poniedziałek, 30 maja 2016

Ameryka Południowa i Naokoło Świata część VI: Maciej Kuczyński 'Tajemniczy płaskowyż'

http://i.ebayimg.com/00/s/MTAwMFg2NTg=/z/6BwAAOSwMpZUqy2D/$_20.JPG To niestety ostatnia z moich książek o Ameryce Południowej. Temat jest ciekawy, bo książki mogą opisywać Amazonię, metropolie, Indian, skarby, poszukiwaczy złota, straceńców i wiele, wiele innych tematów. 
'Tajemniczy płaskowyż' Iskry wydały w 1981 roku. Tematem jest wyprawia do Wenezueli; płaskowyż Sarisarinama, wielkie kratery, jaskinie w skałach kwarcytowych. 
Sam autor - jak podaje Wydawnictwo Poznańskie - (cytuję z alubimyczytać):
to z wykształcenia architekt, poczytny pisarz, autor licznych książek dla młodzieży, reportaży, słuchowisk radiowych i filmów reportażowych. Zajmował się także organizacją wypraw naukowo-badawczych; był współorganizatorem i uczestnikiem wypraw PAN na Spitzbergen (1956-57), sześciu ekspedycji na pustynię Gobi w Mongolii (1963-71) i w Himalaje nepalskie (1973). Jeden z pionierów taternictwa jaskiniowego w Polsce. Kierował odkrywczymi ekspedycjami Klubu Wysokogórskiego w Andy chilijskie, do wielkich jaskiń Bałkanów, Kuby, Meksyku i Peru. W swojej twórczości pisarskiej wykorzystywał bogate materiały, obserwacje i doświadczenia, zebrane podczas tych niezwykłych wypraw i podróży.
                                 Maciej Kuczyński
Maciej Kuczyński


 Moja opinia:
 Moje pożegnanie z serią 'Naokoło Świata' niestety mnie nie zaciekawiło. Widocznie jaskinie nie wchodzą w obręb moich zainteresowań. Denerwowało mnie to, że autor pisze o sobie w 3 osobie liczby pojedynczej. Ale za to ciekawy był wątek sporu o nimb chwały. Trzeba jednak przyznać obiektywnie, że mamy w książce barwne opisy endemicznych gatunków znajdujących się w kraterach, jak i wyjaśnienie tajemnicy ich powstania.
Jako epizod, bardzo ciekawy jest wątek misjonarzy i motywów ich postępowania wobec Indian. 
4 gwiazdki

2 komentarze:

  1. Nie miałam okazji jeszcze zapoznać się z żadną częścią tej serii. Lubię książki podróżnicze, ale zobaczymy, czy uda mi się zakosztować coś z tego, co opisałaś. Niby zakończenie nie powala i ta trzecioosobowa narracja taka trochę niecodzienna i dziwna, ale może akurat dowiem się czegoś nowego :) Lubię w taki sposób zwiedzać świat. Chociaż swoją drogą, z pewnością wolę robić to osobiście.

    OdpowiedzUsuń
  2. Na pewno warto jest samemu przekonać się czy książka jest ciekawa, czy nie. Może Ciebie ona zachwyci?!! Cieszę się, że chcesz po nią sięgnąć.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarze.

Wiecie, że usunę komentarze rasistowskie i obraźliwe. Dziękuję za uwagi.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Więcej- kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje zdjęcia

Więcej- kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje zdjęcia
Wyżyna Lubelska

Więcej: kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje stosiki

Więcej: kliknij na zdjęcie albo w zakładkę  Moje stosiki
Stosik na lato 2018

Zapraszam też do mojego drugiego bloga - o poezji i obrazach pt. Z poetyckiej półki Łęckiej...