wtorek, 5 kwietnia 2016

Nadia Hashimi 'Afgańska perła. Historia dwóch kobiet, które zmieniły swoje przeznaczenie'

 Książka ukazała się w Polsce w Wydawnictwie Kobiece 22 października 2015 roku. Tytuł oryginalny brzmi 'The Pearl That Broke Its Shell' (perła, która złamała swoją muszlę). Będzie o tytule na końcu, w związku z wierszem, ale można go tłumaczyć również jako złamanie okowów, ograniczeń.... I o tym jest ta książka. Historia dwóch Afganek, które dzieli sto lat. W Polsce moje życie od życia mojej praprababki dzielą lata świetlne. A Afganistanie postępu nie było dla kobiet. Są komórki, telewizory, samochody, ale dla mężczyzn. Dla kobiet wyzwolenie przychodzi przez ogień. A za cudzołóstwo jest śmierć. Trzynastolatka rodzi dziecko i mąż nie zapewnia jej nawet akuszerki.
https://afghanamericanwriters.files.wordpress.com/2015/07/nadia-hashimi-2-1024x757.jpg
autorka i okładka książki w języku angielskim. Źródło: https://afghanamericanwriters.wordpress.com/2014/07/13/afghan-american-books/nadia-hashimi-2-1024x757/
Chciałam tę książkę przeczytać, bo wiele blogów pisało o niej pozytywnie. Ale książka mnie zaskoczyła. Spodziewałam bowiem kolejnej 'łzawej' historii muzułmanek, a tymczasem otrzymałam bardzo zajmującą, bardzo ciekawą i bardzo dynamiczną historię, którą czyta się z oczekiwaniem na to, co się przydarzy bohaterkom. A bohaterki są dwie. Dzieli je sto lat, natomiast łączy 'nasib' (przeznaczenie). Tak mężczyźni zwykli tłumaczyć kobietom ciemiężenie ich, wtłaczanie w role społeczne. Pierwsza kobieta to Shekiba, mała afgańska dziewczynka z początków XX wieku, której umarli rodzice, a ją spotkał los dziewczynki - czyli popychanie to tu, to tam. Druga historia to losy praprawnuczki Shekiby, Rahimy. Ją też spotkał los bycia 'ofiarą losu'.

I tu zdawałoby się, że otrzymamy traumatyczną historię. A tymczasem nie. Jest tutaj wiele smutnych wydarzeń, ale według mnie nad tym wszystkim dominuje siła charakteru tych dziewcząt. Książka skojarzyła mi się z 'Przeminęło z wiatrem', chociaż Scarlet żyła w innym świecie. Ale bohaterki, które stworzyła Nadia Hashimi są podobne do Scarlet: mają siłę wewnętrzną, która każe im się pozbierać i żyć dalej, mają zawziętość, żeby żyć po swojemu i muszą używać do tego różnych metod. Ich życie nie jest łatwe, co pokazała książka. Mamy domy z piekła rodem. Młode dziewczyny, kilka żon, intrygi i nienawiść, a wśród tego teściowa, która ciągnie ją za włosy i każe szorować podłogi. Podrzędność, jaka jest nie do wyobrażenia w naszej kulturze. I chyba po przeczytaniu tej książki przestane narzekać.....


Książka opowiada o Afganistanie i jest napisana przez imigrantkę pochodzącą z tego kraju. Są więc podobieństwa do Khaleda Hosseiniego. Ale mi książka 'Afgańska perła' powiedziała o afgańskiej kulturze o wiele więcej niż 'Chłopiec z latawcem'. I to co książka Nadii Hashimi' o Afganistanie mówi, jest smutne i nie napawa optymizmem. W książce poznajemy afgańską prowincję na początku XX wieku, gdy coś próbowano unowocześnić, i teraz na początku XXI wieku. I nie zmieniło się nic. Widać, że łatwiej jest zmienić granice niż mentalność mężczyzny.
Na portalu granice przeczytałam, że 'Afgańska Perła to niezmiernie ważna i mądra książka, pokazująca, że jedyną szansą na uzdrowienie islamu są kobiety'.(http://www.granice.pl/recenzja,afganska-perla,13929). A ja się z tym nie zgadzam. Absolutnie. Książka w genialny sposób pokazała, że w tej kulturze nie zmieni się nic. Może będą jakieś próby, ale nie zmieni się nic. ALe można uratować pojedyncze kobiety, można dać im wykształcenie. Nauczyć czytać, nauczyć posługiwać się komputerem. I to już coś zmieni. Pokazała to historia Rahimy i Shekiby.

Tytuł angielski odnosi się do cytatu z wiersza trzynastowiecznego poety perskiego Rumiego:Upragniony pocałunek

Na który czekamy całe życie

Dotyk ducha na ciele

Morska woda prosi perłę, by ta otworzyła muszlę

A lilia – usycha za czułym kochankiem

Nocą otwieram okno i proszę księżyc, żeby do mnie przyszedł

I przycisnął swoją twarz do mojej. Dał mi oddech.Czy w świecie afgańskich kobiet, które są sprzedawane za parę groszy albo wymieniane za dług jest miejsce na wysublimowaną miłość? Perła powstaje z cierpienia. Afgańskie szczęście też. Poczytajcie.
8 gwiazdek 
Za książkę dziękuję księgarni internetowej PanTomasz: http://pantomasz.pl/
 A to jest specjalny prezent dla czytelników mojego bloga od księgarni Pan Tomasz:

9 komentarzy:

 1. Czytałam ją już jakiś czas temu i naprawdę to poruszająca opowieść. Tyle lat, a oni ciągle żyją w tych skostniałych zasadach i regułach.

  OdpowiedzUsuń
 2. mam ją od jakiegoś czasu, widzę, że niesłusznie tyle czekałam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zrób podejście, może się przekonasz.... Tak jak mówię, mi się to kojarzyło z 'Przeminęło z wiatrem'.

   Usuń
 3. Na pewno jest poruszająca. Nam, Europejczykom, trudno uwierzyć, w jaki sposób są traktowane kobiety w innych miejscach na świecie. Przygnębiające.

  OdpowiedzUsuń
 4. Pojawia się sporo książek, które poruszają problem z nierównością społeczną w krajach muzułmańskich. Zaskoczyło mnie jednak, że dzięki tej historii można się sporo dowiedzieć, bo raczej spodziewałam się łzawej historii. A "Chłopiec z latawcem" wciąż na mnie czeka i jeszcze nie udało mi się przeczytać tej powieści.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Według mnie, książka jest ciekawa. Hosseini mi się nie spodobał, a ta tak.

   Usuń
 5. Wiele osób poleca tę książkę z tego, co zauważyłam, i ja bardzo chcę zapoznać się z tą przejmującą lekturą.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo ciekawie napisane :) u mnie też jest recenzja tej książki i kilka innych :) Serdecznie Cię zapraszam, może znajdziesz też coś dla siebie :)https://szeptamozeszelestduszy.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zajrzałam, dodałam blog do obserwowanych. Na początek zaintrygowała mnie książka o depresji.

   Usuń

Dziękuję Wam za komentarze i odzew. Zawsze je czytam i w miarę możliwości staram się na nie odpowiadać. Pozwalam na umieszczanie komentarzy anonimowych, ale proszę o podpisywanie się. Jeśli jesteś blogerem, którego nie znam, a chciałbyś, żeby zajrzała na Twój blog, to daj link.
Usuwam komentarze rasistowskie i obraźliwe. To mój blog, więc nie widzę powodu, żebym miała znosić kalumnie na swój temat.
Jednakże zdarzało się, że blogger sam wrzucał całkiem sensowne komentarze do spamu. Nie zawsze zaglądam tam, więc wtedy napisz, to opublikuję.