środa, 27 kwietnia 2016

Książki o Kanadzie: Farley Mowat 'Nie taki straszny wilk' i Eric Collier 'Nad rzeką bobrów"

O Kanadzie pisał Janusz Wolniewicz w reportażu z 1968 roku, o którym pisałam przy okazji posta o Alasce: http://literackie-zamieszanie.blogspot.com/2016/04/ksiazki-o-alasce-jarosaw-potocki-na.html
Okładka książki W krainie złota i totemów 
Moja opinia:

Książka ciekawa - taki reportaż w 'starym stylu'. Są tu ciekawe opisy podróży autora, który wraz z kolegą 'Stachem' poleciał na Alaskę, a potem obaj pociągiem pojechali do Vancouver.
Oczywiście są tu spotkania z Polakami, opisy egzotycznych krajobrazów i roślin, podróż śladami traperów do McKinley, zdobywanie złota, spotkanie z Eskimosami, ale także z Polakami mieszkającymi tam. Mamy tutaj również opis ogromnych lasów kanadyjskich, pełnych ciekawych zwierząt i gigantycznych roślin. 
 7 gwiazdek

W ramach serii Naokoło Świata ukazały się książki o Kanadzie pięknej, pełnej przyrody. Oto one:
Okładka książki Nie taki straszny wilk
Wydanie Iskier z 1986
Okładka książki Nie taki straszny wilk
Wydanie w Wydawnictwie Pruszyński i S-ka z 1994 roku w serii Obieżyświat.
 Tytuł oryginalny 'Never Cry Wolf''. To piękna opowieść o wilkach.  Farley MowatAutor, Farley McGill Mowat - kanadyjski pisarz i działacz walczący o ochronę przyrody. Był absolwentem Uniwersytetu w Toronto. Napisał kilkadziesięciu książek, z których największy rozgłos osiągnęły powieści rozgrywające na północy Kanady. Dzieła pisarza przetłumaczono na ponad 50 języków. W 1971 r. Mowat zdobył Nagrodę im. Marka Twaina. 10 lat później uhonorowano go Orderem Kanady.
Farley Mowat zmarł w wieku 92 lat. 
Książka 'Never Cry Wolf'' ukazała się w 1963 roku. 
Oto moja opinia: 
 Żeby z książki o obserwacjach przyrodniczych (z zasady czynności statycznej) zrobić książkę z fabułą, która wciąga czytelnika, to wielka sztuka. A autorowi się udało! Bohaterami są wilki. W dodatku autorowi udało się to co nie udało się Grimmom - że czytelnik zaczyna się przejmować ich losem. W 'Czerwonym Kapturku' nikt nie przejmował się wilkiem. I tak było od wieków, a autor walczy z tym stereotypem.
Jaki jest minus książki? Ano taki, że zakończenie jest niesprawiedliwe. A ja nigdy nie lubiłam niesprawiedliwych zakończeń.
Pióro Mowata jest lekkie, pełne humoru sytuacyjnego i potocznych zwrotów, które unaoczniają sytuację. Po przeczytaniu książki miałam wrażenie, że autor jest bardzo oryginalnym człowiekiem - tyle dziwnych sytuacji go spotykało. Nawet Eskimosi byli zdziwieni. A ja śmiałam się w takich momentach. Raz byłam zszokowana - podczas opisu diety mysiej. W każdym razie jeśli chodzi o książkę, to takie sytuację ubarwiają narrację i sprawiają, że czytelnik nie przesypia z nudów.
7 gwiazdek

Okładka książki Nad rzeką bobrówKolejnym reportażem kanadyjskim jest książka o wspaniałej rodzinie i o bobrach. W Naokoło Świata ukazała się w 1965. Przetłumaczyła Zofia Zinserling, a tytuł oryginału brzmi 'Three Against the Wilderness'.
Eric Collier: http://bcbooklook.com/2016/01/14/40-eric-collier/

Autor to kanadyjski traper, podróżnik i autor książek podróżniczych angielskiego pochodzenia. Urodził się w Wielkiej Brytanii. W wieku 14 lat zaciągnął się do British Navy. Po dwóch latach służby wyjechał do Kanady, do swego wujka mieszkającego w Riske Creek. Z tymi rejonami Collier związał się do końca życia. (biogram na podstawie: http://lubimyczytac.pl/autor/49069/eric-collier)
Moja opinia:
Piękna książka, a właściwie audiobook. Opowieść niezwykle urokliwa, choć tradycyjna w stylu. Jest to opowieść pierwszoosobowa Erica Colliera o jego życiu w dzikiej głuszy Kolumbii Brytyjskiej w latach 1929-1954 z żoną i synem. Ale to jest jakby tło, bo w pierwszym planie znajduje się przyroda, a głównymi bohaterami są bobry. Z napięciem czekamy czy bobry pojawią się nad rzeką Frazera. I nie powiem Wam, czy się pojawiły. W każdym razie pan Collier nie jest jakimś dzikim nieudacznikiem. to traper, który pokochał przyrodę i za cel życia postawił sobie przywrócenie równowagi naturalnej w tym rejonie, którą to równowagę zapewnić miały bobry.
W tle, a może raczej równolegle, śledzimy losy rodziny Colliera. Była to rodzina tradycyjna, z decydującym o wszystkim mężem - od kształcenia dzieci po materiał na sukienkę - i spolegliwą żoną. Rodzina kochająca się, taki mit o pierwszej parze. Zastanawiałam się, słuchając tej opowieści o tym, jak bardzo zmieniły się role mężczyzny i kobiety. To co 70 lat temu było oczywiste, teraz byłoby nie do przyjęcia.
Jeszcze jedno, w tej dzikiej głuszy przewartościowały się sprawy. Wilk czy mroźna zima jest istotniejsza niż Hitler, którego zdefiniowano jako malarza pokojowego mającego się za Bismarcka. I może taki świat jest lepszym światem? Polecam tę skromną książeczkę. Taki przedsmak Kanady, która coraz bardziej mnie fascynuje.
7 gwiazdek

2 komentarze:

  1. Fajnie, że zwracasz uwagę na takie książki. Wydawnictwo Iskry mnie też się dobrze kojarzy.

    OdpowiedzUsuń
  2. Chętnie przeczytam książki o Kanadzie, ten kraj mnie fascynuje ;)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję Wam za komentarze i odzew. Zawsze je czytam i w miarę możliwości staram się na nie odpowiadać. Pozwalam na umieszczanie komentarzy anonimowych, ale proszę o podpisywanie się. Jeśli jesteś blogerem, którego nie znam, a chciałbyś, żeby zajrzała na Twój blog, to daj link.
Usuwam komentarze rasistowskie i obraźliwe. To mój blog, więc nie widzę powodu, żebym miała znosić kalumnie na swój temat.
Jednakże zdarzało się, że blogger sam wrzucał całkiem sensowne komentarze do spamu. Nie zawsze zaglądam tam, więc wtedy napisz, to opublikuję.