poniedziałek, 25 kwietnia 2016

Książki o Alasce: Jarosław Potocki 'Na szlakach i bezdrożach Alaski' i Janusz Wolniewicz 'W krainie złota i totemów'

W ramach pisania o książkach z serii Naokoło Świata, które czytałam - nie wszystkie - ją dwie książki o Alasce, tym ciekawym stanie USA, który ja kojarzę z serialu 'Przystanek Alaska'. 
Pisał o niej oczywiście Olgierd Budrewicz, ale i inni. Oto dwie książki.
Pierwsza, to Jarosława Potockiego 'Na szlakach i bezdrożach Alaski', wydana w Naokoło Świata w 1959 roku: 
Okładka książki Na szlakach i bezdrożach Alaski - wspomnienia myśliwskie Moja opinia: 
Książka mnie wynudziła. Nie wiem czy to kwestia tematu czy samej książki, ale chyba jeszcze bardziej niż księga o polowaniach wynudziłaby mnie książka o łowieniu ryb! (wybacz wujku - miłośniku rybołówstwa). W ramach zemsty powinno się napisać tomisko o kupowaniu butów! Niech i ONI się męczą.
W każdym razie styl był poprawny, narrator był wyraźnie zainteresowany tematem, zdobył sporo wiadomości, przytoczył wiele historii z życia alaskańskich myśliwych.Nawet zdjęcia porobił. Cóż z tego, jak mnie to nawet nie nudziło, ale momentalnie raziło. Bo widocznie czasy już się zmieniły, i raczej wolimy obserwować zwierzęta, niż je zabijać. Dwie sceny wzbudziły moją szczególną odrazę: zabicie orła i zabicie niedźwiedzia brunatnego, gdy jadł sobie jagody (całkiem jak Miś Yogi z bajki). Nie atakował, po prostu jadł. A to wszystko nie wiem po co! Rozumiem mieszkańców, którzy ze skórek żyli, ale ci mieszkańcy w tym czasie - zgodnie z tym co pisze autor - dostawali alkohol i broń. Na skórkach zarabiali przybysze, fascynaci myślistwa. I to oni zdobywali nagrody na wystawach skórek i poroży. A że jakiś niedźwiedź zginął bezsensownie?
W każdym razie już pod koniec książki ujęła mnie postać starego trapa Billa, który żył w symbiozie ze zwierzętami Alaski, gdzie w samotni, pośród niedźwiadków, wiewiórek i wydr chciał dożyć swych dni. 
3 gwiazdki

Okładka książki W krainie złota i totemów  Książka ukazała się w Naokoło Świata w 1968. 
Moja opinia:

Książka ciekawa - taki reportaż w 'starym stylu'. Są tu ciekawe opisy podróży autora, który wraz z kolegą 'Stachem' poleciał na Alaskę, a potem obaj pociągiem pojechali do Vancouver.
Oczywiście są tu spotkania z Polakami, opisy egzotycznych krajobrazów i roślin, podróż śladami traperów do McKinley, zdobywanie złota, spotkanie z Eskimosami, ale także z Polakami mieszkającymi tam. Mamy tutaj również opis ogromnych lasów kanadyjskich, pełnych ciekawych zwierząt i gigantycznych roślin. 
 7 gwiazdek

3 komentarze:

 1. O Alasce to bym poczytała. Nawet się zastanawiam czy nie mam jakiegoś starego wydania "Na szlakach i bezdrożach Alaski", bo tytuł chodzi mi po głowie... Czerwona okładka, regał w pokoju Rodziców... Muszę sprawdzić :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, to by było fajnie.
   Może taka?
   http://img19.staticclassifieds.com/images_tablicapl/352341995_1_261x203_na-szlakach-i-bezdrozach-alaski-jaroslaw-potocki-torun_rev001.jpg

   Usuń

Dziękuję Wam za komentarze i odzew. Zawsze je czytam i w miarę możliwości staram się na nie odpowiadać. Pozwalam na umieszczanie komentarzy anonimowych, ale proszę o podpisywanie się. Jeśli jesteś blogerem, którego nie znam, a chciałbyś, żeby zajrzała na Twój blog, to daj link.
Usuwam komentarze rasistowskie i obraźliwe. To mój blog, więc nie widzę powodu, żebym miała znosić kalumnie na swój temat.
Jednakże zdarzało się, że blogger sam wrzucał całkiem sensowne komentarze do spamu. Nie zawsze zaglądam tam, więc wtedy napisz, to opublikuję.