środa, 6 kwietnia 2016

Osa Johnson 'Poślubiłam przygodę' - mój mały powrót serii Naokoło Świata

Okładka książki Poślubiłam przygodęCi, co czytują mnie regularnie, wiedzą, że podjęłam się jakieś 2 lata temu projektu czytania książek ze wspaniałej serii podróżniczej Iskier 'Naokoło Świata', kontynuowanej jako 'Dookoła Świata' w wydawnictwie Muza, w tej samej szacie graficznej.  
Jedną z takich książek było 'Poślubiłam przygodę' Osy Johnson. 
Książka ukazała się oryginalnie w roku 1940 pod tytułem 'I married the adventure". Na polski przetłumaczył ją Leonid Teliga (ten Teliga). Ukazała się w roku 1997 w serii Dookoła Świata w wydawnictwie Muza. Jest to wznowienie. Wcześniej ukazała się ona w Iskrach, w 1960 roku w kultowej serii Naokoło Świata. 
Oto okładka:
 
Okładka wydania angielskiego:
źródło: wikipedia
 Może zacznę od krótkiego opisania autorki.
Osa Helen Johnson żyła w latach 1894-1953. Była amerykańską podróżniczką i współautorką filmów dokumentalnych. Jako dwudziestosześciolatka poznała i poślubiła Marina Johnsona (Martin Elmer Johnson ( 1884 – 1937) , który wcześniej był m.in. członkiem wyprawy (oraz kucharzem) Jacka Londona. Razem postanowili razem podróżować do mało znanych zakątków globu. Pierwszą wyprawą była 9-miesięczna wędrówka po niedostępnych rejonach Nowych Hybrydów (dzisiejsze Vanuatu) i Wysp Salomona na Oceanie Spokojnym. Wtedy też powstał pierwszy film dokumentalny - "Among the Cannibal Isles of the South Seas" (1918) (źródło opisu: http://lubimyczytac.pl/autor/54561/osa-johnson). 
W Chanute, w Kansas mieści się 'Martin and Osa Johnson Safari Museum'.
Martin and Osa Johnson Safari Museum
Oto wybrana filmografia. Proszę wybaczyć,ale szukanie polskich odpowiedników pozostawiam Wam, czytelnicy:
 • Cannibals of the South Seas (1912)
 • Jack London's Adventures of the South Seas (1913)
 • Among the Cannibal Isles of the South Seas (1918)
 • Jungle Adventures (1921) (filmed in British North Borneo)
 • Headhunters of the South Seas (1922)
 • Trailing Wild African Animals (1923)
 • Martin's Safari (1928)
 • Simba: King of the Beasts (1928)
 • Across the World with Mr. and Mrs. Johnson (1930)
 • Wonders of the Congo (1931)
 • Congorilla (1932)
 • Wings Over Africa (1934)
 • Baboona (1935)
 • Children of Africa (1937)
 • Jungle Depths of Borneo (1937)
 • Borneo (1937) (filmed in British North Borneo)
 • Jungles Calling (1937)
 • I Married Adventure (1940)
 • African Paradise (1941)
 • Tulagi and the Solomons (1943)
 • Big Game Hunt (1950s), on TV
 Znajdziemy wiele fotografii tej niezwykłej kobiety:
Źródło: http://kellyenright.com/tag/osa-johnson/
Osa z mężem, źródło: http://www.yelp.com/biz/martin-and-osa-johnson-safari-museum-chanute
http://www.britannica.com/biography/Osa-Johnson
I moje ulubione z gibbonem w aeroplanie: 
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/b9/Osa_Johnson_and_airplane.jpg/220px-Osa_Johnson_and_airplane.jpg
https://en.wikipedia.org/wiki/Martin_and_Osa_Johnson
Moja opinia:
Książki z serii "Naokoło świata' to dla mnie sprawdzona marka, bo z każdej z nich dowiaduję się czegoś nowego i pozostaje we mnie wrażenie, że nie faszerowano mnie fikcją. Tutaj mamy do czynienia z opowieścią Osy Johnson, żony Martina Jonhnsona, którzy razem przemierzyli Nowe Hybrydy, Borneo i Afrykę Równikową filmując ludzi i zwierzęta. Para zaczęła swoją pasję od obserwacji prymitywnych plemion ludożerców, a potem rozwinęła swoje zainteresowania na zwierzęta. Obserwowali słonie, lwy, goryle i inne zwierzęta w ich naturalnych warunkach. Było to o tyle innowacyjne, ze działo się to sto lat temu, gdy Afryka była kontynentem skolonizowanym, zaś 'biali' zazwyczaj polowali na zwierzęta.
W tle opisów, mamy w tej pięknej książce opis pięknej miłości dwojga ludzi, którzy dzielili pasję, wspaniale się uzupełniając. Osa, narratorka, na każdym kroku wspomina o trosce o męża i trosce męża, o tym, że zawsze go wspierała, że dzieliła z nim życie i przygody.
To była niezwykła kobieta. Niezwykłe czasy i niezwykłe małżeństwo, takie, którego już nie spotkamy w dzisiejszych egoistycznych czasach.
Bo która współczesna kobieta tak jak Osa Johnson przejdzie bez słowa przez całą galerię handlową nie kupując ani ciuszka, jednocześnie wydając dużą sumę na sweterki dla gibona i orangutana?
Serdecznie zachęcam do sięgnięcia po książkę. 
7 gwiazdek 


4 komentarze:

 1. Mam w domu jedną książkę z tej serii - kupiłam kiedyś w antykwariacie, a potem jak po przeczytaniu szukałam innych, nie mogłam już nic znaleźć :( Opisywana przez Ciebie książka na pewno by mnie zainteresowała! Chyba znowu muszę się wybrać na spacer po ulubionych antykwariatach! :) Pozdrowienia :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Z pewnością wyjątkowa kobieta. Przyznam, że dotąd raczej niewiele o niej słyszałam. Chętnie poznałabym ją bliżej.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ta seria wydaje się być super, muszę przyjrzeć się jej bliżej ;)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję Wam za komentarze i odzew. Zawsze je czytam i w miarę możliwości staram się na nie odpowiadać. Pozwalam na umieszczanie komentarzy anonimowych, ale proszę o podpisywanie się. Jeśli jesteś blogerem, którego nie znam, a chciałbyś, żeby zajrzała na Twój blog, to daj link.
Usuwam komentarze rasistowskie i obraźliwe. To mój blog, więc nie widzę powodu, żebym miała znosić kalumnie na swój temat.
Jednakże zdarzało się, że blogger sam wrzucał całkiem sensowne komentarze do spamu. Nie zawsze zaglądam tam, więc wtedy napisz, to opublikuję.