'eco',skupia się bowiem na kwestii ochrony przyrody. Autorka opisuje problemy i zagrożenia, jakie czyhają na ten unikalny skarb ludzkości, i sposoby ochrony. Mówi, że postawienie rezerwatu nie załatwia sprawy, że problemem jest przekupność rządów. Mówi też o wielkiej roli miejscowych Indian, których tak wielu nie zostało.
Autorka podczas podróży słuchała opowieści miejscowych o delfinach, poznawała ich sposób życia. Dała też rys historyczny. Jest to opowieść o niebywałym okrucieństwie i chciwości białych kolonizatorów, którzy łupili Amazonię bez litości, zabijali i niszczyli Indian, a czego nie zniszczyli oni, dokończyły choroby przywleczone z Europy i alkoholizm.
Opowieści o mordach były przerażające, ale najbardziej zawstydziłam się tego, ze jestem Europejką, gdy przeczytałam o 'hodowlach' rozrodowych Indianek. Zapładniane jak zwierzęta, rodziły nowych niewolników. Czy są granice okrucieństwa?
Wszystkie te elementy opowieści autorki mają sens. Mówią o tym, że miejscowa kultura tradycyjnie indiańska szanowała ekosystem, rośliny i zwierzęta. Rozmaite opowieści uczyły i przestrzegały ludzi przed nadmiernym zabijaniem zwierząt i wycinką roślin. Człowiek tradycyjny żył w harmonii ze światem przyrody. W przeciwieństwie do 'białych', którzy niszczą tysiące hektarów i wyjaławiają glebę. A Amazonia to bardzo misterny system - jak pokazała Sy Montgomery. Jedna roślina użyźnia, inna zapełnia albo służy za pokarm. Wyjęcie jednego elementu burzy całość. Amazonia to również apteka i mnóstwo niezbadanych specyfików i roślin leczniczych.
A wśród tego są różowe delfiny, stworzenia piękne i ufne. A przez to narażone na wyginięcie. Autorka pokazuje, że u Indian chroniły je legendy. Te legendy nie odstraszą białego człowieka. Już bezmyślne wydobywanie złota przez pompy ssące i rtęć zatruły zwierzęta i ludzi.
Trzeba chronić to dziedzictwo, bo pozostawimy następnym pokoleniom ziemię jałową.

Książkę polecam, jest niezwykła.
8 gwiazdek 
Za książkę dziękuję wydawnictwu Marginesy: 
Znalezione obrazy dla zapytania Marginesy logo

8 komentarzy:

 1. Ciekawa tematyka, ale nie dla nas. Nie lubimy takich lektur ;)

  Buziaczki! ♥
  Zapraszamy do nas :)
  rodzinne-czytanie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Muszę mieć tę książkę, koniecznie!
  Niestety nie udało mi się jej wygrać na Lubimy Czytać :(

  OdpowiedzUsuń
 3. Widzę, że i Ciebie zainteresował ten tytuł. Sama najpierw sięgnęłam ze względu na jedenastoletnią córkę, która lubi książki o zwierzętach, ale na tę jeszcze kilka lat poczeka, bo to raczej pozycja dla dorosłych. Szybko się okazało, że i mnie ta opowieść poruszyła i uwiodła :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jest coś kompletnie innego. Trochę się bałam, że książka nie będzie miała tej magii, co Amazonka z książek Fiedlera, ale okazało się, że nie miałam się o co bać.
   A jakie wrażenie miała córka?

   Usuń
  2. Córka tylko oglądała obrazki, bo jeszcze nie dorosła do tej książki.

   Usuń
 4. Obrazki w tej książce są bardzo ciekawe. A ja jako 'dotykowiec' zauważyłam, że książka ma bardzo gładki papier. Miło się ją głaszcze.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję Wam za komentarze i odzew. Zawsze je czytam i w miarę możliwości staram się na nie odpowiadać. Pozwalam na umieszczanie komentarzy anonimowych, ale proszę o podpisywanie się. Jeśli jesteś blogerem, którego nie znam, a chciałbyś, żeby zajrzała na Twój blog, to daj link.
Usuwam komentarze rasistowskie i obraźliwe. To mój blog, więc nie widzę powodu, żebym miała znosić kalumnie na swój temat.
Jednakże zdarzało się, że blogger sam wrzucał całkiem sensowne komentarze do spamu. Nie zawsze zaglądam tam, więc wtedy napisz, to opublikuję.