poniedziałek, 14 marca 2016

Sy Montgomery 'Podróż różowych delfinów. Wyprawa do Amazonii'


To kolejna książka znanej autorki i podróżniczki, wydana w wydawnictwie Marginesy, w ramach serii Eco. Ukazała się 10 lutego 2016 roku. W zeszłym roku opublikowano  jej książkę 'Dobra świnka, dobra'.

http://marginesy.com.pl/uploads/authors/fu8p1pufbvkksc4gcg8s4g80ggww48k.jpg
Autorka, źródło zdjęcia: tu
 Sy Montgomery jest amerykańską przyrodniczką, pisarką i scenarzystką, autorką wielokrotnie nagradzanych książek dla dzieci i dorosłych. Urodziła się w roku 1958 we Frankfurcie nad Menem, gdzie stacjonowała jednostka jej ojca, wojskowego. W roku 1979 Sy Montomery ukończyła Syracuse University (kierunki: dziennikarstwo, język francuski i psychologia). W życiu bardzo dużo podróżowała. Wikipedia wylicza jej książki: 
 • 991, 2009 – Walking with the Great Apes: Jane Goodall, Dian Fossey, Birute Galdikas
 • 2000, 2001, 2009 – Journey of the Pink Dolphins: An Amazon Quest
 • 2004, 2011 – The Tarantula Scientist (fotograf: Nic Bishop)
 • 2006, 2007, 2008 – The Good Good Pig: The Extraordinary Life of Christopher Hogwood
 • 2006, 2009 – The Quest for the Tree Kangaroo: An Expedition to the Cloud Forest of New Guinea (Scientists in the Field Series, fotograf: Nic Bishop)
 • 2009, 2012 – Saving the Ghost of the Mountain: An Expedition Among Snow Leopards in Mongolia (fotograf: Nic Bishop)
 • 2010 – Kakapo Rescue: Saving the World's Strangest Parrot (fotograf: Nic Bishop)
 • 2010, 2011 – Birdology: Adventures with a Pack of Hens, a Peck of Pigeons, Cantankerous Crows, Fierce Falcons, Hip Hop Parrots, Baby Hummingbirds, and One Murderously Big Living Dinosaur
 • 2012 – Temple Grandin: How the Girl Who Loved Cows Embraced Autism and Changed the World (współautorstwo: 
 • 2015 – The Soul of an Octopus: A Surprising Exploration into the Wonder of Consciousness
Książka jest nieprzeciętna i nietuzinkowa. Traktuje o delfinach z Amazonii i o amazońskiej przyrodzie z namiętnością godną opowieści romantycznej.
Bohaterkami są kobiety, podróżniczki z wiedzą biologa i archeologa oraz etnologa wymarłych kultur indiańskich. To autorka oraz jej towarzyszki. Wyprawa odbyła się w roku 2000 w głąb dżungli amazońskiej, aby poznać naocznie różowe delfiny. 

Książka opisuje przebieg wyprawy, zabawne i przerażające momenty, gdy był pożar, powódź, gdy na śpiącą autorkę wdrapał się szczur, a innej nocy wielki pająk, gdy pogryzły ją mrówki, ale i gdy tańczyła z delfinami. Są dialogi i piękne, plastyczne opisy.
Książka przetykana jest rycinami ze starych książek, mapami i fotografiami. Poza narracją z podróży mamy również konkretne dane biologiczne, o delfinach, rybach i rozmaitych gatunkach żyjących w Amazonii. Tworzą one skomplikowany ekosystem, kompletnie unikalny. Często gatunki są bardzo stare, jakby żywcem wyjęte z dawnych epok w ewolucji stworzeń. Wiedzy jest sporo i dosyć przystępnie podanej.

Książka jest 'eco',skupia się bowiem na kwestii ochrony przyrody. Autorka opisuje problemy i zagrożenia, jakie czyhają na ten unikalny skarb ludzkości, i sposoby ochrony. Mówi, że postawienie rezerwatu nie załatwia sprawy, że problemem jest przekupność rządów. Mówi też o wielkiej roli miejscowych Indian, których tak wielu nie zostało.
Autorka podczas podróży słuchała opowieści miejscowych o delfinach, poznawała ich sposób życia. Dała też rys historyczny. Jest to opowieść o niebywałym okrucieństwie i chciwości białych kolonizatorów, którzy łupili Amazonię bez litości, zabijali i niszczyli Indian, a czego nie zniszczyli oni, dokończyły choroby przywleczone z Europy i alkoholizm.
Opowieści o mordach były przerażające, ale najbardziej zawstydziłam się tego, ze jestem Europejką, gdy przeczytałam o 'hodowlach' rozrodowych Indianek. Zapładniane jak zwierzęta, rodziły nowych niewolników. Czy są granice okrucieństwa?
Wszystkie te elementy opowieści autorki mają sens. Mówią o tym, że miejscowa kultura tradycyjnie indiańska szanowała ekosystem, rośliny i zwierzęta. Rozmaite opowieści uczyły i przestrzegały ludzi przed nadmiernym zabijaniem zwierząt i wycinką roślin. Człowiek tradycyjny żył w harmonii ze światem przyrody. W przeciwieństwie do 'białych', którzy niszczą tysiące hektarów i wyjaławiają glebę. A Amazonia to bardzo misterny system - jak pokazała Sy Montgomery. Jedna roślina użyźnia, inna zapełnia albo służy za pokarm. Wyjęcie jednego elementu burzy całość. Amazonia to również apteka i mnóstwo niezbadanych specyfików i roślin leczniczych.
A wśród tego są różowe delfiny, stworzenia piękne i ufne. A przez to narażone na wyginięcie. Autorka pokazuje, że u Indian chroniły je legendy. Te legendy nie odstraszą białego człowieka. Już bezmyślne wydobywanie złota przez pompy ssące i rtęć zatruły zwierzęta i ludzi.
Trzeba chronić to dziedzictwo, bo pozostawimy następnym pokoleniom ziemię jałową.

Książkę polecam, jest niezwykła.
8 gwiazdek 
Za książkę dziękuję wydawnictwu Marginesy: 
Znalezione obrazy dla zapytania Marginesy logo

8 komentarzy:

 1. Ciekawa tematyka, ale nie dla nas. Nie lubimy takich lektur ;)

  Buziaczki! ♥
  Zapraszamy do nas :)
  rodzinne-czytanie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Muszę mieć tę książkę, koniecznie!
  Niestety nie udało mi się jej wygrać na Lubimy Czytać :(

  OdpowiedzUsuń
 3. Widzę, że i Ciebie zainteresował ten tytuł. Sama najpierw sięgnęłam ze względu na jedenastoletnią córkę, która lubi książki o zwierzętach, ale na tę jeszcze kilka lat poczeka, bo to raczej pozycja dla dorosłych. Szybko się okazało, że i mnie ta opowieść poruszyła i uwiodła :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jest coś kompletnie innego. Trochę się bałam, że książka nie będzie miała tej magii, co Amazonka z książek Fiedlera, ale okazało się, że nie miałam się o co bać.
   A jakie wrażenie miała córka?

   Usuń
  2. Córka tylko oglądała obrazki, bo jeszcze nie dorosła do tej książki.

   Usuń
 4. Obrazki w tej książce są bardzo ciekawe. A ja jako 'dotykowiec' zauważyłam, że książka ma bardzo gładki papier. Miło się ją głaszcze.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarze.

Wiecie, że usunę komentarze rasistowskie i obraźliwe. Dziękuję za uwagi.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Więcej- kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje zdjęcia

Więcej- kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje zdjęcia
Wschód słońca

Więcej: kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje stosiki

Więcej: kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje stosiki
Stosik na czerwiec 2018

Zapraszam też do mojego drugiego bloga - o poezji i obrazach pt. Z poetyckiej półki Łęckiej...